Az Innovációs és Technológiai Minisztérium az éghajlatváltozással kapcsolatos helyzetértékelő és döntéstámogató nemzeti jelentés elkészítését kezdeményezi. Ennek első lépéseként tudományos konferenciát szervez a klímatudatos jövő mitigációs és adaptációs kihívásairól, amelyre várja mindazok jelentkezését, akik rövid előadásukkal hozzá kívánnak járulni egy interdiszciplináris diskurzus kialakulásához.
A konferencia 2018. november 28-án 9 órai kezdettel kerül megrendezésre Budapesten (a pontos helyszínről a későbbiekben adunk tájékoztatást).
A konferencia célja:
- tájékoztatás a nemzeti jelentéssel kapcsolatos elképzelésekről;
- az éghajlatváltozással foglalkozó hazai kutatók és tudományos műhelyek munkásságának feltérképezése, kapcsolatteremtési lehetőségek biztosítása;
- a kibocsátás-csökkentésre és az alkalmazkodásra vonatkozó döntéshozói igények felmérése.
Az előadásra jelentkezőknek prezentációjuk összefoglalóját legkésőbb 2018. október 19-ig kell eljuttatniuk a nemzeti.ipcc.jelentes@itm.gov.hu címre. A beérkezett összefoglalók alapján a konferencián
bemutatandó előadásokat tudományos előkészítő bizottság választja ki, melyről a jelentkezők legkésőbb 2018. október 31-ig értesítést kapnak.
Irányító kérdések az előadáshoz, illetve az összefoglaló elkészítéséhez:
- Kik vagyunk, és mivel foglalkozunk?
- Az éghajlatváltozás szempontjából mit tartunk a kutatási terület legfontosabb kihívásainak?
- Milyen lehetséges válaszokat, megoldási utakat látunk?
A nemzeti jelentés háttere
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a hazai klímapolitikai döntéshozatal és végrehajtás minél jobb, és naprakészebb tudományos megalapozottsága érdekében egy döntéstámogató, megoldásorientált, átfogó nemzeti jelentés elkészítését kezdeményezi. Ezt a Nobel-békedíjas Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által készített Értékelő Jelentések mintájára tervezi megvalósítani. Az IPCC globális jelentéseinek mintájára készített nemzeti jelentések számos országban hatékonynak bizonyultak a tudományterületek közötti konszenzus kialakítására, így szilárd alapot képesek nyújtani országos, vagy országon belüli éghajlatváltozással kapcsolatos szakpolitikai és gazdasági döntések meghozásához. A konferenciára a jelentés összeállítási folyamatának első lépéseként kerül sor.
Az előadások összefoglalóinak formai követelményei:
- cím (legfeljebb 100 leütés terjedelemben);
- az előadó nevének és e-mail címének feltüntetése (mellékletként rövid önéletrajza);
- a képviselt szervezet megjelölése;
- a felhívásban megfogalmazott irányító kérdésekre adott rövid összefoglaló (legfeljebb 800 leütés terjedelemben).
A konferencia programjának összeállítása során fontosnak tartjuk, hogy minél több, az éghajlatváltozással kapcsolatos tudomány- és cselekvési terület képviselője kapjon lehetőséget az előadásra. Ennek érdekében az előadások ún. ’Pecha Kucha’1 formában kerülhetnek bemutatásra. A rendezvényen olyan helyzetfeltáró és gondolatébresztő prezentációk bemutatását várjuk, amelyek jelentőségüknél fogva számot tarthatnak a tudományos közösség, és a döntéshozók tágabb körének érdeklődésére.
1 Előadásonként 20 képet bemutató, a diákat 20 másodpercenként automatikusan továbbító, összesen 6 perc 40 másodperces tömör, lényegretörő előadások.