Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Innovációs mérföldkövek a MATE-n
2023. július 01.
Módosítás: 2023. július 03.
Olvasási idő: 2 perc

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Innovációs Központja Proof of Concept (PoC) innovációfinanszírozási programot hozott létre az Egyetemen folyó innovációs tevékenység támogatása céljából, illetve a keletkezett technológiák piaci hasznosításának elősegítése érdekében, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 2019-1.2.1-EgyetemiÖKO-2019-00006 pályázatának kötelezően vállalt tevékenységeként.

A PoC-program legfőbb célja az, hogy segítse a MATE kutatóit innovációs ötleteik megvalósításában, támogatást nyújtson az ötletek értékeléséhez, validálásához, prototípusok fejlesztéséhez, illetve a kutatási eredmények, prototípusok esetében kijelölje az utat a hasznosításra, és olyan fázisba juttassa a technológiákat, amelyek akár a licenciára vagy spin-off cégalapítás útján történő tőkebevonásra is alkalmasak.

A program első szakaszában (2021-ben) öt pályázat támogatására és sikeres megvalósítására került sor 21 700 000 forint keretösszeg felhasználásával. Az egyik támogatott pro jektben dr. Müller Tamás, a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Természetesvízi Halökológiai Tanszékének egyetemi tanára halszaporításhoz és -neveléshez használható, légmentesen zárható szállítóeszközt fejlesztett, melynél használati mintaoltalom bejelentésére került sor a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához a MATE Innovációs Központjának közbenjárásával.

A 2022. évi pályázati felhívásra közel 30 pályamű érkezett.

Közülük a projektbemutatók és a benyújtott pályázatok végső értékelésének eredménye alapján a legjobb nyolc projekt részesült innovációfinanszírozási támogatásban, amely projektenként maximálisan 5 millió forint lehetett. A projektek lebonyolításának határideje 2023. szeptember 15. A program második szakaszában 36 945 500 forint keretösszegű támogatást lehet felhasználni.

A 2022 októberében megjelenő pályázati felhívásra dr. Szabó István, az Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Környezettoxikológiai Tanszék vezetője két kiemelkedő projekttel is pályázott, melyek közül mindkettő támogatást nyert. A kutató egyik projektje a szennyezett takarmányés élelmiszertételek rovarokkal történő hasznosításával foglalkozik, míg a másik ivóvízben lévő polifluor-alkán (PFA) vegyületek monitorozására alkalmas komplex vizsgálati módszert takar. Emellett dr. Abrankó László, az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet Élelmiszerkémia és Analitika Tanszékének vezetője szintén kiemelkedő és rendkívül aktuális témájú projektje nyert lehetőséget a megvalósításra, melynek fő célja a szénhidrát-anyagcserét kedvezően befolyásoló funkcionális élelmiszerek és összetevők hatásának igazolására alkalmas vizsgálati platform kialakítása.

Az NKFIH Egyetemi ÖKO pályázatának köszönhetően, valamint a PoC-program által az Innovációs Központnak sikerült felgyorsítania a MATE-n keletkező kutatási eredmények hasznosítási lehetőségeinek feltérképezését, a hasznosítási útvonaltervek előkészítését és a hasznosítási folyamatot, hogy azok újabb mérföldköveket érjenek el a termék- vagy szolgáltatásfejlesztés és tesztelés területén.


Forrás: Innotéka

Utolsó módosítás: 2023. július 03.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?