Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Indul az új innovációs programó
2021. március 30.
Módosítás: 2021. március 31.
Olvasási idő: 3 perc
PÁLYÁZAT | A Horizont Európa keretösszege a következő hét évre több mint kilencvenötmilliárd euró

A fenntartható gazdasági növekedéshez elengedhetetlen az innováció, ebben az Európai Unió és Magyarország között nagy az egyetértés, és olyan célként kezelik, amelyre érdemes tetemes forrásokat fordítani – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Horizont Európa 2021– 2027 kutatási és innovációs keretprogram indulásának online bejelentésén. Az előző uniós ciklusban végzett kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) eredmények alapján Magyarország a mérsékelten eredményes innovátorok mezőnyébe került, a most kezdődő ciklusban az is cél, hogy az innovációs eredménytáblán előkelőbb helyet foglalhasson el – nyomatékosította. A miniszter elmondása szerint a kormány célja, hogy az új keretprogram struktúrájához hasonlóan megtalálja a megfelelő egyensúlyt a nemzeti KFI-rendszerben a kíváncsiságvezérelt és a kihíváson alapuló alkalmazott kutatás, valamint a piacvezérelt innováció támogatása között. A magyar innovációs ökoszisztéma kész arra, hogy minden eddiginél aktívabb szereplője legyen a Horizont programnak, amelynek keretösszege a következő hét évre meghaladja a 95 milliárd eurót – tette hozzá.

A program 2014–2020 közötti időszakában a források 0,6 százalékát – 364,7 millió eurót – tudták megszerezni a magyarországi cégek, ebből 1108 fejlesztést valósítottak meg. Magyarország az információs és kommunikációs technológiák (IKT), az egészségügy és az élelmiszeripar terén volt a legeredményesebb. A miniszter elmondása szerint az új költségvetési időszakban a legfontosabb feladat, hogy a korábbinál sokkal több támogatást szerezzenek az unió közvetlen finanszírozási programjaiból, a teljes költségvetés 2,18 százalékát, vagyis több mint kétmilliárd eurót. E cél eléréséhez azonban szükségesnek látja a nemzeti kutatási és innovációs potenciál fejlesztését, és modernizálni kell a hazai KFI-rendszert. Meg kell erősíteni az innovációs ökoszisztémát a felsőoktatásra alapozva, és speciális ösztönzőket kell bevezetni a nemzeti kutatás-fejlesztési és innovációs rendszerekbe a nemzetközi együttműködések megkönnyítése érdekében. A miniszter kiemelte: tájékoztató kampányokkal, valamint továbbképzésekkel igyekeznek segíteni azokat a magyar cégeket és szervezeteket, amelyek érdeklődnek a Horizont Európa program iránt, és részt kívánnak venni benne. Ebben a munkában fontos szerepet játszik majd a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, amely egyébként a fenntartó intézménye a kapcsolattartó pontok hálózatának a Horizont Európa programban.

A kutatás és innováció határozza meg Európa jövőjét, ezért elengedhetetlen a páneurópai összefogás, a magas színvonalú kutatás és az új ötletek konkrét innovációvá alakítása – emelte ki a rendezvényen Mariya Gabriel, az Európai Bizottság innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosa. Hozzátette: az európai közösség magas szintű kutatómunkát végez, és a magyar kutatók jól teljesítettek az előző programban, bízik benne, hogy ez a következőben is így marad.

Forrás: Világgazdaság

Utolsó módosítás: 2021. március 31.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?