Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Hétszázmillió nanotechnológiai projektre
2021. január 14.
Módosítás: 2021. január 15.
Olvasási idő: 2 perc
A tématerületi kiválósági program részeként valósul meg a Pannon Egyetem környezetvédelmi és nanotechnológiai projektje 700 millió forintos támogatással – közölte az intézmény.

Az egyetem tájékoztatása szerint a környezeti változások légkörre és felszíni vizekre gyakorolt hatásával, valamint funkcionális nanoanyagok és szenzorok alkalmazásorientált kutatás-fejlesztésével foglalkozó program július végéig tart, a támogatást a tématerületi kiválósági program intézményi kiválóság alprogramja részeként a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal biztosítja.

A közleményben idézték Vonderviszt Ferenc rektorhelyettest, a kutatás szakmai vezetőjét, aki elmondta, hogy a Pannon Egyetem bionanotechnológiai kutatásainak során olyan glikomikai-mikrofluidikai technológián alapuló rákdiagnosztikai eljárások fejlesztését végzik, amelyek lehetővé teszik a kóros elváltozások korai, minimálisan invazív felismerését. A munka során biomolekulákon alapuló önszerveződő nanostruktúrákat hoznak létre, amelyekből környezeti monitorozásra alkalmas bioszenzorok érzékelőrétegei alakíthatók ki. A projektben a szenzorok fejlesztéséhez és alkalmazásához szükséges jelfeldolgozási és adatelemzési módszerek fejlesztését és alkalmazástechnikai vizsgálatait is végzik. Kiemelt figyelmet fordítanak a tématerületen elért tudományos eredmények gyakorlati hasznosítására, amit a vállalkozói szférával közös, folyamatban lévő pályázatok teljesítésével kívánnak elérni. Az EGIS Zrt.-vel együttműködésben kontrollált hatóanyag leadású mikro- és nanorészecskék előállításán dolgoznak, míg a Thermofoam Kft.-vel közösen hőtárolásra képes, épületszerkezeti elemekbe integrálható nano- és mikrokapszulák fejlesztését végzik – közölte Vonderviszt Ferernc.

Napjainkban környezetünk, elsősorban a légkör, illetve felszíni vizeink állapota földtörténetileg is példátlan sebességgel változik, aminek legfőbb oka az egyre növekvő léptékű emberi tevékenység. A rendkívül gyors környezeti változások hatásainak megértése, valamint a kiváltó okok, az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásainak mérséklése a környezetbarát technológiák fejlesztésén keresztül kiemelt jelentőségű.

A projektben a környezeti változások légkörre és felszíni vizekre gyakorolt hatásait vizsgálják, valamint kidolgoznak a környezetterhelés jelentős mértékű csökkentését biztosító technológiai megoldásokat is. Fejlesztenek üvegházhatású gázok befogására és felhasználására irányuló eljárásokat, de olyan vizsgálatok is ide tartoznak, mint a hulladékok újrahasznosítási lehetőségei, az öntisztító antibakteriális felületi védőréteg kialakítása, valamint a felszíni vizek mikroszennyezőinek feltárása és eltávolítása is.

A nanotechnológiai kutatások összefogják az egyetem Bio-nanotechnológiai és Műszaki Kémiai Kutatóintézetében, Transzlációs Glikomika Lendület Kutatócsoportjában, valamint Mérnöki és Műszaki Informatikai Karainak különböző kutatólaboratóriumaiban folyó nemzetközi színvonalú kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységet a nanodiagnosztikai eljárások kidolgozása, a korszerű nanoszerkezetű anyagok előállítása és a szenzorfejlesztések területén – hangsúlyozták a közleményben.

Forrás: Veszprémi 7 nap

Utolsó módosítás: 2021. január 15.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?