Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Az ELTE 1,7 milliárd forintot nyert el a tématerületi kiválósági programban
2019. szeptember 11.
Módosítás: 2019. szeptember 11.
Olvasási idő: 2 perc
Egyes iparágak versenyképességének erősítését, illetve Magyarország társadalmi megerősödését segítő kutatásokra nyert jelentős támogatást az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól.

Összesen 1,7 milliárd forint támogatást ítélt oda az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek (ELTE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az úgynevezett Tématerületi kiválósági program keretében – jelentette be Birkner Zoltán, a hivatal elnöke. Mint emlékeztetett, a program azzal a céllal jött létre, hogy olyan kutatások folyjanak az egyetemeken és a kutatóintézetekben, amelyek a nemzetközi együttműködések kiépítésére is alkalmasak, illetve a korábbiaknál jobban fókuszáltak. A Biztonságos társadalom és környezet, az Ipar és digitalizáció, az Egészség, valamint a Kultúra és család kutatási területekre az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghirdetett pályázatokon 18 egyetem és hat kutatóintézet 55 tématerületét támogatták összesen 14,6 milliárd forinttal.

A most elnyert pénzzel és a tavaly indult Felsőoktatási intézményi kiválósági programmal együtt így már évi 3,7 milliárd forint áll az ELTE rendelkezésére – mondta Borhy László, az egyetem rektora. Ez megfelelő nagyságú forrás a hagyományos alapkutatási tevékenységek folytatására, illetve azok kiegészítésére innovációs elemekkel, valamint ipari és társadalmi kapcsolódásokkal. Az ELTE Egészség, Ipar és digitalizáció, valamint Kultúra és család tématerületen nyert támogatást. Az előbbiben szintetikus kémiai és biokémiai kutatásokat folytatnak, amelyek a gyógyszeriparban hozhatnak eredményeket, új távlatokat nyitva egyes betegségek – például a 2-es típusú cukorbetegség – kezelésében. A tématerületet vezető Perczel András egyetemi tanár a fejlődési lehetőségeket a miniatürizáláshoz hasonította, ahhoz, ahogyan a szobaméretű számítógépektől eljutottunk az azoknál jóval kisebb és sokkal nagyobb teljesítményű gépekhez.

Az Ipar és digitalizáció területen a kutatásokban hat kutatócsoport is részt vesz, ezek egyebek mellett az agrárinformatikával, a szoftveriparral, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos témában dolgoznak. Ezeken a területeken évtizedek óta zajlik kutatás az ELTE-n, az eredményeket pedig újonnan induló oktatási programok is hasznosítják. A tájékoztatón elhangzott, hogy a Kultúra és család tématerületen a Közösségépítés: család és nemzet, hagyomány és innováció kutatás kapott támogatást.

Forrás: Világgazdaság - 2019.09.11. (2. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 11.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?