Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Fejlesztés a fenntartható energiagazdálkodásért
2019. szeptember 10.
Módosítás: 2019. szeptember 10.
Olvasási idő: 5 perc
Korunk kihívása, hogy növeljük az elektromos áram, a földgáz, a fűtési energia, valamint az ivóvíz felhasználásának hatékonyságát. A fenntartható energiagazdálkodást miként támogatja a Sagemcom Magyarország Kft.? A többi között erről is kérdeztük Óvári Szilárdot, a szélessávú kommunikáció, a távközlés és az energiaszektor területére specializálódott – francia érdekeltségű – vállalat magyarországi fejlesztési központjának vezetőjét.

Informatikai, mérnöki és közgazdasági tudás

A Sagemcom Magyarország Kft. Fejlesztési Központjának vezetője, Óvári Szilárd a Budapesti Műszaki Egyetemen informatikai mérnökként, majd a Corvinuson mérnök-közgazdászként végzett. A francia érdekeltségű Sagemcom előtt több magyar cégnél is vezető beosztásban dolgozott, tapasztalatot szerzett vállalkozások felvirágoztatásában és fejlesztési projektek megvalósításában. A Sagemcom cégcsoportnál a teljes magyarországi fejlesztési központ munkájáért felel. Az elmúlt két évben bizonyította, hogy az irányítása alá tartozó mindkét csoport sikeres. A Budapesten és Szegeden dolgozó szoftverfejlesztők ugyanúgy eredményesek, mint az ügyfelekkel közvetlen kapcsolatban álló, az intelligens hálózathoz tartozó termékek integrációját – például tesztelését, telepítését – végző csapat.

Több száz éves hálózatok szolgáltatnak vizet, áramot, gázt az egyre több energiát használó emberiségnek. Ám ezek a rendszerek nem képesek a valós időben és a keresletnek megfelelően aggregált adatmennyiséget szolgáltatni a felhasználási szokásokról. Nem megoldott az aktuális szükségleten túli „zöldenergia” megfelelő tárolása sem – tudtuk meg a Sagemcom Magyarország Kft. Fejlesztési Központ vezetőjétől. Óvári Szilárd elmondta: a megoldást az jelenti, ha megfelelő információval rendelkezünk az elosztóhálózat minden pontjáról. Ehhez szükség van az „okoshálózatokra” és olyan IoT eszközökre, amelyek képesek az „okosmérésre” és – a „dolgok internete” (IoT) révén egymással kommunikálva – az elosztás „okos vezérlésére”.

„A most záruló fejlesztéseink eredményeként létrehozott mérési és vezérlési rendszer képes folyamatosan figyelni és menedzselni a különböző energiaforrások, valamint az ivóvíz felhasználását. Sőt: e rendszer elősegíti a napelemekkel történő energiatermelés során keletkező energia szinte veszteségmentes felhasználását” – so­rolta az előnyöket a szakember.

Az intelligens mérés azt jelenti, hogy azonnal megtudhatjuk, hogy a hálózat mely pontján mikor és mennyit fogyasztott az adott felhasználó. Ezeknek az információknak a birtokában lehet a termelést szabályozni, és felkészülni az elosztásban a fogyasztás jellegében bekövetkező változásokra. Az intelligens vezérlési platform képes eldönteni: melyek azok a felhasználási területek, amelyek előnyt élveznek másokkal szemben. „A folyamatos mérés nem csupán a regionális energiahálózatokra kapcsolt fogyasztók esetében, hanem az olyan lokális energia­termelő egységnél is fontos, mint például egy szélenergiával működtetett felhőkarcoló. Mindkét méretű hálózat végpontján fontos a megszakítás nélküli energiaellátás – hangsúlyozta Óvári Szilárd. – az »okos elosztórendszernek« automatikusan tudnia kell, hogy ha nincs elegendő áram, akkor mi az, ami prioritást élvez, vagyis például egy kórház energiaellátása fontosabb, mint mondjuk a körülötte lévő park öntözőrendszerének a működtetése.”

A megfelelő szenzorok elhelyezésével és az azokhoz kötődő kommunikáció kialakításával teszik „okossá” a meglévő hálózatokat. Ezt teszi lehetővé a „tárgyak internete”, azaz a kis energiafelhasználású és sávszélességű protokollok, amelyek azokat az adatokat szolgáltatják, amelyeket az intelligens irányítási rendszer fel tud dolgozni. Az adatokat összegyűjtő és az ipari méretű felhasználók számára feldolgozó vagy a piacon létező rendszerekhez képest a Sagemcom fejlesztésének az az újdonsága, hogy a struktúra jobban terhelhető, átláthatóbb és olcsóbb megoldást kínál a szolgáltatónak és a végfelhasználónak egyaránt.

„A legmodernebb technológiával felszerelt rendszerünk akár sok millió mérőóráról érkező hatalmas adatmennyiséget is képes feldolgozni, így valós időben szolgáltat információt az aktuális energiaszükségletről. A moduláris rendszernek köszönhetően költséghatékony módon segíti a fenntartható energiagazdálkodást – magyarázta Óvári Szilárd. – Ráadásul folyamatos működést garantál a karbantartás időszakában is, miközben magas szintű adatbiztonságot biztosít.”

2020 januárjától működik

Az Európai Unió területén működő energiaszektor, illetve az energiaelosztással és vízgazdálkodással foglalkozó félezer vállalat a kifejlesztendő termék célpiaca. Az értékesítés – a platform tesztelése és véglegesítése után, a francia anyaházzal egyeztetve – megkezdődött. A Magyarországon kifejlesztett rendszer élesben 2020 januárjától Ausztriában, az egyik olyan szolgáltató hálózatán működik majd, amelyhez egymillió mérőóra tartozik. A jelenlegi piaci trendeket figyelembe véve az első üzleti időszak végére a Sagemcom Magyarország Kft. 23 szolgáltatóval, az elérhető piac 4,5 százalékával kalkulál.

A Sagemcom Magyarország Kft. projektjének egyik új egysége egy „big data rendszer”. Ez a Meter Data Management System (MDMS) szoftverplatform, amely képes nagy mennyiségben összegyűjteni és intelligens módon kezelni az elektromos áram, gáz és víz felhasználásából származó adatokat. Az MDMS-rendszerük horizontálisan skálázható, egyszerűen bővíthető és továbbfejleszthető, továbbá: képes vezérlési utasításokat is átvenni. Ezzel együtt a Head-End rendszerük (HES) – a telekommunikációs rendszereket felhasználva – magas szintű adatvédelemmel ellátott lehetőséget biztosít az MDMS, valamint a méréseket végző okoseszközök közötti kommunikációra.

„A szükséges alapkutatások jelentős részét az egyetemek végzik, az alkalmazott kutatást a cégünk koordinálja – vázolta a fejlesztési szakaszokat Óvári Szilárd. – Például az új architektúrára épülő IoT platform kifejlesztésében, az intelligens mérési és vezérlési IKT (információs és kommunikációs – a szerk.) technológiák létrehozását és a ráépülő olcsó, a korábbiaknál magasabb szintű szolgáltatások kialakítását célzó fejlesztésekben a Szegedi Tudományegyetemmel azon dolgozunk, hogy az adott eszközben futó szoftver minél kisebb saját energiafelhasználást tegyen lehetővé. A következő lépés az eszköz, például egy mérőóra megfelelő pontjain kimutatott energiafelhasználás optimalizálása már a cégünk és az eszköz tervezését végző, a prototípusát elkészítő vállalkozás, ebben az esetben a Yazoo-Systems feladata.”

„A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól 299 millió forint támogatásban részesült a Sagemcom Magyarország Kft. projektje a Vállalatok K+F+I támogatása (KFI_16) program keretében. A teljes projektméret 596,4 millió forint, amihez a pályázaton elnyert összegen kívül a további támogatást az anyaházuk, a Sagemcom France biztosította.

Forrás: Innotéka - 2019.09.10. (32,33. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?