Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Felállt a kutatói életpályát finanszírozó rendszer
2019. május 17.
Módosítás: 2019. május 17.
Olvasási idő: 2 perc
INNOVÁCIÓ | A modell révén a felsőoktatási és akadémiai intézetek komoly segítséget nyújthatnak a cégeknek

Több pályázati konstrukció is megjelent a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) égisze alatt, összesen több mint 14 milliárd forint keretösszeggel – mondta Szabó István, a szervezet innovációs és általános elnökhelyettese egy háttérbeszélgetésen. Ezen belül az egész életpályát lefedő finanszírozási struktúra keretösszege 10 milliárd forint, a felsőoktatásban tevékenykedő hallgatók és doktoranduszok pályázataira pedig 4 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az Új nemzeti kiválóság program kapcsán Szabó István kiemelte: az a cél, hogy a felsőoktatásban részt vevők kutatói-alkotói kiválóságát támogassák, ezzel ösztönözve az egyetemek tudományos teljesítményét, erősítve a kutatók utánpótlását, vonzóvá téve a tudományos életpályát, segítve itthon és a pályán tartani a legkiválóbb oktatókat és kutatókat. A 4 milliárd forintos keretből várhatóan csaknem kétezren jutnak majd támogatáshoz.

A hazai innovációk finanszírozása három pilléren alapul: az egyéni, az intézményi és a vállalati innovációk finanszírozásán – sorolta. Lényeges változás a korábbiakhoz képest, hogy az újonnan megjelent innovációs pályázatoknál a piacvezérelt projektek előnyt élveznek. Az új innovációs rendszer kulcskoncepciója, hogy a felsőoktatási és az akadémiai intézmények a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességét növelni tudják. Példaként említette, hogy ha van egy drága anyagvizsgáló gép, amelyet nem képes megvenni egy hazai kkv, de az akadémiai intézményekben vagy az egyetemeken rendelkezésre áll, akkor a cég a vizsgálatot elvégezheti a felsőoktatási intézményben, ezáltal olcsóbb, versenyképesebb terméket állíthat elő. Az elnökhelyettes problémának nevezte, hogy egy nemrégen készült felmérés szerint a hazai vállalkozások kétharmada nem végez innovációt, mégpedig azért, mert nem lát arra okot, hogy innováljon. Abban bíznak, hogy az új modell bevezetésével a felsőoktatási és akadémiai intézetek komoly segítséget nyújthatnak a vállalkozásoknak.

Szabó István arra is kitért, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) az idén az NKFI-hez került. Újdonság mostantól az is, hogy ha valaki helyezést ér el az OTDK-n, akkor az Új nemzeti kiválóság program ösztöndíjasai között előnyt élvez. Az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok esetében pedig könnyítéseket vezettek be, és az európai normákhoz illesztették a működését, a Világgazdaság kérdésére válaszolva elmondta, hogy ennek a programnak a keretében már 1200 pályázat beérkezett a hivatalhoz.

Forrás: Világgazdaság - 2019.05.17. (2. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. május 17.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?