Ön itt áll: PályázóknakHírek, eseményekPályázati hírekHorizont Európa
A Horizont Európa keretprogram 2025-ös munkaprogramjának Widening felhívásai
Horizont Európa 2025 Widening felhívásai
2025. június 30.
Módosítás: 2025. június 30.
Olvasási idő: 5 perc

A keretprogram horizontális pillérét alkotó, „A részvétel szélesítése és az Európai Kutatási Térség megerősítése” program a gyengébb innovációs teljesítményű, ún. „Widening” országok* kutatási és innovációs kapacitásépítéséhez járul hozzá. Az intézkedések megerősítik ezen országok potenciálját a transznacionális kutatási és innovációs folyamatokban, előmozdítják a hálózatépítést és a kiválósághoz való hozzáférést. Az alprogram célja kettős: egyrészt a részvétel szélesítése és a kiválóság terjesztése, másrészt az Európai Kutatási Térség megerősítése az európai KFI rendszer megreformálása és megerősítése révén. A magyar kutatói közösség számára a program felhívásai különös jelentőséggel bírnak, hiszen ezekben a felhívásokban feltétel, hogy a koordinátor Widening országbeli szereplő legyen, így a stratégiai kapcsolat- és kapacitásépítés mellett konzorciumvezetői tapasztalatokra is szert tehetnek.

* Widening országok:: Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Észtország, Görögország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia, valamint a keretprogramhoz társult országok közül Albánia, Örményország, Bosznia-Hercegovina, Feröer-szigetek, Grúzia, Koszovó, Moldova, Montenegró, Marokkó, Észak-Macedónia, Szerbia, Tunézia, Törökország, Ukrajna, valamint a következő tengerentúli területek: Kanári-szigetek, Azori-szigetek, Madeira, Saint Martin, Guadeloupe, Guyana, Martinique, Mayotte, Reunion

Az Európai Unió KFI rendszerének a jelenleginél inkluzívabb megközelítést kell előmozdítania, amelyben mindenki részt vehet és amelyből mindenki profitálhat. A vezető és lemaradó országok közötti meglévő egyenlőtlenségeket strukturális reformok bevezetésével kell kezelni. A kutatás és az innováció közötti szorosabb kapcsolatok, az intézmények közötti együttműködések kulcsszerepet játszanak ezen egyenlőtlenségek áthidalásában. A cél, hogy a KFI szempontból kevésbé fejlett országok képesekké váljanak KFI rendszereik korszerűsítésére. Ehhez kívánnak hozzájárulni a 2025-ös munkaprogram alábbi felhívásai is.

A Horizont Európa keretprogram 2025-ös munkaprogramjának Widening felhívásai

HORIZON-WIDERA-2025-01-ACCESS-01: European Excellence Initiative:

Az Európai Kiválósági Kezdeményezés felhívás célja widening szempontból, hogy együttműködéseken keresztül emelje az európai egyetemek tudományos kiválóságát és tudásvalorizációját.

A felhívás segíteni kívánja az egyetemeket abban, hogy a változás meghatározó szereplőivé váljanak a kutatás-fejlesztés és innováció területén.

Az Európai Kiválósági Kezdeményezés nyitva áll felsőoktatási intézmények bármely hálózata vagy szövetsége előtt, így például – de nem kizárólagosan – az Erasmus+ keretében kiválasztott európai egyetemi szövetségek (European University alliances) előtt.

E felhívás keretében a tevékenység súlypontja a widening országokban kell, hogy legyen. A pályázóktól elvárják, hogy ezt meggyőzően demonstrálják mind koncepcionálisan, mind a költségvetés jelentős részének, azaz legalább 51%-ának a widening országokból érkező résztvevők számára történő allokálásával.

A felhívás keretében igényelhető támogatás projektenként 2-5 millió EUR.
A támogatni tervezett projektek száma 27.
A beadási határidő 2025. november 20., 17:00 óra.

HORIZON-WIDERA-2025-02-ACCESS-01: EIC pre-accelerator - Widening

A felhívás célja a widening országokban a deep-tech startupok innovációs potenciáljának növelése, a magánbefektetések bevonzásának és növekedésük elősegítése. A felhívás erősíti a widening komponens innovációs dimenzióját, és növeli ezen országok általános versenyképességét.

Az elvárt konkrét eredmény a nagy potenciállal rendelkező deep-tech startupok üzleti, befektetői és technológiai felkészültségének növekedése a widening országokban, amely lehetővé teszi számukra:

  • hogy sikeresen pályázzanak az EIC Accelerator programban és/vagy;
  • más magánbefektetések biztosítását és/vagy;
  • alternatív finanszírozási forrásként nemzeti vagy regionális források bevonását (pl. s Seal of Excellence programokon keresztül).

A felhívás keretében igényelhető támogatás projektenként 300 000-500 000 EUR.
A támogatni tervezett projektek száma 50.
A beadási határidő: 2025. november 18., 17:00 óra.
A támogatási intenzitás 70%, a fennmaradó 30% költséget a kedvezményezettnek saját forrásaiból kell állnia.

HORIZON-WIDERA-2025-03-ACCESS-01: Hop-on facility

A Hop-on felhívás lehetővé teszi, hogy az alacsony KFI-teljesítményű országok jogi személyiséggel rendelkező intézményei csatlakozzanak a Horizont Európa keretprogram 2. pillérében, illetve EIC Pathfinder felhívások keretében már nyertes projektekhez abban az esetben, ha widening országokból érkező partnerek még nem vesznek részt kedvezményezettként, társult partnerként vagy kapcsolt szervezetként a projektben, és a konzorciumi tagok egyetértenek az új tag csatlakozásával.

A felhívás célja, hogy javítsa a Horizont Európa keretprogram inkluzivitását. A kiválasztott konzorciumok felkérést kapnak szerződésmódosítási kérelem benyújtására. A pályázatoknak igazolniuk kell az új partner hozzáadott értékét a már futó tevékenységekhez. Részletesen be kell mutatni az új partner profilját, valamint a futó projektben betöltendő szerepét, és annak az eddigi tevékenységekhez kapcsolódó kiegészítő jellegét.

A felhívás keretében igényelhető támogatás projektenként 200 000-600 000 EUR.
A támogatni tervezett projektek száma 90.
A beadási határidő: 2025. szeptember 4., 17:00 óra.

A hop-on szempontból pályázható projektek listája az alábbi linken érhető el:
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/horizon/hop-on

HORIZON-WIDERA-2025-04-ACCESS-01: Support for R&I policy making in the EU enlargement countries (A K+I szakpolitikai döntéshozatal támogatása az uniós bővítési folyamatban érintett országokban)

A felhívás keretében finanszírozott akciók a widening program célkitűzéseivel összhangban, az erősforrások összevonásával támogatást nyújtanak nemzeti és regionális K+I és oktatási kezdeményezésekhez, ezáltal hozzájárulva Albánia, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Koszovó, Moldova, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia, Törökország és Ukrajna nemzeti és regionális kutatási, innovációs és oktatási szakpolitikáinak összehangolásához.

A felhívás keretében igényelhető támogatás projektenként 3 millió EUR.
A támogatni tervezett projektek száma 1.
A beadási határidő: 2025. szeptember 16., 17:00 óra.

HORIZON-WIDERA-2025-05-ACESS-01: Implementing co-funded action plans for connected regional innovation valleys in widening countries (Kapcsolódó regionális innovációs völgyekre vonatkozó társfinanszírozott akciótervek megvalósítása a widening országokban)

A felhívás célja az innovációs ökoszisztémák összes szereplőjének fokozott részvétele az EU egész területén a kettős zöld és digitális átállás szempontjából releváns, meglévő és feltörekvő technológiai és ipari értékláncokban, a szélesebb körű fenntarthatóság, az EU nyitott stratégiai autonómiája és versenyképessége elérése érdekében.

Az Új Európai Innovációs Menetrenddel összhangban a cél: hatékony, nyitott, inkluzív és egymással összekapcsolódó európai innovációs ökoszisztémák létrehozásának elősegítése, különösen azokon a tematikus/technológiai területeken, beleértve a „deep tech”-et is, amelyek kritikusak lesznek az EU értékláncai számára.

A felhívás keretében igényelhető támogatás projektenként 5-8 millió EUR.
A támogatni tervezett projektek száma 4.
A beadási határidő: 2025. október 15., 17:00 óra.

Utolsó módosítás: 2025. június 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben