Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Milliók román startupoknak
2018. május 24.
Módosítás: 2018. május 28.
Olvasási idő: 4 perc
A magyar kockázati tőkealapok is európai szinten teljesítettek

Már második éve fut Romániában a Start-up Nation program, amelynek keretében tízezer vállalkozás kaphat sikeres üzleti tervére 14 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást. Bár ezzel nem versenyezhetnek az itthoni ajánlatok, az MFB Hiventures nevű kockázati tőkealapját a legaktívabbak között tartják számon.

Keleti szomszédunkban gyakran találkozhatunk érdekes vagy éppen merész állami kezdeményezésekkel, amelyek egy-egy területen előremutatók. Hogy mást ne mondjunk, Romániában több alkalommal nagy sikerrel zajlott roncsautóprogram, amikor jelentős állami támogatást kaptak az új gépkocsik vásárlói, feltéve ha leadták koros járművüket.

Ezt a kezdeményezést a magyar piaci szereplők is örömmel üdvözölték volna a hazai kereskedelem összeomlása idején. A startupok világát is alaposan felpezsdítheti az olyan állami program, amely ingyen ad tőkét az induló vállalkozások ezreinek. A szomszéd országban idén már második alkalommal hirdetik meg a Start-up Nation programot, amelynek kétmilliárd lejes költségvetése lesz, ami tízezer üzleti terv támogatására elegendő – közölte a közelmúltban Radu Oprea üzleti környezetért felelős miniszter. A tárcavezető az Agerpres tudósítása szerint – amelyet a Krónika.ro idézett – rámutatott, hogy a tavalyi pályázati ciklus keretében benyújtott tervek közül több mint 1300 esetében került sor a kifizetésre. – Mindazokat, akik a kifizetésre várnak, illetve akik nem nyújtották be az erre vonatkozó igénylést, felhívták a regionális ügynökségektől és tanácsadással szolgálnak nekik. A pénz megvan, a bankok, illetve az ügynökségek számláján várakozik – fogalmazott. A miniszter kifejtette: kielemzik a program gyakorlatba ültetésének folyamatát, és az idei kiíráskor igyekeznek kiküszöbölni az esetleges hibákat. Azt, hogy pontosan mikor kezdődik a 2018-as pályázati ciklus, nem tudta megmondani Oprea, állítása szerint ez attól függ, hogy milyen ütemben tudják utalni a támogatásokat a tavalyi program haszonélvezőinek.

A program évente legfeljebb tízezer kezdő vállalkozásnak biztosítana maximum 200 ezer lej – mintegy 14 millió forint – vissza nem térítendő támogatást, amely az elszámolható költségek 100 százalékát finanszírozza. A támogatás elnyerésének fontos feltétele, hogy a pályázó vállalkozás a Start-up Nation programot elindító sürgősségi rendelet életbelépése után magánszemélyek által létrehozott, romániai székhelyű, tevékenységét Romániában folytató, magántőkéjű kis-, közepes vagy mikrovállalkozás legyen, amelynek nincs állami tartozása, és nincs csődeljárás vagy felszámolás alatt.

Hasonló koncepciójú – vagyis vissza nem térítendő juttatás szétosztását tartalmazó – állami programról nincs hír Magyarországon, ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelőt első negyedéves eredményei alapján két független nemzetközi szervezet – a Crunchbase és a Dow Jones – egyaránt Európában az első, nemzetközi szinten pedig a harmadik helyre sorolta a legaktívabb befektetők rangsorában – közölte a kockázati tőkealap-kezelő cég az MTI-vel.

A Hiventures 2017-ben, az első üzleti évében több mint ezer beérkezett projektet vizsgált meg, ebből 131 projektet támogatott 10,2 milliárd forint értékben.

A támogatásokból 6,1 milliárd forint európai uniós forrásból valósul meg. Ez az összeg 46 inkubációs, 17 magvető és 11 növekedési életszakaszban lévő vállalkozás tőkeinjekcióját fedezi.

A Hiventures ezzel több ügyletet tudhatott magáénak Magyarországon, mint tavaly az egész piac. Idén is töretlenül folytatódik az üzletmenet, már az első negyedévben 190 projekt érkezett be a szervezethez, ebből 36 pozitív befektetési döntés született 2,6 milliárd forint értékben, a projektek fele uniós forrásból valósul majd meg.

A Dow Jones 2018 első negyedéves eredmények alapján készített elemzésében a Hiventures 31 befektetésével a legaktívabb európai befektetők listáján az első helyen áll. A Crunchbase a startupok, az innovatív vállalatok és a befektetők legnagyobb nemzetközi adatbázisa, amelyen keresztül több millió felhasználóhoz jutnak el nap mint nap a legfrissebb üzleti információk. A Crunchbase 2018 első negyedévét érintő elemzésében a legaktívabb, úgynevezett seed befektető kategóriában harmadik helyre rangsorolta a Hiventurest. A Hiventures 2018-as kihelyezési tervében csaknem 6,8 milliárd forint szerepel.

Az MFB-csoporthoz tartozó Hiventures Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb kockázati tőkealapjaként, európai uniós és saját forrásból csaknem 56,1 milliárd forintnyi tőkével segíti a hazai innovatív vállalkozásokat és startupokat inkubációs, magvető és növekedési befektetési életszakaszokban. Ebben a folyamatban szakmai támogatóik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, valamint a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.

KA: Korondi fazekas tanítja korongozni a turistákat. Vissza nem térítendő támogatást kaphatnak

Forrás: MAGYAR IDŐK - 2018. 05. 24.

Utolsó módosítás: 2018. május 28.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?