A Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában megtartott esemény a kutatás-fejlesztésben és innovációban érintett helyi és térségi szereplőknek szólt, vagyis azoknak, akiknek szerepük van ebben, hogy az ország innovációs teljesítménye javuljon. Kiknek van ebben szerepük? – Dolga van ebben a gazdaság fő szereplőinek, tehát a vállalkozásoknak kicsiktől a nagyokig, a közintézmény-hálózatnak (főként az állami szereplőknek, mint az NKFIH), de dolga van a magyar egyetemi hálózatnak, a közoktatási, szakképzési struktúrának és úgy általában a közigazgatásnak, mindenkinek, aki támogatni és gyorsítani tudja ezt a környezetet – hangsúlyozta dr.
Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.
A hivatal küldetése, hogy magáról az innovációról, annak fontosságáról, értelmezéséről beszéljen a résztvevőknek. Arról, hogy a kis- és középvállalkozások számára mit jelent, hogyan tud ehhez hozzájárulni, milyen forrásokkal lehet ezt támogatni, valamint milyen egyéb eszközök állnak rendelkezésükre ahhoz, hogy sikeresek legyenek, és mi a magyar állam, továbbá az általa finanszírozott rendszerek szerepe a siker elérésében.
A fórumon helyi szakemberek is megszólaltak. Dr. Kovács Lóránt, a Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karának dékánja a felsőoktatási KFI tevékenységet és a duális képzés kecskeméti helyzetét mutatta be, Leviczky Cirill, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója pedig a szakképzésről és a szakmák fontosságáról tartott előadást.
Az eseményen nem csak előadások voltak, hiszen az innovációs hivatal egyik legfőbb feladata, hogy párbeszéd kezdeményezésével segítse a vállalatokat, mindazonáltal tájékoztassa a kis- és középvállalkozásokat a lehetőségekről és a forrásokról. – Ebben pedig a kamarai hálózatnak van nagy szerepe, hiszen nekik van a legjobb rálátásuk arra, hogy kiválasszák azokat a cégeket, amelyekben növekedési potenciált látnak, valamint felkészültséget és ambíciót arra, hogy az általunk kínált támogatásokat, pályázatokat és felkészülési programokat megvalósítsák – emelte ki Nikodémus Antal, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Digitális Gazdaság és Innovációs Főosztályának vezetője.
A pályázati rendszerrel kapcsolatos kérdéseket, módosítási javaslatokat – rendhagyó módon – egy szakmai workshopon gyűjtötték össze, ahol a vállalkozások képviselői 4-5 fős csoportokban tárgyalhatták meg a véglegesítés előtt álló innovációs tervezeteket. A pályázati rendszer lezárása előtt a felmerült kérdéseket és javítási észrevételeket megvizsgálják, ellenőrzik a jogi lehetőségeket és adott esetben beépítik a tervezetekbe. Az országjáró fórum végére várhatóan több ezer vállalkozás hozzászólását tudják begyűjteni.
Forrás: Kecskeméti lapok - 2019.02.28. (4. oldal)