Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Évente kétszázötven beteg műtétjét végezheti robot
2018. május 30.
Módosítás: 2018. július 12.
Olvasási idő: 2 perc
CSÚCSTECHNOLÓGIA | A következő négy évben Magyarországon 6,5 milliárd forint jut agykutatásra

Már hét agyműtétet hajtottak végre az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben (OKITI) a ROSA nevű robottal. A robot beszerzésének fő célja az volt, hogy Magyarország az epilepsziakutatásban tovább tudjon lépni – mondta a Világgazdaságnak Erőss Loránd, aki Magyarországon az első műtétet végezte a robot segítségével egy 70 éves Parkinson-kóros betegen, akinek a keze folyamatosan remegett, de a műtét után a mozgásszervi panaszai teljesen megszűntek.

Magyarországon a neuromodulációs műtétek száma limitált, erre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kétmilliárd forintot költ évente, egy-egy implantátum, amelyet a műtét során beültetnek, 8–12 millió forint között mozog, vagyis évente 250-270 beteg műtétje lehetséges a robot segítségével.

Magyarország egyik legerősebb kutatói ágazata az idegtudomány és a matematika, ezt felismerte az Európai Unió is, és 2014-ben 12 milliárd forint uniós támogatásból elindult a Nemzeti agykutatási program (NAP). Egy ilyen kutatás-fejlesztés keretében került ROSA robot az OKITI-be – tette hozzá Erőss Loránd idegsebész.

A Parkinson-kór, az epilepszia vagy egyéb más mozgászavarok tüneteinek az enyhítésénél alkalmazható az új műtéti technika, főleg azoknál a betegeknél indokolt, akiknél a gyógyszeres terápia nem hoz eredményt. Magyarországon 20-30 ezer beteget kezelnek Parkinson-kórral, az epilepsziások körülbelül 60 ezren vannak, akik közül hatezer beteg gyógyszerrezisztens, ők potenciális alanyai lehetnek az ilyen műtéteknek – mondta a főorvos.
Az idegsebészeknek a magas színvonalú munkához támogatásra van szükségük, az OKITI a Nemzeti agykutatási programtól 600 millió forintot kapott, és még 360 millió forint érkezik az elkövetkező négy évben – tette hozzá Erőss Loránd. Kölntől Moszkváig ez az egy robot található a régióban. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Nemzeti versenyképességi és kiválósági programjának 1,2 milliárd forintos támogatása tette lehetővé a robot beszerzését – hangzott el a sajtótájékoztatón. A NAP keretében a következő négy évben 6,5 milliárd forint jut a kutatócsoportoknak – mondta Freund Tamás, a Nemzeti agykutatási program vezetője. Hozzátette, azért is fontos az agykutatás támogatása, mert az Európai Unióban az agy és az elme betegségei évente 800 milliárd euróba kerülnek, míg az öt következő legdrágább betegség – a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, a diabétesz, a reumatológiai betegségek és a krónikus tüdőbetegség – összesen 500 milliárd euróba kerül.

Beágyazott cikkek:

ROSA, a robot 400 kilogramm súlyú, 0,6 milliméter pontossággal dolgozik és 159 millió forintba került

Forrás: VILÁGGAZDASÁG - 2018. 05. 30.

Utolsó módosítás: 2018. július 12.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?