A Tématerületi Kiválósági Program elsődleges célja a felsőoktatási intézmények, az állam által alapított kutatóintézetek és az akadémiai kutatóintézetek hatékony és eredményes szakmai munkájának megalapozása, illetve az ehhez szükséges támogatási rendszer kialakítása. A szakmai kiválóságra építő célzott forrásallokáció kiszámítható és fenntartható finanszírozási keretfeltételeket kíván biztosítani az intézmények számára.
A felhívás szerint az intézmények által benyújtott, egy-egy tématerületre fókuszáló szakmai programoknak az egészség, a kultúra és család, a biztonságos társadalom és környezet, valamint az ipar és digitalizáció kutatási területekhez kell illeszkedniük.
Hosszú távon a szakpolitika döntéshozói azt várják az új programtól, hogy növelje a kutatási tevékenységek nyitottságát, ösztönözze a kutatás-fejlesztési és innovációs ökoszisztéma szereplőinek együttműködését, segítse elő a kutatási eredmények társadalmi, gazdasági és környezeti hasznosítását, a kutatási kapacitások optimális kihasználását, a nemzetközi kutatói közösségbe történő beágyazódást, valamint biztosítsa a kiszámítható, versenyképes, vonzó kutatói életpálya feltételeit az intézményekben.