Az Új Európai Bauhaus vagy New European Bauhaus (NEB) az Európai Unió egyik innovatív kezdeményezése, amely 2020-ban indult el azzal a céllal, hogy összehozza a fenntarthatóságot, a dizájnt és a társadalmi befogadást egy új, élhetőbb jövő érdekében.
A NEB nem pusztán egy projekt vagy program, hanem egy szélesebb társadalmi mozgalom, amely az építészet, a művészet, a tudomány és a technológia összefonódásával igyekszik új, inspiráló helyeket és életmódokat teremteni Európában. A kezdeményezés alapja az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal), az EU átfogó stratégiája a klímasemlegesség elérésére 2050-ig, amely a klímaváltozás elleni küzdelem mellett a kulturális és esztétikai értékek megőrzését is fontosnak tartja.
A New European Bauhaus Facility (NEB Facility) 2025-2027 az Európai Unió első többéves finanszírozási eszköze és egyúttal és koordinációs platformja, amely az Új Európai Bauhaus kezdeményezés megvalósítását támogatja. Feladata, hogy ösztönözze és koordinálja a különböző uniós, nemzeti és helyi projekteket, szakértői hálózatokat és innovatív megoldásokat, amelyek illeszkednek a NEB célkitűzéseihez. A NEB Facility az Európai Zöld Megállapodás egyik megvalósító eszköze, amely összeköti a zöld átmenetet az emberek mindennapi életével, és segít abban, hogy a fenntarthatósági kezdeményezések ne csupán technikai jellegűek legyenek, hanem esztétikusak, befogadók és emberközpontúak is. A Facility biztosítja, hogy a különféle érintett felek – legyenek azok önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások vagy kutatóintézetek – hatékonyan tudjanak együttműködni, és hogy az ötletek ne csak elképzelések maradjanak, hanem valódi változásokat eredményezzenek a mindennapi életben.
Az Új Európai Bauhaus kezdeményezés már a NEB Facility létrehozását megelőzően egy erős mozgalmat inspirált, több mint 500 projekttel az EU-ban. A Facility a városrészek átalakulásának további felgyorsítását szolgálja.
A NEB Facility két fő komponensből áll, amelyek egymást kiegészítve támogatják az Új Európai Bauhaus céljainak megvalósítását. Az első komponens a Kutatás és Innováció (R&I), amelynek célja innovatív, zöld és társadalmilag befogadó megoldások kidolgozása. Ezt a tevékenységet a Horizont Európa keretprogram finanszírozza, évi mintegy 120 millió euróval. A második komponens a Kivitelezés és terjesztés (Roll-out), amely arra fókuszál, hogy a kutatás eredményeit gyakorlati alkalmazássá alakítsa és széles körben elterjessze. Ennek támogatása más uniós programokból történik, mint például a LIFE, a Kohéziós Politika, az EIT vagy az Erasmus+, szintén évi körülbelül 120 millió euró összegben.
A NEB Facility első körös kiírásai idén, május 6-án nyíltak meg. Összesen 11 felhívást hirdettek meg, melyeknek a beadási határideje 2025 november 12. Az első körös felhívások a zöld átalakuláshoz, a körforgásos és regeneratív megközelítésekhez, valamint az innovatív finanszírozáshoz kapcsolódnak. A NEB Facility szakpolitikai kapcsolattartó pont feladatait az Építési és Közlekedési Minisztérium látja el: támogatja a tagállami koordinációt és a nemzeti szintű NEB-stratégiák és politikák kialakítását és elősegíti a NEB célkitűzések beágyazását nemzeti és regionális programokban.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) látja el a NEB Horizont Európa Nemzeti Kapcsolattartó Pont (NCP) működtetését. A Nemzeti Kapcsolattartó Pont kulcsszerepet játszik abban, hogy a magyarországi szereplők minél hatékonyabban tudjanak bekapcsolódni az Új Európai Bauhaus-hoz kapcsolódó uniós kutatási és innovációs programokba, különösen a Horizont Európa keretprogramba. Az NKFI Hivatal tanácsot ad a NEB Facility Kutatás és Innováció komponenshez kapcsolódó Horizont Európa pályázatokkal kapcsolatban, támogatást nyújt a pályázati partnerségépítéshez, valamint ellenőrzi a pályázók jogosultságát és segít az online benyújtási platform használatában.
Az első magyarországi NEBH tárcaközi értekezlet 2025. júniusában került sor, melyen dr. Schenk Borbála, az NKFI Hivatal Nemzetközi Együttműködési Főosztály főosztályvezetője és Kállay Tamás (NEB Horizont Európa Nemzeti Kapcsolattartó Pont) képviselte az NKFI Hivatalt és előadást tartott arról, hogyan illeszkedik a NEB a Horizont Európa pályázati rendszerébe, valamint az aktuális 2025. évi felhívásokról.
Az NKFI Hivatal Horizont Európa NCP csapatának elérhetőségei itt:
Horizont Európa Nemzeti Kapcsolattartói hálózat (National Contact Points - NCPs)