A versenyképességet segítő oktatás és készségfejlesztés kapott hangsúlyt 2024. december 2-3. között a „Skills Development for Smart Specialization” nemzetközi konferencián, amelyet az NKFI Hivatal és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezett a magyar EU-elnökség égisze alatt az Európai Bizottság támogatásával
A Ludovika kampuszon tartott rendezvény az intelligens szakosodási stratégiák szakembereit, egyetemi képviselőket, szakpolitikai döntéshozókat, projektmenedzsereket és regionális szereplőket hozott össze annak érdekében, hogy közösen megvitassák az intelligens szakosodás és az ahhoz kapcsolódó készségfejlesztés aktuális kérdéseit, és különböző programformátumok segítségével jó gyakorlatokat oszthassanak meg egymással.
„Ez a konferencia a régiók, tudományágak és intézmények közötti hídépítésről szól” – emelte ki dr. Kemény Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fejlesztési rektorhelyettese. A nagy érdeklődést kiváltó rendezvényre 16 országból több mint 120 regisztráció érkezett, de a személyes jelenlét mellett online is lehetett követni az előadásokat.
„A készségek napjaink valutájává váltak. Minél jobbak a képességeink, annál több lehetőséget fedezhetünk fel” – mondta köszöntőjében Andriana Sukova, az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Szociális és Társadalmi Ügyek Főigazgatóságának főigazgató-helyettese. A konferencián olyan aktuális és kulcsfontosságú témakörökről folyt szakmai diskurzus, mint a digitalizáció, az űrkutatás, a zöld átmenet és az ipari átalakulás. Több érdekfeszítő előadás között dr. Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Szakképzési Szabályozási és Intézményirányítási Főosztályának vezetője a Szakképzés 4.0 Stratégia keretein belül az ágazati készségfejlesztések, duális képzések, okleveles képzések és a hitelesítés terén elért sikeres magyar gyakorlatokról tartott részletes prezentációtA konferencián előtérbe került az S3 gyakorlatok hatékony megvalósítását szolgáló módszerek feltárása, a készségfejlesztés kihívásai, a különböző stratégiákból származó sikertörténetek és tanulságok, szakképzési tapasztalatok, a munkaerő-kínálat és -kereslet közötti eltérések, valamint a kkv-k versenyképességét fokozó lehetőségek. Az NKFI Hivatal képviseletében Sóvágó Krisztina az S3 projekt irodavezetője hívta fel a figyelmet a magyar intelligens specializációs stratégia interszekcionális elemeire, melyek kifejezetten a kutatásfejlesztést, az innovációt és a kkv-k fejlesztését támogatják. Racskó Péter, a Stratégiai és Monitoring Főosztály vezetője az S3 stratégiák kialakításának kihívásairól szóló panelbeszélgetésben a hazai és nemzetközi regionális innovációs platformok létrehozásának fontosságáról számolt be, amelyek személyre szabottan erősítik a helyi szereplők kompetenciáit.
A résztvevők színvonalas panelbeszélgetéseken és plenáris előadásokon keresztül átfogóan megismerhették az egyes tagállamok intelligens szakosodási stratégiáit és az uniós szakpolitika jelenlegi helyzetét. Az első nap lezárásaként a jelenlévők interaktív csoportmunka során készségfejlesztési keretrendszereket dolgoztak ki három különböző szakterületen Simone Rosini, Európai Bizottság Foglalkoztatás, Szociális Ügyek és Társadalmi Befogadás Főigazgatóság társadalmi gazdasági elemzőjének vezetésével.
Az NKFI Hivatal részéről dr. Schenk Borbála, a Nemzetközi Főosztály vezetője záró előadásában kiemelte: az S3 konferencia szorosan illeszkedett a magyar EU-elnökség egyik fő prioritásához, amely Európa versenyképességének fokozásáról szól a kutatás-fejlesztés és az innováció révén. A releváns területek érdekelt szereplőinek bevonásával a rendezvény hozzájárult az európai versenyképességgel kapcsolatos nemzetközi dialógus alakításához.
Az eseményről szóló beszámolók és további érdekes információk a konferencia LinkedIn csatornáján követhetők: https://www.linkedin.com/company/skills-2024-conference/?viewAsMember=true
Az esemény mindkét napja az összes előadással együtt megtekinthető a weboldalon: https://s3conference.nkfih.gov.hu/livestreaming