Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Innováció földön-égen
2021. április 28.
Módosítás: 2021. május 07.
Olvasási idő: 3 perc
Innovázió 1.0 című innovációs ötletversenyen mérték össze kreativitásukat a diákok, az eseménysorozatot a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Innovációs Központja szervezte. Az NKFIH „Egyetemi ÖKO” projektje által finanszírozott versenyre mintegy 40 hallgató, illetve csapat jelentkezett, akik még tavaly október 12. és november 30. között mutatkoztak be. Az ötletverseny célja, hogy az egyetem innovatív hallgatóit, tehetségeit és ötleteiket, illetve az innovációs igényeket feltérképezzék, megismerjék, és hogy szakmailag és anyagilag támogassák az ötletek továbbfejlesztését. Az áprilisi döntőben hét projektet mutattak be az ötletgazdák.

Gyuricza Csaba, az egyetem rektora elmondta, sok hallgatóhoz már csak életkori sajátosságok miatt is sokkal közelebb áll az innováció, mint a sok türelmet igénylő kutatás. Mivel még soha nem volt ennyire intenzív fejlődés a mezőgazdaságban, korunk a lehetőségek tárházát jelenti a kreatív fiatalok számára. Részben ennek köszönhető, hogy az informatika, a digitalizáció egyre nagyobb teret hódít a gyakorlatban, és ezért szervezték meg ezt az első, de hagyományteremtőnek szánt versenyt. A felkészülésben mentorálásra is lehetősége volt a nevezőknek, a verseny eredményhirdetése után pedig közreműködnek az arra érdemesnek talált ötletek megvalósításában. „Innovációs ökoszisztémánk egyik alapja a hallgatói innováció, ami a legdinamikusabban fejlődő területek egyike. Egyetemünk – az egyetemi innovációs élet serkentése és az innovatív gondolkodásmód hatékony kihasználása érdekében – Innopool Campus néven létrehozott egy hallgatói-oktatói platformot” – mondta el a rektor, hozzátéve, hogy ennek keretében tárják fel az innovációra alkalmas hallgatói ötleteket, szervezett kereteket nyújtva kidolgozásukhoz. Innovációs képzésekkel készítik fel őket, hogy miként tehetik piacképes termékké az ötleteiket, hogyan szerezzenek támogatókat és anyagi forrást a megvalósításhoz, illetve milyen nehézségekre érdemes félkészülniük, milyen akadályokat kell leküzdeniük az innováció „rögös” útján. Konzultációval, mentorálással, az eredményeik hitelesítését lehetővé tévő folyamatok megszervezésével és csapatépítő programokkal kívánják elérni, hogy az oktatók, a hallgatók és az egyetem vállalati partnerei pezsgő innovációs közegben működjenek együtt, és hogy hallgatóik tudatosan készülhessenek az innovátori életpályára.

A zsűri elnöke Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem megbízott rektora volt, tagjai pedig Gulyás Tibor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója és Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója. A zsűri közös nyilatkozata szerint a bemutatott prezentációk mindegyike az innovációhoz elengedhetetlen egyéni ötleteket tartalmazott. Több tudományterület is megjelent a munkákban, és fontos helyet foglalt el bennük a digitalizáció és az informatika. Mint fogalmaztak, óriási a potenciál ezekben a munkákban – ám az innováció azáltal válik teljessé, ha a létrehozott termék piacképesnek bizonyul.

A dobogósok és a különdíjasok a MATE budai, gödöllői és kaposvári kampuszainak hallgatói közül kerültek ki. A verseny első helyezettje Gyuris Rita lett, aki a Plantprotecting nevű növényvédelmi szaktanácsadói rendszert működteti az Instagramon. A szakmai zsűri Miskolczi Dániel mobil automata öntözőrendszerét tartotta a második legjobb projektnek, ami precíziós öntözésre és tápoldatozásra egyaránt képes. A fiatal tehetség nemcsak a második helyezést, hanem a Vitafort Zrt. különdíját is elnyerte projektjével, a zrt. szakmailag és anyagilag is támogatja az innovátort.

A bronzérmet Fodor Szabina Coach Pro nevű alkalmazása érdemelte ki, ami egy személyre szabott mozgástanácsadói applikáció. Olyan családoknak segít megtalálni a hozzájuk legközelebb tevékenykedő professzionális szakembert – gyógytornászt vagy mozgásfejlesztő terapeutát –, ahol valamely motoros képességekbeli problémával küzd a gyerek.

A zsűri további különdíjakat is kiosztott. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium különdíját a FEFAR három hallgatójának csapata nyerte el. A FEFAR mozaikszó egy fényképekre alapozott felületanalitikai rendszert takar. A Hungrana Kft. különdíját Pintér Levente Elemér precíziós kalkulátora nyerte, ami a precíziós gépek és eszközök beszerzéséről hozandó döntést segít minél jobban megalapozottá tenni. Az összes különdíjast szakmai támogatásáról is biztosította a zsűri, amit mindegyikük esetében 150 ezer forintos anyagi támogatással nyomatékosítottak.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Utolsó módosítás: 2021. május 07.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?