Kiírták az új kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer első pályázatait tegnap.
Az új konstrukciók közül elsőként az Országos kutatási tudományos alapprogramok (OTKA) kutatói kiválósági pályázatok felhívásait jelentette meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH). Birkner Zoltán, a hivatal elnöke a távirati irodának elmondta: nagyobb keretösszeget, rugalmasabb forrásfelhasználást és csökkenő adminisztrációt nyújt a jelentkezőknek a pályázatok megújuló struktúrája.
A hangsúly a hatékonyságot és a versenyképesség növelését célzó projekteken van – emelte ki a hivatalvezető.
A kormány célja, hogy a hazai tudományos kutatásokra fordított milliárdok ne eredmény nélkül tűnjenek el, hanem a magyar gazdaságot érdemben szolgáló szabadalmakban, találmányokban hasznosuljanak – fogalmazott a hivatal elnöke.
Hozzátette: minden most kiírt pályázattípusnál nőtt az elnyerhető kutatói bér, egyszerűsödtek a keresetkiegészítés szabályai, a posztdoktori pályázatoknál pedig a béren kívül már dologi költségek is tervezhetők.
A hivatal elnökének szavaiból kiderült, hogy nem csak az egyéni, illetve a kutatócsoport szintű kutatásokat finanszírozzák.
A most megjelent egyéni OTKA-pályázatokkal párhuzamosan már zajlik az intézményeknek korábban kiírt, Tématerületi kiválósági programra benyújtott támogatási igények értékelése is. Ezentúl a 2018-ban indult, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint az NKFIH kezelésében a Felsőoktatási intézményi kiválósági program folytatásaként 2019-ben is 13 felsőoktatási intézmény részesülhet összesen 15 milliárd forint összegű támogatásban.
Az intézmények a tavaly megkezdett, hároméves kutatási tématerületeiket folytatják, ehhez kapnak további támogatást.
Folyamatosan jelennek tehát meg a vállalatokat és egyetemeket célzó kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok, amelyek elsősorban a piaci fókuszú fejlesztéseket és innovációkat támogatják majd – húzta alá az elnök, hozzátéve, hogy ehhez a célkitűzéshez igazodnak az egyes konstrukciók: a Kkv start innováció, a Piacvezérelt K+F+I, a Nyílt innováció és az Ipar-egyetem együttműködés irányvonalak.
Forrás: Magyar Nemzet - 2019.04.06. (14. oldal)