Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Értékteremtő tudomány
2019. november 13.
Módosítás: 2019. november 13.
Olvasási idő: 3 perc
A jövőben az egyetemek szerepe az oktatáson felül a kutatásra és az innovációra is kiterjed.

NYÍREGYHÁZA. Konferenciával ünnepelte a tudomány és művészet napját a Nyíregyházi Egyetem kedden. Az eseményen Kovács Zoltán általános rektorhelyettes elmondta: a kormányzat szeretne kijelölni egy új utat, ahol az egyetem szerepe az oktatáson felül a kutatásra és az innovációra is kiterjed.

A rendezvényen Tudományért – Művészetért emlékérmet vett át Vassné dr. Figula Erikától, az intézmény rektorától dr. Karádi Zsolt, dr. Kovács Zoltán és Makszim Györgyné dr. Nagy Tímea.

Értékteremtő tudomány az egyetemen

NYÍREGYHÁZA. – A kutatók éjszakája szeptember végén és a tudománynapi konferencia novemberben szorosan összekapcsolódik, hiszen a kutatási eredményekből jönnek létre a tudományos eredmények. Az ünnep nemcsak azért fontos, hogy megemlékezzünk a tudományról, hanem egyfajta méltatása is azoknak a kolléganőknek, kollégáknak, akik kutatómunkát végeznek – mondta a Tudomány és Művészet Ünnepe a Nyíregyházi Egyetemen – „Értékteremtő tudomány” címmel rendezett keddi konferencia nyitányaként dr. Kovács Zoltán, a Nyíregyházi Egyetem általános rektorhelyettese.

Jövőbe mutató tervek

– A rendezvényre olyan programokat állítottunk össze, amelyek jövőbe mutatóak és stratégiai célként is megfogalmazhatók. A kormányzat szeretne kijelölni egy új utat, ahol az egyetem szerepe az oktatáson felül a kutatásra és az innovációra is kiterjed.

Ezért kértük fel a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt, hogy ebből a szemszögből is megismerjük az előttünk álló utat – fejtette ki a rektorhelyettes.

Sebők Katalin, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese előadásában az egyetemek szerepét vizsgálta az innovációs ökoszisztémában.

– A kutatás-fejlesztés területén hazánk jelenleg a 23. helyen áll az Európai Unióban, ami nem nevezhető élenjárónak, de a jövőben az a cél, hogy Magyarország a jelentős innovátorok közé tartozzon. Az előrelépéshez az szükséges, hogy az innovációs fejlesztések jobban hasznosuljanak gazdasági és társadalmi szférában egyaránt – fogalmazott.

– Az elkövetkező időszakban számos olyan szolgáltatást indítunk – többek között pályázatírást segítő és mentorprogramot –, melyek lehetőséget adnak a kkv-knak, hogy győztes pályázatot nyújthassanak be. Területi innovációs platformokat hozunk létre, ezek olyan aktív együttműködési felületet jelentenek, amelyek új szakmai alapokra helyezhetik a térségi együttműködést. A különböző szereplők különböző értékekkel bírnak, más egy startup, egy innovatív nagyvállalat, illetve egy egyetem helyzete. Ha ezeket egy platformra helyezzük, akkor a különböző szereplők hatékonyan együtt gondolkodva alkothatják meg az innováció és a kutatás-fejlesztés irányait – részletezte az elnökhelyettes.

Kitüntetettek előadásai

A tudóstársadalom méltatásához illeszkedve a „Tudományért – Művészetért” emlékéremmel tüntették ki az egyetem több oktatóját: dr. Karádi Zsolt irodalomtörténészt, dr. Kovács Zoltán matematikust, illetve Makszim Györgyné dr. Nagy Tímea közgazdászt. A díjazottaknak Vassné dr. Figula Erika rektor adta át az eredményes kutatómunkáért járó elismeréseket. Ezt követően a díjazottak előadását hallhatták a jelenlévők. Dr. Karádi Zsolt A kor falára – irodalom a változó időben címmel tartott lebilincselő, fiozofikus előadást, melyben az irodalom megfoghatatlan dimenzióit próbálta körüljárni. Ady Endre híres „könyöklős” fotóján keresztül mutatta be az irodalom és a fényképészet kapcsolatát.

Kovács Zoltán, a Nyíregyházi Egyetem matematikusa aktuális kérdéskört, a matematikatanítást járta körül.

Az Önálló tudomány-e a matematikadidaktika? Című előadásában az oktatás fontos irányvonalaként a játékot, a gondolkodás élményét emelte ki. Előadásának fő vonalát saját kutatási eredményei adták, melyek középpontjában a matematikai készségfejlesztés és a problémamegoldás állt.

Makszim Györgyné dr. Nagy Tímea előadásában egy általa kidolgozott vállalkozásszerkezeti modellt ismerhettünk meg, melynek segítségével precízen vizsgálható az egyes térségek vállalkozásainak összetétele és számos egyéb tényező, elősegítve ezzel az innovációs tevékenységet.

Forrás: Kelet-Magyarország - 2019.11.13. (1,4. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. november 13.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?