Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Megújuló doktori képzés
2023. június 30.
Módosítás: 2023. június 30.
Olvasási idő: 3 perc

A cél, hogy több kutató és fejlesztő legyen

Akár négyszázezer forint ösztöndíjat is kaphat egy vállalatnál dolgozó doktorandusz, cége pedig adókedvezményhez juthat – mondta Hankó Balázs államtitkár. Kiemelte: a kormány célja a kutató-fejlesztők egymillió lakosra vetített számának hatezerről kilencezerre emelése 2030-ra, de kétszeresére növelnék a szabadalmak számát és a magyar vállalatok innovációs képességét is.

Megújítják és megerősítik a doktori képzéseket a magyar egyetemeken a Neumann János programban – jelentette be Hankó Balázs (képünkön), a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkára az Óbudai Egyetemen. Mint mondta, céljuk, hogy 2030-ra Magyarország Európa legjobb tíz-, a világ legjobb huszonöt innovátora közé kerüljön, ezért alkották meg a Neumann János programot, ami kilenc intézkedést fogalmaz meg. Ezek közül a doktori képzés erősítése, az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása van fókuszban – hangsúlyozta. Kijelentette: most hatezer kutató-fejlesztő jut egymillió lakosra, ezt kilencezerre növelnék 2030-ra. A szabadalmak számát és a magyar vállalatok innovációs képességét is duplázni szükséges – tette hozzá. – Az, hogy kutató-fejlesztők, szabadalmak, innovátorok kellenek, egyértelműen a doktori képzések irányába mutat – emelte ki, majd felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a Doktoranduszok Országos Szövetségével együtt dolgoztak ki.az államtitkár közölte: bővülnek az ösztöndíjak; az Új nemzeti kiválósági program három és félmilliárdos keretében a kiváló doktoranduszok havi száz-kétszázezer forintban részesülhetnek. Emellett „az egyetemek bővülő forrásaival kiegészíthetik az ösztöndíjakat a modellváltott, az egyházi és állami fenntartású intézmények” – fűzte hozzá.

– Összekapcsoljuk az egyetemeket és vállalatokat – fogalmazott Hankó Balázs. Úgy folytatta: „a tudományos publikáció mellett a szabadalom is doktorit ér”, melyre 5,1 milliárd forint van a Kooperatív doktori program keretében. Ha a vállalatnál dolgozó hallgató doktori képzést is végez, az négyszázezer forintos ösztöndíjat jelenthet a számára.

Ezenkívül szociális hozzájárulásiadó- (szocho) kedvezményt adnak, illetve havi hatvanezer forint kedvezményt tud igénybe venni a doktorit hallgatót foglalkoztató vállalat is – tudatta. Hozzátette: az önköltséges doktori képzésben részt vevőknél az állam az önköltség felét átvállalja, és „biztatjuk a vállalatokat arra, hogy a másik felét vállalják át”.Az államtitkár beszámolt arról is, hogy bővülnek a doktori képzések, nyitottá tették a létszámkereteket, elsődlegesen a műszaki, természettudományi, mérnök-, informatikai, agrár-, orvosi, egészségtudományi területen. A doktori idő a nyugdíjba fog számítani, az állam a nyugdíjjárulék felét átvállalja, az egyetemeket pedig arra biztatják, hogy a járulék másik felét ők fizessék – mondta az államtitkár. Szólt arról is, hogy a legtehetségesebb hallgatók már az alapképzés után a doktori képzésben folytathatják tanulmányaikat.


Forrás: Magyar Nemzet

Utolsó módosítás: 2023. június 30.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?