A Kulturális és Innovációs Minisztérium (a továbbiakban: KIM) által az NKFI Hivatal kezelésében meghirdetett Research Grant Hungary pályázat felhívása 2024. május 23-án került kiírásra, a pályázati program kiemelt célja ösztönözni a legdinamikusabb alkotási szakaszban lévő, kiváló, a nemzetközi tudományos világ élmezőnyébe tartozó kutatókat, akik szakterületük formálóiként, iskolateremtő vezető kutatóként ígéretes kutatási projektjeik megvalósításával hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország a térség kutatás-fejlesztési és innovációs központjává fejlődjön. További cél a fókuszterületi innovációs projektek iparágaihoz kapcsolódó, az ezen a területeken a nemzetközi tudományos világ élmezőnyébe tartozó kutatók Magyarországra vonzása.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) és annak részeként a Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP) célja, hogy az egyéni kiválóság támogatásával hozzájáruljon a hazai kutatói és alkotóművészi utánpótlás megerősödéséhez, továbbá olyan doktorhallgatókat segít a céljaik elérésében, akik vállalati-egyetemi együttműködésben zajló és konkrét gyakorlati hasznosulást ígérő kutatás-fejlesztési feladatokon dolgoznak.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) kezelésében 2024. május 14-én meghirdetett Nemzeti Kutatási Kiválósági Program célja a kutatói kreativitás és kiválóság megerősítése, olyan kutatói kezdeményezésű, ígéretes kutatási projektek megvalósulásának támogatásával, amelyekből világviszonylatban is kiemelkedő tudományos eredmények várhatók, növelve ezzel a hazai kutatók és kutatási eredmények elismertségét. A nemzetközi együttműködési pályázati alprogramok (ANN_24, SNN_24) kiemelt célja a hazai kutatócsoportok és külföldi kollaborációs partnerek együttműködésének ösztönzése, ezáltal a magyar tudomány nemzetközi beágyazottságának erősítése.
A 77 Elektronika Kft. magyar fejlesztésű, ingyenesen használható telemedicinás rendszere forradalmasítja az online orvosi távszolgáltatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt célja a diabéteszes, vagy annak előszobájában lévő páciensek személyre szabott kezelése volt. Ezért hozták létre a Dcont® eNAPLÓ felületét, ahova a Dcont® vércukormérő eszközzel rendelkezők gyorsan és egyszerűen tölthetik fel mért adataikat. Ezek értelmezését számos grafikon és statisztika segíti, ami megkönnyíti a páciens tájékozódását és az adatokat vizsgáló szakorvos munkáját is.
Repülőgépek fejlesztését segíti az eCon Engineering Kft. az ipari szimulációk specialistájaként. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával kidolgozott Virtuális Légcsavar Modell minőségi ugrást hozhat a repülőgépiparban: a mesterséges intelligencia alkalmazása nem csupán pontosabbá és költséghatékonyabbá teszi, de radikálisan fel is gyorsítja a szerkezetanalízist, a gyártás során szükséges aerodinamikai számítások és tesztek elvégzését.
Unokáink sem fogják látni – jósolta borúsan a hajdanvolt városvédő tévéműsor. Mi magunk sem fogjuk látni – ez pedig már egy mai soproni kisvállalkozás szlogenje lehetne. Ám ez most kivételesen jó hír: az általuk gyártott, biológiailag lebomló fóliából készült csomagolóanyagok, műanyag zacskók ugyanis kevesebb, mint két hónap alatt „eltűnnek”, ha megfelelően komposztálják őket. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott fejlesztés sokat tesz a kereskedelemben használatos műanyag zacskók generációváltásáért, a csomagolóanyagok okozta környezetszennyezés csökkentéséért.
Fenntarthatóság, egészség, intelligens közlekedés – ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a mai középiskolásokat.
A díjjal nem csak pénzjutalom jár, a nyertesek csatlakozhatnak a Magyar Innovációs Klubhoz is.
A Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként Csáki Dominika képviselte Magyarországot a 2024. december 4-11. között megrendezett Stockholm International Youth Science Seminar-on, valamint az azt lezáró Nobel-díj átadási ceremónián és banketten. Dominika az Alternatív Közgazdasági Gimnázium diákja, a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia versenyzője, a XXIV. Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciájának első helyezettje.
Az NKFIH és a TÜBITAK közös angol nyelvű információs napot szervez a "A magyar-török alkalmazott kutatás-fejlesztési együttműködési programban való magyar részvétel támogatása” című felhívás (2024-1.2.11-TÉT-IPARI-TR) pályázata iránt érdeklődők részére.
Az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás azzal a céllal jött létre, hogy választ adjon a felsőoktatással kapcsolatos kérdésekre. Feladata összekapcsolni az egyes szereplőket: a hazai – és külföldi felsőoktatási intézményeket, tankönyvkiadókat, nyelviskolákat, szakképző intézményeket és vállalatokat az érdeklődőkkel: a diákokkal, oktatókkal és szülőkkel.
The Hungarian STEM Platform Conference, hosted among the programs of the Hungarian Presidency within the European Union, will serve as a key platform for dialogue between policymakers, industry leaders, academic experts, and international STEM organizations. The conference aims to advance R&D, promote STEM/STEAM education, and foster collaboration among universities, industries, and governments (triple helix model). With the support of the EU STEM Coalition, the event will address the critical role of STEM in tackling global challenges and building a sustainable, competitive Europe.