Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
A kkv-kat vonzotta az innovációs pályázat
2018. május 18.
Módosítás: 2018. május 28.
Olvasási idő: 3 perc
Bár a budapesti és környéki nagyvállalatok is rajthoz állhattak, a pályázatok bő 90 százalékát kkv-k nyújtották be a 20 milliárd forintos állami támogatású felhívásra.

Bár a budapesti és környéki nagyvállalatok is rajthoz állhattak, a pályázatok több mint 90 százalékát kis- és közepes méretű cégek nyújtották be a 20 milliárd forintos állami támogatású felhívásra. A közép-magyarországi vállalkozások kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységükhöz projektenként 100–600 milliót igényelhettek. A túljelentkezés háromszoros volt: 212 beadvány érkezett több mint 59 milliárd forint támogatási igénnyel, a projektek összköltsége több mint 106 milliárd forint. Az évtized végéig 1200 milliárd forintot fordíthat innovációra az ország.

Éles a verseny a központi régióban

TÁMOGATÁS | Csaknem háromszoros túljelentkezést hozott a vállalatok innovációs slágerpályázata

Május 15-ig lehetett beadni a pályázatokat a közép-magyarországi vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) tevékenységét támogató 20 milliárd forintos felhívásra. Noha cégmérettől függetlenül bármely társaság jelentkezhetett

Budapestről és Pest megyéből, a projektenként 100–600 millió forintos vissza nem térítendő támogatás a jelzett határidőig inkább a kis- és középvállalkozásokat mozgatta meg. A kiíró Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) csaknem háromszoros túljelentkezést tapasztalt: 212 beadvány érkezett több mint 59 milliárd forint támogatási igénnyel, a projektek összköltsége pedig meghaladja a 106 milliárd forintot. Tízből kilenc kérelem mögött a kkv-szektor áll, miután 133 pályázat kisvállalkozásoktól, 64 pedig középvállalatoktól érkezett.

A januárban meghirdetett pályázat a központi régió vállalkozásait ösztönzi jelentős szellemi hozzáadott értékű új, piacképes termékek, szolgáltatások és technológiák kifejlesztésére, legalább a prototípus vagy a demonstrációs fázis eléréséig. Ezenfelül csak az a megkötés, hogy a projekt célja illeszkedjen a Nemzeti intelligens szakosodási stratégiában meghatározott célokhoz. Az NKFIH szerint a benyújtott pályázatok összköltsége és a támogatási igény aránya alapján a vállalkozások számottevő saját erővel valósítanák meg projektjeiket. Augusztusban várható eredményhirdetés, miután lezárult a pályázatok formai ellenőrzése, valamint összevetették az anonim szakértők és a testület értékeléseit.

A központi régió cégeinek innovációs források iránti étvágyát jelzi, hogy a legutóbbi, külön mikro- és kisvállalkozásoknak fenntartott 10 milliárd forintos keretre is kétszeres támogatási igény futott be. E felhívás a gyorsan hasznosítható, innovatív termékek, szolgáltatások és eljárások fejlesztésére, piacra vitelére és szellemitulajdon-védelmére irányult, itt már júliusban értesíthetik a nyerteseket.

Az évtized végéig mintegy 1200 milliárd forintot fordíthat KFI-célokra Magyarország. Ez az összeg abból ered, hogy a 2014–2020-as ciklusban lehívható 700 milliárd forint kiegészül mintegy 500 milliárd forint hazai forrással, amely az NKFI Alapon keresztül érhető el. Ebből már odaítéltek több mint 750 milliárdot, amelyen nagyjából fele-fele arányban osztoznak az innovatív vállalatok és a kutatóintézetek. Az uniós források legnagyobb részét, 35 százalékát az egészségipari, gyógyászati és orvosi projektek nyerték el, területi bontásban további, egyenként 14-18 százalékos részt fed le a jármű- és gépipar, a fenntartható környezet és az agrárinnováció.

KA: A források bő harmadát az egészségipari, gyógyászati és orvosi projektek nyerték el

Beágyazott cikkek:

Elkerülni a forrásvesztést

Az NKFIH álláspontja szerint kutatás-fejlesztési és innovációs szempontból akkor lehet zökkenőmentes az átmenet a 2014–20-as és a 2021–27-es ciklus között, ha az állam 2019–20-ra megduplázza az NKFI Alap mintegy 80 milliárdos költségvetését, majd tovább növeli, legalább a gazdaság bővülésével azonos ütemben. Ezzel elérhető a GDP-arányos 1,8 százalékos KFI-ráfordítás, amivel megközelíthetnénk az uniós átlagot.

Forrás: VILÁGGAZDASÁG - 2018. 05. 18.

Utolsó módosítás: 2018. május 28.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?