Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaSajtóközlemények, sajtóanyagok
Tudásból árbevétel: csaknem 6 milliárd forinttal segíti a Kormány a tudományos eredmények piacra vitelét
2024. november 14.
Módosítás: 2024. november 16.
Olvasási idő: 3 perc

Rengeteg tudás, tapasztalat, eredeti ötlet halmozódik fel a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben, ám ma még csak kis részükből jön létre piacképes, magas hozzáadott értékű termék vagy szolgáltatás. Olyan, amely úgy a kitalálójának, mint az egyetemnek, a magyar gazdaságnak és nem utolsósorban a magyar embereknek hasznot hoz. A Gyorsítósáv programmal éppen az a magyar kormányzat célja, hogy lendületet adjon a tudósoknak, kutatóknak innovatív eredményeik továbbfejlesztéséhez és piacra viteléhez.

A 2024-es Gyorsítósáv pályázatban november 13-án született döntés arról, hogy 22 egyetemi, kutatóintézeti kötődésű induló innovatív technológiai (ún. startup) vállalkozás részesül összesen 5,6 milliárd forint támogatásban. Stratégiai cél, hogy – miként a világ valamennyi vezető egyetemére és kutatóintézetére ez igaz – sikeresen beazonosítsuk és támogassuk azokat kutatókat, akikben megvan az ambíció, hogy az üzleti világ színterén küzdjenek eredményeiknek a gyakorlatba történő átültetéséért, üzleti hasznosításáért.

A Gyorsítósáv pályázatnak az a célja, hogy átjárhatóvá tegye a határt tudomány és üzlet között, és arra ösztönözze a tudós kutatókat, hogy a teljes értékláncban gondolkodjanak és sikerrel vigyék piacra innovációikat.

Ez a folyamat:

  • erősíti a vállalkozói szemléletet az akadémiai szférában;
  • javítja a gazdaság versenyképességét;
  • nemzetközi piacokon is sikeres, gyors növekedésre képes, ún. mélytechnológiai vállal-kozásokat indít el;
  • további alkalmazott kutatási témákat generál;
  • megoldásokat hozhat létre a kiemelt társadalmi kihívások kezelésére.

Jól mutatja a kutatók körében az innovációra való nyitottságot és annak folyamatos erősödését, hogy az  eredetileg 2 milliárd forintos kerettel meghirdetett pályázatra rövid idő alatt hatszoros piaci igény érkezett: a pályázók összesen 52 projektjavaslatot nyújtottak be szakmai véleményezésre. Annak érdekében, hogy valamennyi magas színvonalú projekt támogatásban részesülhessen, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) döntést hozott a keretösszeg 6 milliárd forintra történő megemeléséről. A fókuszterületi innovációs testületek a benyújtott 52-ből 22 projektjavaslatot ajánlottak támogatásra, összesen több, mint 5,6 milliárd forint értékben. Erről a 22 projektről született végleges támogatói döntés november 13-án. 

A támogatásra érdemes projektjavaslatok túlnyomó hányada, több, mint 90 százaléka, a gazdaság és társadalom digitális átmenete, valamint az egészséges élet megőrzését szolgáló fejlesztések fókuszterületéről érkezett. A jelentős tudományos vagy műszaki újdonságtartalommal rendelkező termékek, technológiák vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez projektenként akár 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal).

A program keretében az induló innovatív technológiai vállalkozások támogatása nemcsak gazdasági, hanem társadalmi hatás elérését is biztosítja: a KIM és az NKFI Hivatal olyan előremutató fejlesztéseket támogat, amelyek valamilyen módon hozzájárulnak a lakosság egészségének, környezetének, biztonságérzetének javulásához, összességében a társadalom jól-létének növekedéséhez.

A nyertes projektek megálmodói olyan témákon dolgoznak, mint a nőgyógyászati rendellenességek innovatív feltárása, az öregedési folyamatot meghatározott gyakorlati szempontok alapján kimutató diagnosztikai módszerek továbbfejlesztése, gyógyszerkutatások hatékonyabbá tétele a fejlett laboratóriumi eljárások és a modern digitális technológiák kombinálásával, automatikus ütközéselkerülő szoftver fejlesztése az autóiparban vagy iparterületek kibocsátásának folyamatos monitorozására, mérésére, károsanyag-tartalom meghatározására alkalmas távmérő rendszerek kialakítása.

A támogatott projektek listája elérhető az NKFI HIvatal honlapján.


Forrás: Kulturális és Innovációs Minisztérium




Utolsó módosítás: 2024. november 16.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?