Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Klímaváltozás okozta hőhullámok
2023. augusztus 11.
Módosítás: 2023. augusztus 11.
Olvasási idő: 3 perc

Júliusban nyílt napot és kerekasztal-beszélgetést szerveztek Olaszországban, a Bologna Egyetemen a klímaváltozás, azon belül is a hőhullámok okozta károkkal kapcsolatban. Az esemény egy nemzetközi kertészeti kutatócsoport munkáját is bemutatta.

A kutatócsoport fő célja a gyümölcsök napégésének jobb megértése és a kártétel előrejelzése. A nemzetközi kutatásban a Bologna Egyetem mellett a Leibniz Institut für Agrartechnik und Bioökonomie (ATB, Potsdam, Németország), valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE, Gödöllő) vesz részt.

A nyílt napon a látogatók megtekinthették a Bologna Egyetem tangazdaságát Cadriano határában, ahol a kísérletekbe bevont alma- és szőlőültetvények találhatók. Az egyetem munkatársai bemutatták a fajtákat és a termesztési körülményeiket, illetve az ültetvényekkel kapcsolatban tapasztalt problémákat. Sajnálatos módon Olaszországban egyre többen jelzik, hogy a gyümölcsök „megégnek” a hőhullámok okozta sokk hatására.

Ez az elszíneződéstől kezdődően a szöveti károsodásig széles skálán jelentkezik.

A hálóval történő árnyékolás mérsékli a napsütés hatását, de a gazdák beszámoltak róla, hogy a tájkép és a turizmus védelme érdekében egyes területeken tiltott az árnyékolás alkalmazása, vagy előírás szabja meg annak színét. Mindez megnehezíti az erős napsugárzás elleni védelmet.

Rodica Tomozeiu, az ARPAE (Agenzia Prevenzione Ambiente Energia Emilia-Romagna) olaszországi klímakutatója elmondta, hogy hőhullámnak akkor tekinthető a magas hőmérséklet, ha az meghaladja a 35 Celsius-fok értéket vagy a referencia időszak (1991– 2020 közötti évek) 90 százaléka feletti. A klímacélok mielőbbi elérése és az intézkedések bevezetése nagyon fontos, mert az időjárási modellek közül a legmegbízhatóbb hőmérséklet-előrejelzések mind növekedést, melegedést jósolnak. Ez nyilvánvalóan hatással lesz a csapadék mennyiségére és a talaj nedvességtartalmára is, és a hőhullámok gyakorisága is növekedni fog.

Mindez komoly kihívás elé állítja a mezőgazdaságot.

A terepbejárás során Gianluca Allegro és Alexandra Boini (Bologna Egyetem) bemutatták az ültetvényen zajló kísérleteket: árnyékolással, a növények alakjának kialakításával, védőanyaggal (kaolinnal és zeolittal) történő permetezéssel, öntözéssel és párásítással mérséklik a hőhullámok hatását. Megállapították, hogy az alma sikeresen átvészelte a hőhullámokat árnyékolással és a gyümölcsfák megfelelő alakjának kialakításával. Szőlő esetében a védőanyaggal történő permetezést ajánlják és párásítást köd formájában. Az egyszerű öntözéssel szétszórt vízcseppek ugyanis lencseként működnek a gyümölcs felszínén és hozzájárulnak a napégés kialakulásához.

Nikos Tsoulias (ATB) és Gianmarco Bortolotti (Bologna Egyetem) kutatók bemutatták azokat az automatikus adatgyűjtő megoldásokat is, amelyek segítségével az ültetvény megfigyelése távolról is elvégezhető. Az automata rendszernek nagy biztonsággal azonosítania kell a gyümölcsöket (képfeldolgozással, lézer-szkennerrel), majd érintésmentes módszerrel – például hőkamerával – megmérni azok hőmérsékletét. A gyümölcsök pozíciója és hőmérséklete együtt nagyon fontos információ az aktuális állapot felméréséhez.

A magyarországi kutatók tevékenységéről jómagam számoltam be és mutattam be a modellezési és adatfeldolgozási eredményeinket. A 2022 éves adatok alapján létrehoztunk egy olyan mesterséges intelligencia modellt, amely nagy biztonsággal képes előre jelezni a napégést a meteorológiai adatok alapján. A MATE kutatói által kidolgozott modellt építik be a mobiltelefonok alkalmazásába, amely ingyenesen elérhető a gazdák részére.

A gazdáknak ajánlott mobiltelefonos alkalmazást az eredmények hasznosításával a Cloudflight (Németország) fejlesztői készítik. A nyílt napot az ő demonstrációjuk zárta, ahol bemutatták az android készülékekre már letölthető programot, annak kezelését. A német fejlesztők az iOS verzión is dolgoznak, az később lesz elérhető.

A bemutatott munka a SHEET nevű projekt része, amely egy ERA-NET társfinanszírozott ICT-AGRIFOOD projekt, magyarországi támogatással (NKFIH 2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00017) és az Európai Unió Horizont 2020 pályázati keretének támogatásával (Grant Agreement No. 862665).

Forrás: Élet és Tudomány

Utolsó módosítás: 2023. augusztus 11.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?