A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) és a Campus Codeworks Zrt. a hazai innovációs ökoszisztéma megerősítése és a tudás- és technológiatranszfer hatékonyabbá tétele érdekében hozta létre a Kooper (www.kooperlabs.hu) platformot. A kezdeményezés szorosan illeszkedik a Neumann János Program célkitűzéseihez, kiemelve a felsőoktatási intézmények kulcsszerepét a tudományos eredmények piaci hasznosításában.
Az Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma (2019-1.2.1-EGYETEMI ÖKO) program keretében 22 egyetem részvételével jöttek létre olyan eredményorientált, a kutatási eredmények gyakorlati hasznosítását célzó szervezeti egységek, amelyek elősegítik az egyetemeken keletkező tudományos eredmények piaci hasznosítását. Ennek köszönhetően az innovációs ökoszisztéma számottevő fejlődésen ment keresztül, hiszen egyre több típusú együttműködés valósul meg Magyarországon az egyetemi és a vállalati szektor között. Erre a fejlődésre építve kezdte meg működését 2024-ben a Kooper, amelynek célja a folyamat tovább erősítése azáltal, hogy egy közös digitális felületet kínál az egyetemek és vállalatok számára az együttműködések elősegítésére.
A Kooper megalkotásának egyik fő motivációja a hazai felsőoktatásban meglévő tudás és kapacitások hatékonyabb felhasználása. A virtuális katalógusként működő platform egyfelől lehetővé teszi a magyar egyetemek hallgatói és a munkaerőt kereső vállalatok egymásra találását, másfelől összekapcsolja az egyetemeken elérhető kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltatások kínálatát a vállalkozások részéről megjelenő kereslettel. A Kooper ingyenes központi adatbázisa minden szereplő számára nyitott, de alapvetően két pillére épül: a vállalatokra és egyetemekre.
Különösen jelentős szerepet tölt be a platform a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) körében, amelyek gyakran nem rendelkeznek a szükséges belső innovációs kapacitással új termékek, szolgáltatások vagy technológiák kifejlesztéséhez. A Kooper megoldást kínál, és lehetővé teszi számukra, hogy komplex szolgáltatáscsomagot vegyenek igénybe, amelyben az egyetemek laboratóriumi infrastruktúrájának hozzáférése mellett kapcsolódó szakmai kompetenciák és kutatási eredmények is a rendelkezésükre állnak. A Kooper, amellett, hogy teret ad a kutatási eredmények hasznosulásának, az értékesített szolgáltatások révén bevételi forrásul is szolgál az egyetemeknek.
A platform egyik kiemelkedő előnye, hogy egy helyen gyűjti össze a hazai felsőoktatási intézmények sokszínű szolgáltatáspalettáját. A felhasználók által elérhető funkciók közé tartozik a regisztráció, az egyetemek képviselőivel való közvetlen kapcsolatfelvétel, az érdeklődés jelzése a meghirdetett szolgáltatás iránt, az árajánlat kérése, valamint a már igénybe vett szolgáltatások értékelése. A keresést megkönnyíti, hogy a felhasználók szűrhetnek iparág, tudományág, régió és intézmény szerint is a több mint 600 elérhető szolgáltatás között. Eddig 12 hazai egyetem csatlakozott a platformhoz:
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Debreceni Egyetem
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
- Miskolci Egyetem
- Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
- Óbudai Egyetem
- Pannon Egyetem
- Pécsi Tudományegyetem
- Semmelweis Egyetem
- Széchenyi István Egyetem
- Szegedi Tudományegyetem
A Kooper egy innovatív és ígéretes kezdeményezés, amely számottevően hozzájárul a hazai egyetemek és vállalatok közötti együttműködés elmélyítéséhez. Az NKFI Hivatal aktívan dolgozik a Kooper népszerűsítésén mind a hazai, mind s nemzetközi színtéren.