A ma már nyolc nemzetközi felsőoktatási ranglistán szereplő győri Széchenyi István Egyetem kutatás-fejlesztésben is Magyarország meghatározó tudásközpontja. Az intézmény tudáshasznosító vállalkozása, az Uni Inno Zrt. számos területen kínál újonnan kifejlesztett, egyedülálló, licencelhető megoldásokat az érdeklőknek.
TÖBBFÉLE ALAPANYAG EGYIDEJŰ NYOMTATÁSÁT TESZI LEHETŐVÉ A PORADAGOLÓ 3D nyomtatáshoz kifejlesztett egyedi porterítő mechanizmus a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megalkotott szabadalomnak, amelynek segítségével két különböző alapanyag adagolható keveredésmentesen. Ezzel olyan lágymágneses fém-szigetelő kompozitot sikerült létrehozni, ami új lehetőségeket nyit az elektromotorok gyártásában.
Kocsis Bence a Széchenyi István Egyetem doktoranduszaként kezdte kutatni az elektroacélok – vagyis az elektromotorok gyártásához szükséges anyagtípusok – nyomtathatóságát. Azt vizsgálta, hogy miként alkothatna meg a meglévőknél jobb tulajdonságokkal bíró anyagot. „Ekkor szembesültem azzal a problémával, hogy a rendelkezésemre álló fémnyomtatóban a néhánygrammos mintákkal nem lehet dolgozni. Elsőként tehát a kis mennyiségű minták nyomtathatóságát kellett megoldanom. Emellett az anyagokat úgy akartam társítani, hogy minél kisebb veszteséggel működő, nagy teljesítménysűrűségű anyagokat tudjak komplex geometriai formákban létrehozni. Ezek együttesen lehetővé teszik, hogy a vasmagméret csökkentése mellett is hasonlóan nagy teljesítményre legyen képes a motor” – tekintett vissza motivációira a kutató.
Ehhez arra volt szükség, hogy a vasmagot minél vékonyabb rétegekből építse fel, méghozzá elektromos szigetelővel elválasztva, hogy ne érintkezzenek egymással. Az általa kifejlesztett adapter képes többféle poralapanyag adagolására a folyamat során. „Az egyik porszórótartályt lágymágneses, a másikat pedig szigetelőanyaggal töltöttem fel, amelyeket nagyon vékony rétegekben nyomtatva sikerült csökkenteni a vasmag veszteségét. A vas-titán rétegelt szerkezet nitrogén védőgázban történő nyomtatása vagy oxigén jelenlétében végzett hőkezelés segítségével tovább növelhető az elektromos szigetelés mértéke, amely csökkenti az örvényáramú veszteséget és növeli a működési frekvenciahatárt” – fogalmazott Kocsis Bence. A szabadalom tárgya éppen ez a vas-titán kompozit, amely a szakember által kifejlesztett adapterrel kivitelezhető.
Hozzátette, a megalkotott adapterrel – amely bármely más fémnyomtatóra is felszerelhető – az első problémát is sikerült megoldania, vagyis kis mennyiségű porminták szintén eredményesen nyomtathatók vele. Az eszköz a nyomtatótól független áramellátással és szoftverrel működik, és szenzorosan érzékeli, hogy a portartály éppen hol helyezkedik el a munkaterületen belül. Ennek segítségével utasítható és szabadon paraméterezhető, hogy éppen hol, milyen mennyiségű port adagoljon. A gépfüggetlen kialakításnak köszönhetően bármely más gépre is könnyedén felszerelhető és „multi-material” nyomtatásra nem alkalmas gépek is nem túl nagy beruházással könynyedén felruházhatók ezzel a képességgel.
A megoldás újszerűsége a rétegenként eltérő alapanyag-adagolásban és a 3D nyomtatott „fém-szigetelő” kompozit kialakításában rejlik. Az adapter az arra korábban nem alkalmas eszközök esetében is lehetővé teszi a többalapanyagú nyomtatást, a megalkotott kompozittal pedig olyan egyedi elektromotorok készíthetők, amelyek a korábbiaknál jóval kisebb méretben is azonos teljesítményre képesek. Ezek leginkább az e-motorsportban, a high-tech alkalmazásokban, valamint repülőgép-, űr- és hadipari berendezésekben jelentenek hatalmas előnyt.
INNOVATÍV JÁRMŰ- ÉS GYALOGOSFORGALOMMENEDZSMENT ALKALMAZÁS Akadálymentes és folyamatos jármű-, illetve gyalogosközlekedést tesz lehetővé az UniParking elnevezésű forgalommenedzsment-alkalmazás, amelyet az Uni Inno Zrt.-nél, a Széchenyi István Egyetem százszázalékos tulajdonában lévő vállalkozásnál fejlesztettek ki. Az innováció a valós piaci igényeket kiszolgálva a beléptetést és forgalomirányítást is új szintre emeli a felhőalapú rendszer segítségével.
A Széchenyi István Egyetem elkötelezett az innovációk létrehozása iránt, az általa alapított Uni Inno Zrt. célja pedig a szellemi alkotások támogatása, a fejlesztési eredmények hasznosításának elősegítése. Az NKFIH 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV pályázaton nyertes projekt során a cég az Uninet Kft. és a Digitális Fejlesztési Központ szakértőinek bevonásával speciális rendszert valósított meg. Az UniParking forgalommenedzsment-alkalmazás sajátossága, hogy az eddigieknél sokkal rugalmasabban és könnyebben integrálja az adott területen található kapukat, ajtókat, sorompókat, több technológiával elősegítve a belépéshez szükséges jogosultság meghatározását és kezelését. „A gyalogosbeléptetés esetében a klasszikus kártyás megoldást azzal egészítettük ki, hogy az alkalmazásban virtuális kártyát tudunk létrehozni, amely igény esetén rendszeres vagy egyszeri belépésre is jogosíthat” – fogalmazott Daliás Tibor, az egyetem Digitális Fejlesztési Központjának fejlesztőmérnöke. Hozzátette, a járműforgalom esetében a hagyományos rendszámfelismerő rendszerhez ugyancsak kioszthatók hasonló jogosultságok. „Ezt egészítettük ki azzal a foglaltságjelző rendszerrel, amely kameraképek és a mesterséges intelligencia segítségével működik. Mindez jelentősen megkönnyíti a felhasználók dolgát, akik így az alkalmazásban arról is tájékozódhatnak, hogy a területen belül hol találnak szabad parkolóhelyet” – fogalmazott. A költséghatékonyságot növeli, hogy a kameraképek feldolgozása kiválthatja a fizikai foglaltságjelző berendezéseket, hiszen a mesterséges intelligencia felismeri a szabad helyeket.
A rendszer felépítése moduláris, tehát teljes egészében a megrendelő igényeire szabható. Az alkalmazás akkor is használható, ha csak a gyalogos- vagy csak a járműves rendszerre van szükség, ha teljesen új rendszert kell kiépíteni, sőt akkor is, ha valaki a meglévőt szeretné „felokosítani”.
A mai kor embere magától értetődőnek tartja a mobilitást, így a járművek száma rohamosan növekszik. Ezek kezelése, elhelyezése viszont egyre nehezebb feladat, főleg a nagy forgalmú intézményeknél, kereskedelmi egységeknél. „Innovációnk abban segít, hogy a beléptetés és a forgalomirányítás folyamatai egyszerűbbé, gyorsabbá és biztonságosabbá váljanak. Olyan integrált megoldásokat kínálunk, amelyek zökkenőmentesen kezelik a járművek és a gyalogosok mozgását, biztosítva a hozzáférési jogosultságok precíz kezelését. A felhőalapú rendszer lehetővé teszi a valós idejű azonosítást és a biztonsági rendszerek folyamatos kommunikációját, hogy minden helyzetben kontroll alatt lehessen tartani a forgalmat a szoftver segítségével. Az azonnali megjelenítést erősíti az 5G-képes kommunikáció” – összegezte a fejlesztőmérnök.
Az UniParking rendszer egyaránt alkalmas bevásárlóközpontok, sportlétesítmények, iroda- és parkolóházak, parkolóudvarok, ipari létesítmények, kórházak, közszolgálati intézmények, valamint turisztikai célú attrakciók forgalommenedzselésére. Használatával a parkolók kihasználtsága is növelhető, amely sok esetben többletnyereséget jelent.
GYÓGYNÖVÉNY-KOMPOSZTÁLÁS: A FENNTARTHATÓSÁGOT SZOLGÁLJA A SZABADALOM Új gyógynövény-komposztálási technológia a lényege annak a Széchenyi István Egyetemen megszületett szabadalomnak, amelyet az intézmény sikeresen bejegyeztetett.
Az innováció a hulladékfelhasználás csökkentéséhez járul hozzá.
A győri Széchenyi István Egyetem elkötelezett a fenntarthatóság mellett, amelyet egyik legfontosabb stratégiai céljaként kezel. Az intézmény ezt nemcsak oktatási, hanem kutatási tevékenységével is szolgálja. Erre példa az a szabadalom, amelynek benyújtása négy évvel ezelőtt kezdődött, s a folyamat 2024-ben sikeresen lezárult. Megszületését megelőzte egy közös projekt a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt.-vel és a Pannonhalmi Apátsági Pincészettel, amelyben gyógynövények élelmiszeripari felhasználásával foglalkoztak a kutatók.
Ennek melléktermékeként gyógynövénymaradványok keletkeztek, amikből gyógynövénykomposztot készítettek szarvasmarhatrágya és szalma felhasználásával.
Ehhez állítottak össze egy tesztelt baktériumkeveréket, és a mikrobákkal beoltva figyelték, van-e hatása a komposztálásra – a szabadalom erre a komposztálási technológiára vonatkozik. „Fő kérdésünk az volt, hogy a baktériumkeverék gyorsítja-e az alapvetően lassú folyamatot. A komposzt mikrobiológiai, kémiai és fizikai paramétereit megvizsgálva láttuk, hogy mind az alkalmazott baktériumkeverék, mind a használt technológia eredményes volt, ebből született meg a szabadalom. Emellett elemeztük azt is, hogy milyen paraméterekkel rendelkezik a kész termék: hogyan hat a csírázásra, és képes-e visszaszorítani a kórokozókat. Az eredmény pozitív volt, és megállapítottuk, hogy a komposzt növekedésserkentő hatással rendelkezik” – mondta el dr. Greff Babett, a Széchenyi-egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Élelmiszertudományi Tanszékének tudományos munkatársa.
Hanczné dr. Lakatos Erika, a kar innovációs dékánhelyettese, a projekt szakmai vezetője aláhúzta: szabadalmuk azért is fontos, mert a gyógynövények egyre nagyobb teret hódítanak világszerte. „Emelkedik a felhasználásuk, nagyobb területen folyik a termesztésük, és ebből kifolyólag több hulladék keletkezik. Ebben pedig marad kihasználatlan hatóanyag, és így sokkal értékesebb komposztot képez, mintha más zöldhulladékból készítenénk – hangsúlyozta. – Ez volt szabadalmunk elvi alapja, amit aztán a gyakorlatba is átültettünk.”
Forrás: NEW Technology