A több mint 100 résztvevőt vonzó szakmai rendezvény résztvevői – hazai egyetemek, kutatóintézetek és vállalkozások képviselői – első kézből, az Európai Bizottság munkatársaitól hallhattak előadásokat, valamint kaphattak válaszokat kérdéseikre.
A Horizont 2020-ban érintett hazai szereplőknek jelenleg még kevés gyakorlati tapasztalatuk van a H2020-projektek ellenőrzésével kapcsolatban, hiszen a mai napig országos szinten csupán nyolc ilyen audit zárult le, és további három van folyamatban. A rendezvény fő témaköre ezért az uniós szakértők által lefolytatott auditokra való felkészülés volt, hiszen a jelenlegi keretprogram által finanszírozott projektek ellenőrzései 2025-ig tartanak. Minden résztvevő számára fontos tudni, hogy az auditorok milyen szempontok alapján vizsgálják az elszámolt költségeket alátámasztó dokumentumokat, milyen mintavételezéssel dolgoznak és milyen további információforrásokat használnak fel.
Mivel a H2020-projektek természetéből fakadóan a személyi költségek elszámolása jelenti a legnagyobb hibaforrást, a tavalyi rendezvényünkhöz hasonlóan külön előadást szenteltünk ennek a témakörnek, kiemelten fókuszálva a projektalapú bérkiegészítések elszámolhatóságának kérdésére. Új témaként előadás hangzott el a lump sum pilot-ról, vagyis arról a pályázati konstrukcióról, ahol a projektek elszámolása nem tényköltségeken alapul, hanem a támogatóval előre megállapodott, munkacsomaghoz rendelt átalányköltség szerint.
A workshopon elhangzott előadások letölthetők:
-
David MEJUTO-GAYOSO (European Commission): Personnel costs including project based remuneration PDF (2 584 KB)
- Gheorghe BANCOS (European Commission): Indicative Audit Programme: Personnel costs PDF (1 757 KB)
- Gheorghe BANCOS (European Commission): Indicative Audit Programme: Subcontracting & other direct cost PDF (926 KB)
- David MEJUTO-GAYOSO (European Commission): Lumps sum grants PDF (1 347 KB)
- Gheorghe BANCOS (European Commission): Audit process, Audit Strategy, Most common Errors PDF (3 110 KB)