A kiíró ezzel a pályázattal arra a kihívásra kíván választ adni, hogy a kutató-tudásközvetítő szervezetek által megtermelt tudás alacsony mértékben hasznosul, ezért elengedhetetlen a felsőoktatási tudás hasznosítására irányuló törekvések és a szektorok közti együttműködések ösztönzése. Olyan tématerületekhez kapcsolódva jönnek létre a Nemzeti Laboratóriumok, amelyek a zöldátállással vagy a digitalizációval állnak kapcsolatban, a HET-ben pedig további kulcsterületeket jelöltek ki, mint a megújuló energia, az adatvezérelt egészség, a gyógyszerkutatás és -fejlesztés, a vízbiztonság, a mesterséges intelligencia vagy az autonóm rendszerek.
A támogatott fejlesztések keretében lehetőség van ipari kutatásra és kísérleti fejlesztésre, a projektek céljához feltétlenül szükséges építési, korszerűsítési, bővítési, átalakítási és alap infrastrukturális fejlesztésre, az ipari kutatást és kísérleti fejlesztést megalapozó alapkutatásra, információs technológiai fejlesztésre, de szakmai konferenciákon való részvételre is. A Nemzeti Laboratóriumokban elvégzett felfedező és kísérleti kutatások biztosítanak folyamatosan megújuló alapot a létrejövő startupoknak és spinoff cégeknek is.
A beruházás-előkészítés már egy éve tart, a végrehajtást az Innovációs és Technológiai Minisztérium irányítja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szakmai közreműködésével. Támogatási kérelmet költségvetési szervek és jogi személyiséggel rendelkező intézményeik nyújthatnak be, továbbá felsőoktatási intézmények, kizárólagos állami tulajdonú nonprofit gazdasági társaságok, vállalkozások, helyi vagy térségi önkormányzatok és alapítványok.
Forrás: Világgazdaság