



Megjelent az NKFI Alapból meghirdetett 2025-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV pályázati felhívás kitöltő programja, amely a www.palyazat.gov.hu oldal „Egységes Beléptető Felület” használatával érhető el.
Az Európai Bizottság közzétette a Horizont Európa keretprogram 2026–2027-es időszakára vonatkozó első munkaprogram-tervezeteit. A frissen publikált dokumentumok betekintést nyújtanak az uniós kutatás-fejlesztési és innovációs támogatások várható irányaiba, valamint lehetőséget biztosítanak az érintett szereplők számára a korai felkészülésre.
A keretprogram horizontális pillérét alkotó, „A részvétel szélesítése és az Európai Kutatási Térség megerősítése” program a gyengébb innovációs teljesítményű, ún. „Widening” országok* kutatási és innovációs kapacitásépítéséhez járul hozzá. Az intézkedések megerősítik ezen országok potenciálját a transznacionális kutatási és innovációs folyamatokban, előmozdítják a hálózatépítést és a kiválósághoz való hozzáférést. Az alprogram célja kettős: egyrészt a részvétel szélesítése és a kiválóság terjesztése, másrészt az Európai Kutatási Térség megerősítése az európai KFI rendszer megreformálása és megerősítése révén. A magyar kutatói közösség számára a program felhívásai különös jelentőséggel bírnak, hiszen ezekben a felhívásokban feltétel, hogy a koordinátor Widening országbeli szereplő legyen, így a stratégiai kapcsolat- és kapacitásépítés mellett konzorciumvezetői tapasztalatokra is szert tehetnek.
Az IMSYS Kft. és a HOLOFON Zrt. együttműködése környezettudatos megoldást kínál a víz- és szennyvízkezelés problémájára. A két magyar vállalkozás a különböző ferrátok víztisztításra való felhasználását, valamint a ferráttermékek hatékony szállítását lehetővé tevő új csomagolóanyag kifejlesztését tűzte ki céljául. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával megvalósult projekt eredményeként hatékonyan kezelhetők a biológiailag szennyezett vizek, egy úszómedencétől kezdve akár a kórházi szennyvízig, de ugyanez a megoldás például a katasztrófavédelemben is jól hasznosítható, hiszen természeti csapások esetén kálium-ferrát alkalmazásával a szakemberek már a helyszínen gyorsan fertőtleníthetnék az ivóvizet.
A GE HealthCare Kft. és a Debreceni Egyetem közös kutatás-fejlesztési projektje mesterséges intelligencia segítségével teszi hatékonyabbá az orvosi diagnosztikát és a gyógyszeripari kutatásokat. Természetes nyelvfeldolgozó algoritmusokon alapuló megoldásuk a képi és szöveges leletek elemzését és rendszerezését támogatja, amivel többek között az egészségügyi kutatásokba bevonható páciensek is célzottan azonosíthatók.
A 77 Elektronika Kft. magyar fejlesztésű, ingyenesen használható telemedicinás rendszere forradalmasítja az online orvosi távszolgáltatást. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatott projekt célja a diabéteszes, vagy annak előszobájában lévő páciensek személyre szabott kezelése volt. Ezért hozták létre a Dcont® eNAPLÓ felületét, ahova a Dcont® vércukormérő eszközzel rendelkezők gyorsan és egyszerűen tölthetik fel mért adataikat. Ezek értelmezését számos grafikon és statisztika segíti, ami megkönnyíti a páciens tájékozódását és az adatokat vizsgáló szakorvos munkáját is.
Idén már 25. alkalommal kerül meghirdetésre az Év Projektmenedzsere Díj, amely a hazai projektmenedzsment szakma legrangosabb szakmai elismerése. A jubileumi évben nemcsak a kiemelkedő teljesítményt díjazzuk, hanem visszatekintünk a díj elmúlt negyed évszázadára is, felidézve példaképeket, projekteket, emlékezetes történeteket.
Daganat őssejtkutatási, víztisztasági és matematikai projektekkel végeztek az élen a középiskolai innováció legjobbjai.
A Magyar Innovációs Szövetség 36. alkalommal megtartott közgyűlése keretében a szakmai szövetség arra hívja fel a figyelmet, hogy a nemzetközi innovációs ütem követéséhez és az ahhoz való felzárkózáshoz mind a diákok tehetséggondozása, mind a startupok finanszírozása, mind pedig a vállalati innovációs ökoszisztéma és kultúra fejlesztése tekintetében új szemléletre és több forrásra van szükség.
Pontosan egy évtizede dolgozik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a hazai KFI ökoszisztéma építésén. Egy ilyen kerek évforduló jó alkalom a múlt eredményeinek értékelésére, de legalább ilyen fontos a jövő lehetőségeinek feltérképezése is. Ahelyett, hogy önmagunkat helyeznénk a középpontba, a támogatott vállalkozások, kutatóhelyek és projektek sikereit emeljük ki, amelyek az innováció és a gazdasági fejlődés motorjai Magyarországon.