Az eseményről készült összeállításban több, a Horizont 2020 programból már támogatást nyert hazai vállalat képviselője is megosztotta tapasztalatait. Konzultációk, tanácsadás révén az ő sikerüket is egyengette az NKFI Hivatal szakértőinek közreműködése. Ezt bármelyik potenciális pályázó igénybe veheti, ahogy a H2020-pályázókat ösztönző hazai támogatási konstrukciók is mindenki előtt nyitva állnak.
A Horizont 2020 programban – ez az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs keretprogramja 2014-2020 között – az NKFI Hivatal szakmai közreműködésével 2016 őszéig összesen 437 magyar pályázó szervezet jutott több mint 105 millió euró közvetlen brüsszeli forráshoz valamilyen globálisan is piacképes, jelentős újdonságtartalommal rendelkező termék vagy szolgáltatás kifejlesztésére. A közvetlen uniós pályázatokat szerteágazó pénzügyi és jogi szabályrendszer alapján kell összeállítani és beadni, többek között ebben is szakértői segítséget nyújtanak az NKFI Hivatal által koordinált Nemzeti Kapcsolattartói Hálózat (National Contact Points, NCP) munkatársai. A Horizont 2020 keretprogram felhívásaihoz kapcsolódva az NKFI Hivatal idén is több mint 20 tematikus információs napot és konzultációs lehetőséget szervez, hogy elősegítse a hazai szereplők minél nagyobb arányú részvételét és sikerességét az európai forrásokért zajló versenyben. A rendezvényeken az NKFI Hivatal munkatársai tájékoztatást és gyakorlati tanácsokat adnak, továbbá a pályázatírás során felmerülő kérdésekre is válaszolnak, ezen kívül mód nyílik a korábbi pályázói tapasztalatok megosztására is, amelyek elengedhetetlenek az európai versenyben megméretendő projektjavaslatok sikeréhez.
A kerekasztal-beszélgetésen Mészáros Csaba, az evopro Holding Zrt. elnök-tulajdonosa, dr. Beck Márton, a Femtonics Kft. pénzügyi vezetője és dr. Varga Pál, az AITIA International Zrt. távközlési divíziójának igazgatója számos pozitív tapasztalatról számolt be, amelyekre vállalkozásuk a H2020 program pályázati rendszerében tett szert. Mindhárman hangsúlyozták: az elnyert anyagi támogatás mellett az nyitott igazán új távlatokat a cégek életében, hogy a pályázat során nemzetközi konzorciális együttműködésekre kellett törekedniük, tehát külföldi partnerekkel fogtak össze. Általuk olyan innovatív technológiákat ismerhettek meg, amelyekhez másként nem jutottak volna hozzá, az együttműködő gondolkodásmód pedig a cégükön belüli csapatszellemet, az újra való nyitottságot is tovább erősítette. A cégvezetők hangsúlyozták: nagyon fontos, hogy egy innovatívan gondolkodó hazai vállalat több lábon álljon, tehát az uniós pályázatokon kívül minden lehetséges piaci forrást felkutasson és kiaknázzon, hiszen ez a fenntartható működés alapfeltétele.
Csuzdi Szonja előadása letölthető itt: HORIZONT 2020 - félidőben: pályázati lehetőségek vállalkozásoknak PDF (1 937 KB)
A konferenciáról szóló beszámoló: A lehetőségek tárháza - Az innovatív vállalkozásokat ösztönözte az NKFI Hivatal az Uniós Források 2017 konferencián
Bővebben a H2020 keretprogramról és pályázatairól: www.h2020.gov.hu