Ön itt áll: PályázóknakHírek, eseményekHírekHazai és nemzetközi KFI hírek
I. Kooperatív Doktori Program Konferencia – Innováció és kutatási együttműködések a doktori képzésben
I. Kooperatív Doktori Program Konferencia
2024. október 25.
Módosítás: 2024. október 25.
Olvasási idő: 3 perc

2024. október 15-én került megrendezésre a Kooperatív Doktori Program (KDP) első konferenciája a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Az eseményt a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) szervezte együttműködésben a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal (NKFIH). A rendezvény egyedülálló lehetőséget nyújtott arra, hogy az ösztöndíjas doktoranduszok, egyetemi partnerek, vállalatok, a KIM, valamint az NKFIH képviselői összegyűljenek és megosszák tapasztalataikat, eredményeiket.

A konferenciát Prof. Dr. Levendovszky János, a BME kutatási és innovációs rektorhelyettese nyitotta meg, aki ismertette az intézmény KDP-vel kapcsolatos eddig elért eredményeit és hangsúlyozta az ipar, valamint az akadémiai szektor közötti szoros együttműködés jelentőségét. Ezt követően Molnár Dániel, a DOSZ elnöke köszöntőbeszédében kiemelte, hogy az első alkalommal, ugyanakkor hagyományteremtő jelleggel megvalósított esemény célja a kutatási projektek gyakorlati hasznosíthatóságának bemutatása és a különböző érintettek közötti párbeszéd elősegítése volt.

A konferencia résztvevői a magyar innovációs ökoszisztéma jelenlegi kihívásairól és lehetőségeiről hallhattak plenáris előadásokat. Elsőként Bódis László, a KIM innovációért felelős helyettes államtitkára prezentációjában kiemelte, hogy a Kooperatív Doktori Program és az abban rejlő innovációs teljesítmény a Neumann János Programban meghatározott célokkal összhangban összekapcsolja a kutatókat, az egyetemeket, a piacot és a vállalkozásokat.

Ezt követően Bőthe Csaba, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatója tartott előadást az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia és a KDP szinergiája címmel. A plenáris előadók hangsúlyozták, hogy a kutatási projektek gyakorlati alkalmazhatósága és az ipari szereplők bevonása kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés szempontjából.

Az esemény további részében hét KDP ösztöndíjas mutatta be 15 perces prezentációban kutatási projektjét. Az előadások során a résztvevők betekintést nyerhetnek a legújabb kutatási eredményekbe és azok gyakorlati alkalmazásaiba. Az előadások ITT érhetőek el.

A konferencia egyik kiemelkedő eleme a doktoranduszok Three Minute Thesis (3MT) versenye volt, ahol a fiatal kutatók három perc alatt mutatták be innovatív kutatásaikat. Ez a verseny kiváló lehetőséget nyújtott arra, hogy a doktoranduszok érthető és tömör formában mutassák be kutatásaikat a szakmai zsűri előtt. A zsűri által legjobbnak ítélt három előadás:

  1. Meier Orsolya (Debreceni Egyetem)
  2. Horváth Zoltánné (Semmelweis Egyetem)
  3. Czina Ferenc (Debreceni Egyetem)

A konferencia délutáni szekciójában a KDP-ben részt vevő vállalatok képviselői kerekasztal-beszélgetés keretében osztották meg tapasztalataikat. A beszélgetés során a vállalati partnerek tapasztalatot cseréltek a kutatási projektek vállalati alkalmazhatóságáról és a közös együttműködések sikerességéről, valamint megvitatták a program jövőbeli lehetőségeit is.

Kerekasztal-beszélgetés résztvevői:

  • Lencsés Gergő, Duális Képzési Tanács elnök
  • Balog Péter Benedek, Bosch Csoport egyetemi kapcsolatokért felelős vezető
  • Huff Zsolt, MOL Csoport vezérigazgatói senior tanácsadó
  • Dr. Pásztor Zsolt, Premet Kft. ügyvezető igazgató
  • Prof. dr. Rózsa Balázs, BrainVisionCenter Nonprofit Kft. alapító és intézet igazgató
  • Dr. Gódor István, Ericsson magyarországi kutatási központ helyettes vezető
  • Kátai Roland, Continental Automotive Hungary Kft. Globális Software Platform & Architecture vezető

A délutáni workshop interaktív formában biztosított teret a KDP ösztöndíjasainak, vállalati partnereknek és egyetemi kapcsolattartóknak, hogy megvitassák a program erősségeit és fejlesztési lehetőségeit. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az ipari és tudományos együttműködések továbbra is kiemelten fontosak a jövőbeli sikerek eléréséhez és ehhez rendszeres eszmecserére, továbbá interaktív közösségi programokra is szükség van.

A konferenciát Dr. Lengyel László, az NKFIH tudományos és nemzetközi elnökhelyettese zárta, aki kiemelte a KDP jelentőségét és a magyar tudományos élet fejlődésében betöltött szerepét.

Összességében a Kooperatív Doktori Program első konferenciája nagyszerű alkalmat nyújtott a különböző szereplők közötti párbeszédre, valamint a kutatási eredmények gyakorlati hasznosításának elősegítésére, ezzel hozzájárulva a magyar tudomány és innováció fejlődéséhez.

Forrás: dosz.hu

Utolsó módosítás: 2024. október 25.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?