Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Magyar feltalálópalánták és tudósjelöltek
2023. június 16.
Módosítás: 2023. június 16.
Olvasási idő: 3 perc

A legtehetségesebb magyar feltalálópalánták és tudósjelöltek versenyét már 32. alkalommal rendezték meg, ebben a tanévben azonban megújult formában, Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) néven hirdették meg és a kulturális és innovációs miniszter fővédnöksége mellett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alap finanszírozásával valósult meg.

A történet 1991/92-ben, az I. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny megrendezésével kezdődött. Magyarország számára ekkor nyílt lehetőség, hogy – Közép-Európából elsőként – csatlakozzon az Európai Unió Fiatal Tudósok Versenyéhez, és 1995 óta teljes jogú tagja a sorozatnak. Az európai Fiatal Tudósok Versenyét 1988 óta szervezik hivatalosan, célja hasonló mint a magyar megmérettetésnek: előmozdítani a fiatal tehetségek fejlődését a műszaki és természettudományok, a technológia és a kutatás-fejlesztés területein. A hazai verseny ma már része az európai versenysorozatnak.

Az OTIO-ra egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve azok jelentkezhettek, akik 2002. szeptember 1. és 2009. augusztus 31. között születtek, és még nem kezdték meg felsőoktatási tanulmányaikat. Pályázni lehetett műszaki, természettudományi, környezetvédelmi, informatikai, valamint matematikai területről bármilyen innovatív alkotással, találmánnyal, kutató vagy fejlesztő, illetve tudományos munka eredményével. Ezúttal rekordszámú beadvány, 157 jelentkezés érkezett, ebből 18 a határon túlról. 86 továbbjutóból 36 pályázat tudományos kutatási vizsgálatok, mérések elvégzését és összefoglaló tanulmány elkészítését, 50 pedig új eszköz, eljárás kidolgozását tűzte ki célul.

A zsűri értékelésének szempontjai a következők voltak: a téma megközelítésének eredetisége, a kidolgozás alapossága, tudományos értéke; számításba vették az önálló munkát, az írásos anyag, illetve a műszaki alkotás vagy modell színvonalát, az eredmények világos értelmezését. Minden egyes pályázatot 2-3 zsűritag is figyelemmel kísért, a Magyar Innovációs Szövetség munkatársai pedig tanácsadással, konzultációk szervezésével segítették a továbbjutott versenyzőket. Az akadémikusokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság döntése alapján 27 pályamunka indulhatott a fődíjakért. 2023. június 2-án a BME Q épületében ünnepélyes keretek között megnyitott kiállításon mutatták be munkájukat a versenyzők. Volt, aki agyhullám-olvasót fejlesztett, más épületenergetikai felmérő robotot épített, lakásban okoskertet hozott létre, otthoni energiatakarékosságot jutalmazó játékos applikációt tervezett.

Az eredményhirdetést június 3-án az ÖbölHáz Rendezvényközpontban tartották, ahol Karikó Katalin, Széchenyi-díjas magyar kutatóbiológus tartott motiváló előadást a résztvevőknek.

Az OTIO I. díját három pályamű is kiérdemelte. Első díjas lett Laskai Szilveszter a Debreceni Fazekas Mihály tanulója, aki vontatási invertert tervezett SiC félvezetőkkel. Szintén első díjas lett Vida Ákos, a Békásmegyeri Veres Péter Gimnázium diákja Gaming Accessibility című munkájával, valamint Óvári Ákos és Szőnyi Balázs, a tatabányai Bánki Donát Pech Antal Technikum tanulói, akik thermográfiai alapon működő vezetést támogató rendszert készítettek.

A három első díjas pályázat képviseli az Európai Unió 2023 szeptemberében, Brüsszelben rendezendő „34. Fiatal Tudósok Versenyén”.

A Magyar Innovációs Szövetség a legjobb határon túli pályázónak járó különdíjat Berekméri Lászlónak és Péter Márk-Dánielnek ítélte. A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjai az elismerést A miRNS kétélű karddal játszott harca az mRNS terápiás alkalmazásban című kutatásukért kapták.

A szervezők nem fukarkodtak az elismerésekkel. Három második és négy harmadik díjat adtak át, továbbá az Olimpián a legeredményesebben szereplő 12 innovatív középiskolát és 14 kiemelkedő középiskolai tanárt részesítettek jelentős anyagi elismerésben. A pénzjutalmak mellett számos nemzetközi versenyen és szakmai utazáson vehetnek részt, többek között a tudományos versenyek olimpiáján az Egyesült Államokban (Regeneron ISEF) és még a Nobel-díj átadási ünnepségén is!

Terjedelmi okokból nem mehettünk bele a pályázati témák részletezésébe, de érdemes áttanulmányozni mind a 27 döntőbe jutott alkotás ismertetését, mely megtalálható a verseny honlapján: http://otio.hu/. Valamennyi érdekes, ötletes és hasznos a gyakorlatban is. Nem utolsó sorban tanulságos, hiszen középiskolás gyerekek nemzetközi szintű eredményeiről van szó, tehát jóval magasabb szinten, mint középiskolás fokon.

Forrás: Élet és Tudomány

Utolsó módosítás: 2023. június 16.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?