Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Mágnesezett öntözővíz
2023. december 13.
Módosítás: 2023. december 13.
Olvasási idő: 1 perc
A Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatóinak vizsgálatai szerint a mágnesezett öntözővíz segíti a növények növekedését és fejlődését, fokozza a hozamot és javítja a termés minőségét is. A tisztább és hatékonyabb agrártermelést támogató kutatások során elért eredményekről áttekintő tanulmányt jelentetett meg az AGBK vezetője a Journal of Cleaner Production szakfolyóiratban.

A mágnesesség speciális mezőgazdasági alkalmazása során a növényeket nem közvetlenül tesszük ki mágneses mező hatásának, hanem az öntözővizet kezeljük. A mágneses mező indukálja a víz nukleáris spin-izomereinek orto-izomerré történő átalakulását, megváltoztatva a para- és orto-izomerek arányát, ami befolyásolja a vízmolekulák közötti hidrogénkötések számát és ezáltal a molekulahálózatok szerkezetét a mágnesezett vízben. A vízmolekulák hidrogénkötéses hálózatai fokozott szerkezeti rendet eredményeznek, és a molekulahálózatok ezen módosulásai megváltoztatják a víz fizikai-kémiai tulajdonságait, magyarázta a hirek.unideb.hu portálnak Dobránszki Judit. A Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjának (AGBK) vezetője kiemelte, hogy a mágnesezett vízzel történő öntözés enyhíti az éghajlatváltozás következtében felerősödött abiotikus stresszek, mint például a szárazság és a sóstressz növényekre gyakorolt hatását. Felhasználható továbbá az öntözővíz-megtakarításra. A vízmegtakarítás meghaladhatja a 20%-ot is.

A cikk a TKP2021-EGA-20 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a TKP2021-EGA pályázati program finanszírozásában jelent meg a neves folyóiratban.

Forrás: Kertészet és szőlészet

Utolsó módosítás: 2023. december 13.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?