Élelmiszertechnológiai szakemberek Budapesten
2018. április 11.
Módosítás: 2018. április 12.
Olvasási idő: 1 perc
Az új élelmiszertechnológiai megoldások kifejlesztése ipari és kutatóhelyi együttműködésekre építve lehet eredményes – mondta Monszpart Zsolt, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese múlt héten egy agrárés élelmiszertechnológiai innovációkról szóló nemzetközi konferencián, Budapesten.
Itt találkoztak a robotika, a gyártástechnológia élelmiszeripari alkalmazási területei, az élelmiszer-biztonsági elemzési módszerek és a nagy adatbázisok kezelésének megoldásait kutató-fejlesztő vállalkozások, egyetemek, kutatóhelyek képviselői.
Monszpart Zsolt elmondta, hogy a 2014 óta meghirdetett tematikus nemzeti kutatás-fejlesztési programokban mintegy 25 milliárd forint fordítható élelmiszertechnológiai programokra. Kaposváron 4,2 milliárd forint támogatással fenntartható mezőgazdasági technológiákat fejlesztő felsőoktatási és ipari együttműködési központ jött létre. A 2015 óta magyar forrásból és uniós strukturális alapokból támogatott innovációs projektek közel negyede mintegy 93 milliárd forint értékben támogatja egészséges és helyi élelmiszerek előállítását, az agrárinnovációt.
Sebők András élelmiszeripari innovációs szakértő, a rendezvény szakmai vezetője elmondta, hogy a konferencia újabb projektek indítását alapozhatja meg a feldolgozási folyamatok működésének javításáról, az energia, a víz, az anyag és a munkaerő hatékony felhasználásáról, illetve a veszteségek csökkentését elősegítő megoldások fejlesztéséről szóló előadásokkal és workshopokkal. A kétnapos rendezvényen 13 ország 130 magyar és nemzetközi szakembere vett részt. (mti)
Forrás: MAGYAR MEZŐGAZDASÁG - 2018. 04. 11. (4. OLDAL)
Utolsó módosítás: 2018. április 12.