A projekt célkitűzése, hogy mesterséges, szabályozható spektrumú megvilágítással rendelkező, teljesen vagy részben zárt rendszerű, különböző halfajok nevelésével, azaz akvapóniával kombinált, mikrozöld és egyéb zöldségfajokra vonatkozó termesztési technológiákat dolgozzanak ki.
Olyan víztisztító rendszer megalkotását tervezik, amely képes az üvegházban már felhasznált termálvíz tisztítására, amely így alkalmassá válik a növényházakban termesztett növények részbeni öntözésére (hidropónia), a növényházak nyári klímaszabályozásában hűtőközegként történő felhasználására és különböző halfajok nevelésére. A hidropóniás termesztés során a zárt termesztőberendezésben a mikrozöldeket talaj nélkül, automata klímaszabályozással állítják elő, a szükséges fény is mesterségesen szabályozott, világítódióda-alapú fényforrás. „A rendszerek lehetővé tennék a teljesen tiszta, növényvédő szerektől mentes, magas beltartalmi értékű zöldségfajok termesztését” – áll a közleményben.
A projektben vizsgálják a hidropóniás termesztésből elfolyó víz haltenyésztésben történő hasznosításának lehetőségét is. A tervek szerint kifejlesztenek egy hatékony, jól tárolható és könnyen adagolható növénynövekedést serkentő mikrobiális készítményt, illetve levéltrágyát, amely alkalmazható hidropóniás rendszerekben, serkentve a gyökér- és hajtásnövekedést, illetve növelve a fotoszintetikus aktivitást. A projekt eredményeként létrejön egy molekuláris biológiai alapú, a rendszerhez optimalizált növénypatogén-kimutatási módszertan is, amely támogatja a célzott beavatkozást a növénynevelés során.
Márkus Zsolt, a Veresi Paradicsom Kft. ügyvezetője elmondta, hogy cégük 2020-ban 1,4 milliárd, 2021-ben 1,5 milliárd forintos árbevételt ért el, adózott eredményük tavalyelőtt 32 millió, tavaly pedig – még nem végleges adatok szerint – 10 millió forint volt.
Forrás: Világgazdaság