Ön itt áll: PályázóknakHírek, eseményekRendezvényekHazai és nemzetközi rendezvények
A kutatási adatok kezelésének FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable - Megtalálható, Hozzáférhető, Szabványos, Újra felhasználható) alapelvei
A kutatási adatok kezelésének FAIR alapelvei
2020. március 04.
Módosítás: 2020. március 04.
Olvasási idő: 2 perc
A HRDA (Hungarian node of Research Data Alliance) és a HUNOR (Hungarian Open Repositories) az NKFI Hivatal szakmai támogatásával párbeszédet kezdeményez a hazai kutatókkal a kutatási adatok kezelésének kérdéseiről.

Egyre több európai (H2020, ERC) és hazai (NKFI Hivatal) pályázati rendszerben követelmény a projektek során történő kutatási adatkezelés formális leírása. Ebben a témakörben a HRDA 2020 tavaszán meetup formában négy rendezvényt szervez Budapesten, havi rendszerességgel a kutatók tájékoztatására, véleményük megismerésére. A helyszín felváltva az MTA Könyvtár és Információs Központ és a SZTAKI lesz.

Hasonlóképpen Budapesten kívüli helyszíneken is számos meetup kerül megrendezésre a HUNOR szervezésében 2020 folyamán. A meetup forma keretében rövid bevezető előadások után beszélgetésre, vitára lesz lehetőség.

A rendezvényekről folyamatosan tájékozódhatnak az alábbi oldalakon:
http://openaccess.mtak.hu
https://openscience.hu

A kutatási adatok kezelésének FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable - Megtalálható, Hozzáférhető, Szabványos, Újra felhasználható) alapelvei
Holl András (MTA KIK)

A kutatási adatok kezelésének legújabban alkalmazott szempontrendszerét a FAIR mozaikszóval jellemzik. Ezek az elvek segítik a kutatókat a tudásmegosztásban és tudományos kollaborációk kialakításában a digitális technológiák segítségével. Az Európai Unió ezt a szempontrendszert alkalmazza majd, mint elvárást a Horizon Europe támogatási ciklus során. A meetup célja a FAIR irányelvek ismertetése mellett ezen elveken alapuló gyakorlati alkalmazások és jó gyakorlat bemutatása.

A rendezvény résztvevői körüljárják a FAIR alapelvek és elvárásrendszer tartalmi és formai vonásait. Foglalkozik azzal, hogy az egyéni kutatók, kutatócsoportok hogyan tudják majd ezeket az elveket a gyakorlati kutatási munkájuk során alkalmazni, betartani. Megbeszélésre kerül az, hogy milyen infrastruktúra szolgáltatási rendszer tudja majd támogatni a FAIR alapelvek betartását, betartatását.

A kutatási adatok tárolására szolgáló repozitóriumok, illetve az adatok kezelésére alkalmas infrastruktúrák esetében FAIR minősítési rendszer bevezetése van jelenleg napirenden európai szinten és többek között ez a hazai repozitóriumok esetében is aktuális feladat. A hazai FAIR minősítési rendszer megteremtése céljából a meetup során bemutatásra kerül a FAIR minősítések legjobb nemzetközi gyakorlati tapasztalatainak egy szelete.

Dátum: 2020. április 7. 16:00-18:00
Helyszín: MTA Könyvtár és Információs Központ, 1051 Budapest, Arany János utca 1. Konferenciaterem, 2. emelet
Regisztráció: http://openaccess.mtak.hu/index.php/esemenyek/16-az-adatkezelesi-terv-data-management-plan-2

Utolsó módosítás: 2020. március 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?