Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
A leginnovatívabb fejlesztők
2019. január 30.
Módosítás: 2019. január 30.
Olvasási idő: 4 perc
Hagyományteremtő céllal indították útjára a Top 10 legérdekesebb magyar innováció díjátadó gála és jótékonysági estet, amelyen elismerést kapott többek között a „világító növények” és egy futószalagos növénytermesztési rendszer feltalálója is.

A történelemben számos világhírű magyar feltaláló nyomot hagyott, és napjainkban sem szűkölködünk tehetséges fejlesztőkben. Utóbbiak legjavát igyekezték bemutatni szélesebb közönségnek a Top 10 legérdekesebb magyar innováció díjátadó gála és jótékonysági esten, amelyet első alkalommal rendezett meg az Innoexpo Kft., a Valor Hungariae Zrt.-vel karöltve. A Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban tartott eseményen köszöntőt mondott Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, aki kiemelte, hogy a világban óriási technológiai átalakulás zajlik, amivel hazánknak is tartania kell a lépést. Mint mondta, egyre többen vannak köztünk olyanok, akik ötleteikkel, fejlesztéseikkel és nemzetközi hírű termékeikkel erős vállalkozásokat építenek, és ezek a magyar gazdaság erősödésében is rendkívül fontos tényezők. „A kormány a kutatás-fejlesztési ráfordításokat a GDP 1,8 százalékára szeretné növelni, ami a duplája a 10 évvel ezelőtti értéknek” – folytatta Birkner Zoltán, aki szerint van mit behozni e téren, hiszen a legfejlettebb országok a GDPjük legalább 3 százalékát állítják az innováció szolgálatába.

A hivatal elnöke beszéde végén azt hangsúlyozta, hogy a gálán átadott díjak gazdáiknak elismerést jelentenek, mindenki másnak pedig ösztönzést adhatnak.

Az új kezdeményezés hátteréről és céljairól Kiss Attila, az Innoexpo Kft. ügyvezető igazgatója beszélt. Mint elmondta, a cég tavaly jelentette meg a „100 legérdekesebb magyar innováció 2018” című kiadványát, amelyet hagyományteremtő céllal szerkesztettek. „Indulófélben lévő, illetve már elindult, de eddig nem túl nagy nyilvánosságot kapott fejlesztéseket gyűjtöttünk össze a könyvben, amit a döntéshozóknak, a befektetőknek és a nagyközönségnek egyaránt a figyelmébe ajánlunk.” Kiss Attila szavai szerint cégük fontos feladatként tekint az innovatív megoldásokra fogékony kis- és középvállalkozások felkutatására, adott esetben pedig a mentorálására.

Az a céljuk, hogy ezek a cégek minél többet áldozzanak kutatásra és fejlesztésre anyagi forrásaikból, és hogy ennek eredményeit Magyarországon hasznosítsák. „A rendezvényeinken szeretnénk minél több egyetemistának és szakiskolásnak bemutatni az innovátorokat, akiknek a fejlesztések bebizonyíthatják, hogy van miért itthon tanulniuk és maradniuk” – hangsúlyozta Kiss Attila. Az újszerű gondolkodás fontosságát hangsúlyozta Szőcs Géza, a Valor Hungariae Zrt. igazgatósági elnöke is, aki szerint a díjátadó segít abban, hogy széles körben ismertté és érthetővé váljanak az úttörőnek tekinthető innovációk.

A 2019-es Top 10 legérdekesebb magyar innováció díjátadó gála és jótékonysági esten a már említett kiadvány legkiemelkedőbb fejlesztéseit tüntették ki a szervezők, több vállalkozás pedig különdíjat vehetett át ez alkalomból. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) különdíját Schneider Tamás, a GREENWAVE Technology Kft. ügyvezető igazgatója vehette át Dragovácz Nikoletta koordinációs főigazgatóhelyettestől, aki cégével a vízkultúrás növénytermesztési megoldásokat gondolta újra.

Fejlesztésük egy, a korábbi technológiáknál hatékonyabban működtethető, automatikus üzemeltetésű növénytermesztési rendszer. Lényege az iparban már bevált futószalagos termelési rendszer alkalmazása, amit nagy hatékonyságú mezőgazdasági növénytermesztésre alakítottak át. A futószalag speciális felülete lehetővé teszi, hogy akár függőlegesen is termeszthessünk rajta növényeket, ami új lehetőségeket nyithat a jövő vertikálisfarm-építői előtt. „A szalagon a növényt folyamatosan a legideálisabb körülmények érik; a tápanyagoktól az ideális fényhatásig mindent megkap, ami a növekedéséhez szükséges” – nyilatkozta lapunknak Schneider Tamás, aki maga találta ki a megoldást, a fejlesztésben azonban már többen részt vettek. Mint mondta, jó néhány vízkultúrás növénytermesztési technológiával kísérletezett, mire rátalált erre a megoldásra, amely kis alapterületen, energia-, tápanyag- és vízhatékonyan, nagyfokú élelmiszerbiztonság mellett teszi lehetővé a termelést.

Az eseményen különdíjat adott át a Valor Hungariae Zrt. is: Kun Richárd, a Floreande Kft. tulajdonosa és vezető fejlesztője kapott elismerést a flAVATAR – Varázslatos Virágok elnevezésű fejlesztésért.

Mint megtudtuk, a cég egy speciális, növényi eredetű anyagot készített, amellyel vágott virágokat és cserepes növényeket lehet külsőleg kezelni, és aminek a hatására világítanak a sötétben. Kun Richárd lapunknak elmondta, a fejlesztést nagyjából 3–4 éve kezdték, mostanra pedig elérték, hogy hat különböző színben tudják „megfesteni” a növényeket. „Számos felkérést kapunk rendezvényektől, hotelektől és éttermektől, ugyanakkor ajándékként, otthoni dekoráció céljára is sokan keresik termékünket”.

A Top 10 legérdekesebb magyar innováció díjátadó gála és jótékonysági est kapcsán fontos még megemlíteni, hogy minden évben kiválasztanak majd egy intézményt, amelyet az adott évben anyagilag és gyűjtéssel segítenek.

Az idén a törökbálinti Gyermekhospice – Tábitha Ház kapja ezt a segítséget, amelynek dolgozói rendkívül nehéz, ugyanakkor igazán példaértékű munkát végeznek.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság - 2019.01.30. (30. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. január 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?