A fenti okok generálták többek között a 77 ING Kft., a Femtonics Kft., a Semmelweis Egyetem és a Természettudományi Kutatóközpont közös K+F projektjét (Photoscreen: Rosszindulatú daganatos betegségek műtét közbeni molekuláris patológiai diagnosztikája mesterséges intelligenciával támogatott lézer mikroszkóp segítségével, 2018-1.3.1-VKE-2018-00032), amely 2019.01.01-2022.06.30. között valósult meg. A konzorcium a projekt megvalósítására 1 269 562 585 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.
A projekt során elkészült a tervezett lézermikroszkóp prototípusa, amely a rosszindulatú daganatos betegségek diagnózisához és a sebészeti beavatkozásokat támogató részletes szövettani vizsgálatokhoz szükséges több napos, hetes várakozási időt sok nagyságrenddel csökkentheti a jövőben. Továbbá a konzorcium megvalósította a mesterséges intelligencián alapuló képfelismerő szoftvert, amely több, mint 90%-os hatásfokkal ismeri fel a daganatos sejteket, valamint kifejlesztettünk új festési eljárást a sejtfelismerést megkönnyítő új fluoreszcens festékekkel és részletesen jellemzett emlőrák-diagnosztikában alkalmazható fluoreszcens festékkel jelölt antitestekkel.
A kifejlesztett technológia műtét közben azonnali részletes szövettani diagnózis készítését teszi lehetővé a kvantummechanika eredményire épülő nem-lineáris lézerpásztázó mikroszkópia, új antitest jelöléses eljárás és a mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozás, és az ezen alapuló döntéstámogatás segítségével.
Forrás: Magyar Nemzet