



Óceánok: az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás
(Oceans: Climate Change Mitigation and Adaptation)
Módosult a „A Horizont Európa digitális kulcstechnológiák (KDT) partnerségbe való bekapcsolódás támogatása” című és 2024-1.2.4-KDT kódszámú pályázati felhívás.
Megjelent az NKFI Alapból meghirdetett 2025-1.1.1-IPARJOG pályázati felhívás kitöltő programja, amely a www.palyazat.gov.hu oldal Egységes Beléptető Felületén érhető el.
Az IMSYS Kft. és a HOLOFON Zrt. együttműködése környezettudatos megoldást kínál a víz- és szennyvízkezelés problémájára. A két magyar vállalkozás a különböző ferrátok víztisztításra való felhasználását, valamint a ferráttermékek hatékony szállítását lehetővé tevő új csomagolóanyag kifejlesztését tűzte ki céljául. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával megvalósult projekt eredményeként hatékonyan kezelhetők a biológiailag szennyezett vizek, egy úszómedencétől kezdve akár a kórházi szennyvízig, de ugyanez a megoldás például a katasztrófavédelemben is jól hasznosítható, hiszen természeti csapások esetén kálium-ferrát alkalmazásával a szakemberek már a helyszínen gyorsan fertőtleníthetnék az ivóvizet.
A GE HealthCare Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatás-fejlesztési projektje mesterséges intelligencia segítségével teszi hatékonyabbá az orvosi diagnosztikát és a gyógyszeripari kutatásokat. Természetes nyelvfeldolgozó algoritmusokon alapuló megoldásuk a képi és szöveges leletek elemzését és rendszerezését támogatja, amivel többek között az egészségügyi kutatásokba bevonható páciensek is célzottan azonosíthatók.
A 77 Elektronika Kft. magyar fejlesztésű, ingyenesen használható telemedicinás rendszere forradalmasítja az online orvosi távszolgáltatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt célja a diabéteszes, vagy annak előszobájában lévő páciensek személyre szabott kezelése volt. Ezért hozták létre a Dcont® eNAPLÓ felületét, ahova a Dcont® vércukormérő eszközzel rendelkezők gyorsan és egyszerűen tölthetik fel mért adataikat. Ezek értelmezését számos grafikon és statisztika segíti, ami megkönnyíti a páciens tájékozódását és az adatokat vizsgáló szakorvos munkáját is.
Az Európai Unió 2021–2027 között zajló Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramjának égisze alatt számos pályázati lehetőség válik elérhetővé az egyéni kutatói kiválóság, az áttörést hozó innovációk és a jelentős társadalmi kihívások kezelését célzó nemzetközi konzorciumok által megvalósított kutatási és innovációs projektek támogatására. A 95,5 milliárd euró költségvetéssel gazdálkodó program megvalósítása során előtérbe kerül az elnyert támogatások közvetlenül érzékelhető társadalmi vagy gazdasági hasznosságának követelménye, továbbá a zöld és digitális átmenet előmozdítása.
2025. május 10-16 között, az Egyesült Államokbeli Ohioban rendezik az ifjúsági tudományos versenyek világbajnokságát, amelyen hazánkat két kiemelkedő teljesítményt nyújtó gimnazista, Raposa Bálint és Vida Ákos képviseli. Bálint az akkumulátorok teljesítménynövelésével, Ákos a 3D nyomtatás továbbfejlesztésével bizonyított a hazai innovációs versenyeken és kvalifikálta magát a nemzetközi megmérettetésre. Az International Science and Engineering Fair (ISEF) a világ minden tájáról közel 1800 középiskolás diákot fogad minden évben, hogy megmérkőzzenek az értékes díjakért.
Az NKFI Alap támogatásával valósíthatják meg kutatási, fejlesztési és innovációs ötleteiket a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások a Bay Voucher Program keretében. A Bay Zoltán Kutatóközpont szakmai tudásával, kutatási kapacitásaival és infrastruktúrájával támogatja a magyar KKV-kat. Cél, hogy új termékeket, szolgáltatásokat és technológiai megoldásokat fejlesszenek ki és juttassanak el a piacra. Az innovációs szolgáltatások 2025. április 15-től igényelhetők voucher (utalvány) formájában.
Az XPAND Programot a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) indította azzal a céllal, hogy segítse a magyar startupokat és KKV-kat a nemzetközi piacra lépésben, a globális befektetőkkel való kapcsolatépítésben és üzleti hálózatuk bővítésében.
Immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Kutatásmenedzsment Szakmai Nap a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szervezésében, ezúttal a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karral együttműködésben.
A HorizontPéntek10 webinársorozat az NKFIH Horizont Európa NCP csapat heti rendezvénye, melyen a Horizont Európa keretprogram érdekes témáiról, aktuális felhívásairól nyújtunk áttekintést, gyakorlati ismereteket minden héten.