Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
„Minőség-Innováció 2018" Nemzeti Konferencia és pályázati díjátadó
2018. december 31.
Módosítás: 2019. január 10.
Olvasási idő: 16 perc
Dr. Molnár Pál, az EOQ MNB Közhasznú Egyesület elnöke rövid megnyitó beszédében köszöntötte a megjelenteket és örömének adott hangot az e téren megnyilvánuló érdeklődés miatt. A minőség és az innováció kapcsolatát a Nemzetközi Minőségügyi Akadémia (IAQ) is kiemelt fontosságúnak tartja a minőségfejlődés elősegítése érdekében, ezért koncepcionális jellegű kiindulási javaslatot tett, hogy az innováció-menedzsment az ISO 9001-es szabvány következő verziójába hangsúlyosan kerüljön be. A 2018. november 5-i rendezvény egyben magyar hozzájárulás az Európai Minőség Hét 2018 európai rendezvénysorozathoz.

A konferencia délelőtti programja keretében a következő előadások hangzottak el:

Dr. Szabó István elnökhelyettes, Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal: A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal aktuálisfeladatai

Mi jellemzi a megújuló NKFI Hivatalt? 

  • A Hivatal az Innovációs és Technológiai Minisztérium létrejöttével egy átfogó rendszernek lett nagyon fontos eleme.
  • Pályázóbaráttá, szolgáltatás-orientálttá kívánja formálni a működését. 
  • Olyan rendszer létrehozásán fáradoznak, ahol a kutatóhelyek és a vállalkozások egymást erősítik. 
  • A rendelkezésre álló forrásokat a lehető leghatékonyabban és célhoz kötötten fogják felhasználni. 
  • A hivatal fő feladata az innováció finanszírozás mellett az innováció-menedzsmenttel is kiegészül.

Jövőkép: Magas hozzáadott értéket teremtő, tudásalapú, kiegyensúlyozott, fenntartható gazdaság és társadalom az ország egész területén.

Küldetés: Stabil támogató környezet kialakításával hozzájárulni a jövőkép eléréséhez és a nagy társadalmi kihívásokra adott válaszok megtalálásához. Ennek során • támogatja a minden szervezetet érintő, nem csak technológiai jellegű innovációt; továbbá a tudományos és az üzleti kiválósági alapú kutatás-fejlesztést és a szemléletformálást, • ösztönzi a nemzetközi, különösen az európai beágyazottság növelését és • előmozdítja a közszféra innovációját.

Hazánkban a GDP arányos K+F ráfordítások 1,35-1,36% körül mozognak, a vonatkozó EU irányelvek szerint a GDP 1,8%-át kell K+F-re fordítani.

A K+F ráfordítások forrásai:

Kormányzatiforrások: 25%
Nonprofitforrások: 1%
Vállalati források: 57%
Külföldi források: 17%
(Forrás: KSH, 2016-os adatok)

A versenyképesség és a gazdasági növekedés szempontjából meghatározó innováció területén Magyarország a 21. helyen állt az Európai Unióban 2017-ben (mérsékelt innovátor). 

Főbb megállapítások: 

  • Magyarország innovációs teljesítménye elmarad a vezető európai országoktól. 
  • Ez elsősorban a kis- és középvállalatok rendkívül alacsony innovációs tevékenységének (termék-, folyamat-, marketing-, szervezeti, in-house innováció) és a szellemi termékek (szabadalmak, védjegyek) alacsony arányának eredménye.
  • A finanszírozás 2016-ban az EU-s források ciklikussága miatt volt igen alacsony. 
  • A nemzetközi innovációs trendek az elmúlt években az ipari innováció irányából a szolgáltatás-innováció irányába mozdultak el, amit a magyar gazdaságpolitikának is szem előtt kell tartania.

Szemléletváltás: Nagyobb szerepet kell szánni az együttműködéseknek, nagyobb hangsúlyt helyezve többek között:

  • a vállalati innovációra, a tudás alapú tevékenységekre; 
  • az immateriális javakra és a velük összefüggő tevékenységek fejlesztésére; 
  • a nem technológiai innovációra; 
  • a vállalati tudás infrastruktúrájára; 
  • a digitális technológiákra.

Dr. Juhász Anikó helyettes államtitkár, Agrárminisztérium: Az Agrárminisztérium innovációkat támogató tevékenysége az agrárgazdaságban

Feltehetjük magunknak a kérdést: Miért innoválnak az agrárvállalkozások? Ennek 3 fő oka van:

  1. Mert az ellátási lánc ráveszi őket erre. Többnyire akkor innoválnak, ha „szorít a cipő", vagyis amikor a fogyasztó vagy a kereskedelem új igényekkel lép fel. 
  2. Mert információs szempontból hiányzik az élelmiszer-menedzser. Napjainkban gyorsan elkészíthető kényelmi termékekre van szükség, ami szintén erősíti az innovációs törekvéseket. 
  3. Mert változik a szabályozás. Az emberek általában óvakodnak a változásoktól, pedig a „bukásokból" is tanulhatunk és jutunk előre („Failing forward"). 

Az innováció tehát általában válasz az adott vállalkozás problémáira: valami újdonság az adott cég vagy akár az egész iparág szempontjából.

Az EU egyetlen és régóta (1962) működő közösen alakított politikája a KAP, amelynek 2 pillére van:

  1. A mezőgazdasági termelőknek nyújtott közvetlen kifizetések (terület alapú támogatás). 
  2. A vidékfejlesztési politika.

A KAP képezi az Agrárminisztérium (AM) legnagyobb, közvetlenül alkalmazásra kerülő uniós joganyagát (több ezer oldal). Az új KAP 9 célja: a versenyképesség növelése, méltányos jövedelem, élelmiszer- és egészségvédelem, élő vidéki területek, generációs megújulás, a tájkép és a biodiverzitás megőrzése, környezetvédelem, klímaváltozás elleni fellépés, erőviszonyok kiegyenlítése az élelmiszerláncban. Egy fontos kiegészítő általános (horizontális) cél a modernizáció és ezen belül az innováció; továbbá a szaktanácsadás és a digitalizáció. 

Az EIP - AGRI Innovációs Hálózat a Közös Agrárpolitikán belül jelentős sikereket ért el az innovációs szolgáltatások (kutatási projektek, tematikus hálózatok stb.) támogatásával. 2018 elején 14 EU tagállamban összesen 600 innovációs operatív csoport (OG) működött a következő kihívások kezelésére: természeti erőforrások menedzsmentje, élelmiszerbiztonság és az élelmiszerek minősége, társadalmi-gazdasági fenntarthatóság és versenyképesség, a kártevők és a betegségek elleni védekezés, állategészségügy és állatjólét, környezetszennyezés, biodiverzitás és tájgazdálkodás, éghajlatváltozás, valamint a generációs megújulás. Magyarország jelenleg nincs az említett 14 tagállam között. 

A hazai EIP innovációs csoportok a következő témákban nyújtottak be pályázatot:

  1. Erdőgazdálkodással kapcsolatos csoport és projekt. 
  2. Élelmiszer feldolgozással, borászattal kapcsolatos csoport és projekt. 
  3. Mezőgazdasági termeléssel kapcsolatos csoport és projekt.

A modernizációs általános cél megfogalmazása a következő: „Tudás, innováció és digitalizáció támogatása és megosztása az agrárgazdaságban és a vidéki térségekben, beleértve a felhasználás elősegítését." Ennek eszköze az AKIS (Mezőgazdasági Tudás- és Információs Rendszerek hálózata), célja a szereplők összekötése (tudásáramlás és kommunikáció), segítő környezet kialakítása, illetve az innovációs szakadék bezárása.

 

Dr. Urbán László alelnök, Magyar Innovációs Szövetség: A Magyar Innovációs Szövetség szerepe, feladatai és az autóipari innováció aktuális kérdései

Az 1990-ben alakult Magyar Innovációs Szövetség egy átfogó szakmai, munkaadói érdekképviseleti szervezet, amely aktív, elismerten sikeres és felelős képviselője az innováció ügyének. Legfontosabb feladata az innovációbarát társadalmi szemlélet erősítése és a hazai innovációs törekvések támogatása regionális hálózatok, tagozatok és bizottságok létrehozásával. Küldetésének teljesítése érdekében proaktív javaslatokat tesz a törvényhozók felé, véleményt nyilvánít az innovációt érintő kérdésekben, továbbá képviseli a tagság érdekeit és különféle szolgáltatásokat nyújt a számukra. 

A szervezet rendkívül nagy taglétszámot mondhat magáénak: jelenleg 753 jogi tag mellett 6 közvetett tagintézménnyel (szövetséggel) is rendelkezik (Ipari, Tudományos Innovációs és Technológiai Parkok Egyesülete, Vállalkozói Inkubátorok Szövetsége, Magyar TudományosTechnológiai és Ipari Parkok Szövetsége, Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület, Magyar Biotechnológiai Szövetség). 

A működését megalapozó jogszabályi háttér a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. Törvény, amely többek között intézkedik a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) létrehozásáról, valamint a törvényi meghatározáshoz illeszkedő SZTNH (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala) útmutatót nyújt. 

A Magyar Innovációs Szövetség célja, feladatai, tevékenységének eredményei

  • Az innováció jelenleg már tudományosan megalapozott módszerének terjesztése. 
  • Állandó megújulásra való törekvés a kutatás, a műszaki fejlesztés és a tervezés során, ezáltal segítve elő a magyar gazdaság növekedését.
  • Alapvető tevékenység folytatása az innováció fogalmának és hazai intézményrendszerének, valamint törvényi hátterének létrehozásában és alakításában.
  • Szakmai érdekképviselet és szakmai konferenciák megszervezése.
  • A hazai K+F innováció politika alakítása. 
  • Tagozatok és bizottságok működtetése. „Azok a vállalatok, amelyek integrálják az innováció tudományát a stratégiai tervezésükbe, költségvetésükbe és forrásmegosztásukba, 6-szor nagyobb valószínűséggel érhetik el kívánt pénzügyi céljaikat".

A Magyar Suzuki Zrt. nagy hangsúlyt fektet a prototípusfejlesztésre, a tömeggyártás technológiai előkészítésére és a környezetvédelmi fejlesztésekre, amelyek a K+F+I tevékenység szerves részét képezik. Emellett marketing és szervezeti innováció, konzorciumi együttműködések, valamint - a Nemzeti Befektetési Ügynökséggel (HIPA) közösen - beszállító fejlesztés is zajlik. Már 2015 óta folyik az innováció-menedzsment rendszerének elméleti és gyakorlati oktatása. Amellett innovációs auditokra kerül sor az MSZ CEN/TS 16555-1:2013 alapján. 

Dr. Molnár Pál elnök, EOQ MNB Közhasznú Egyesület: A „Minőség-Innováció 2018" pályázat kritériumrendszere és lebonyolítása A nemzetközi pályázatban való részvétel alapvető célja a hazai versenyképesség növelése a termékek és szolgáltatások vevőorientált minőségfejlesztését szolgáló innovációs eredmények hazai és nemzetközi elismertetése révén. 

Finnország Államelnöke a finn minőségügyi partnerszervezet (Excellence Finland) kezdeményezésére 2007-ben indította útjára a „MinőségInnováció" pályázatot. A sikeres finn kezdeményezéshez azóta számos ország csatlakozott. Az afrikai régió bevonásával összefüggésben a Dél-Afrikai Minőségügyi Szövetség vállalta a térség országainak oktatásával és felkészítésével kapcsolatos feladatokat. 

Az innovációs teljesítmények értékelésére kiváló lehetőséget nyújt az évenként megrendezésre kerülő nemzeti és nemzetközi szintű „Minőség-Innováció" pályázat, amely elsősorban a vevő/fogyasztó elvárásai kielégítésének szintjét teszi vizsgálat tárgyává. A hazai megmérettetésen és bemutatkozáson túlmenően a kiválasztott nemzeti minőségdíjasok a nemzetközi kapcsolatok kiépítésére is kedvező lehetőségeket kapnak. 

A pályázat népszerűségére utal, hogy a kezdetektől fogva évről évre egyre növekedett a beadott pályázatok és a résztvevő országok száma: 2017-ben már összesen 431 pályázatot nyújtottak be a résztvevő országok nemzeti szintjein. 

Magyarország a 2013. évi sikeres adaptációt követően szintén bekapcsolódott a nemzetközi pályázatba: eddig évente az összes pályázat közel 10%-át magyarországi szervezetek nyújtották be, melyek közül két-két hazai pályázat 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban, valamint egy hazai pályázat 2017-ben nemzetközi díjazott lett. Több más nemzeti díjas pályázat részesült egyéb elismerésben. A 2014. évi nemzetközi díjak átadása Budapesten történt, 2015 január hónapban. 

A következőkben az előadó röviden áttekintette az elmúlt évi magyar nemzetközi Fődíj és Díj nyerteseket. Magyarország kiemelkedően sikeres volt a 2015. évi nemzetközi pályázaton, ahol 2 Fődíjat nyertünk és a nemzetközi zsűritől a magyarországi pályázatok kapták a legtöbb pontot.

Minőség-Innováció 2018"

A „Minőség-Innováció 2018" pályázat keretében benyújtható minőségorientált, illetve a társadalmi felelősségvállalásra irányuló innováció - a minőségfejlesztéshez vagy a fenntarthatósághoz, illetve környezetvédelemhez kapcsolódóan - lehetett: 

  • Magasabb minőségi színvonalú vagy környezetbarát termék. 
  • A minőségfejlesztést vagy környezetvédelmet elősegítő technológiai megoldás, illetve gyártási folyamat. 
  • Magasabb minőségi színvonalú vagy környezetbarát szolgáltatás, illetve közszolgáltatás. 
  • Minőségorientált ipari formatervezés vagy új, magasabb minőségi színvonalú márka.
  • A minőségfejlesztést elősegítő oktatási program, üzleti koncepció vagy menedzsment modell.

A pályázati kategóriák kiírásának sorrendje:

  • Potenciális,
  • Felelős és a környezet fenntarthatóságára irányuló innovációk,
  • Egészségügyi és szociális szférában működő szervezetek minőség innovációi,
  • Oktatási szférában működő szervezetek minőség innovációi,
  • Közszféra minőség innovációi, 
  • Mikro- és startup vállalkozások,
  • Kis- és középvállalkozások,
  • Nagyvállalatok.

A Potenciális kategória azt jelenti, hogy az innováció még csak az elképzelés szintjén létezik, piaci megmérettetés nélkül. 

A „Minőség-Innováció 2018" nemzeti értékelése

A nemzeti szintű értékelés az eddigi többlépcsős pontozásos értékelő modell szerint történt. 

Első lépésben a nemzeti zsűri tagjai egyénileg bírálták el a befogadott pályázatokat. 

A pontszámok összesítése során az átlagértéktől jelentősen eltérő egyéni pontszámokat kiesőként kezeltük és az átlagértéket ismételten kiszámítottuk. Vitás vagy nem egyértelmű pályázatok értékelése, helyezése konszenzusosán került eldöntésre. Kategóriánként egy Nemzeti Díjnyertes lehet, lehet, valamint - megfelelő színvonal esetén - további pályázatok kaphatják meg az EOQ MNB Elismerő Oklevelét. 

A „Minőség-Innováció 2018" nemzetközi értékelése

Az angol nyelvű pályázati anyagot a nemzeti szinten kategóriánként legmagasabb pontszámot elért pályázók (Nemzeti Díjnyertesek) készíthetik el és nyújthatják be egy rövid összefoglaló jellegű kísérőlevéllel a Magyarországot képviselő EOQ MNB Közhasznú Egyesület részére (beadási határidő: 2018. november 20., de a nemzetközi pályázat benyújtása nem kötelező.) Az angol nyelvű pályázatokat a mellékletekkel együtt az EOQ MNB Egyesület a finn koordináló szervezet által kért rövid értékelő indoklással továbbítja - a nemzetközi díjakról döntő - nemzetközi zsűri részére.

A befogadott nemzeti díjnyertes pályázatokat nemzetközi zsűri értékeli szintén egy pontozásos értékelő mátrix alapján, kategóriánként kiválasztva a legnagyobb összpontszámot elért pályázatot, amely megkapja a kategória fődíját (Award). A következő két legnagyobb pontszámot elért pályázat a kategória díjnyertese lesz (Prize). Amennyiben a résztvevő ország befogadott pályázataival nem nyer egyetlen fődíjat vagy díjat sem, akkor az érintett ország legnagyobb pontszámot elért pályázata a vonatkozó kategóriában lesz díjnyertes. 

Valamennyi nemzetközi díjnyertes pályázat Finnország Államelnöke által szignált oklevelet kap a díjkiosztó ünnepségen, amelynek keretében és a kapcsolódó kiállításon bemutatkozási lehetőséghez is jut. A nemzetközi értékelésre befogadott többi pályázat a Finn Minőségügyi Szervezet elnöke által aláírt „International Finalist" oklevelet kap a nemzetközi díjkiosztó gálát követő nemzeti díjkiosztó rendezvényeken (nálunk valószínűleg 2019 márciusában). 

A nemzetközi eredményhirdetés időpontja: 2019. február 27., helyszíne: Peking (Kína). 

A rendezvény második (délutáni) részében a pályázók rövid, 10 perces előadások keretében ismertették az idén nemzeti szinten kategóriánként legmagasabb pontszámot elért nemzeti díjnyertes és elismerő okleveles pályázatokat, a helyszínen megrendezett kiállításon is bemutatva innovatív termékeiket. A pályázatok bemutatását követően került sor a díjnyertes és az elismerő oklevelek átadására és az ilyenkor szokásos fotózásra A Nemzeti Díjas és EOQ MNB elismerő okleveleket Dr. Molnár Pál, az EOQ MNB elnöke, valamint Dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, illetve Dr. Urbán László, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke adta át. 

Kategória Potenciális minőség-innovációk - Közszféra Szervezet Pályázat címe Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat „Nemcsak íróasztal mögött", azaz közigazgatás, közterületen a köz szolgálatában Pályázat lényegének rövid leírása Az új projekt a helyi közigazgatás továbbfejlesztésére irányul. Célja az önkormányzati és az államigazgatási ügyek ügyfélbarát jellegének erősítése. A Polgármesteri Hivatal egységvezetői 2018 szeptemberétől játszótereken és zöldterületeken ún. közterületi ügyfélfogadást tartanak. A projekt szervezeti átalakítást nem igényel, megvalósítása többlet anyagi forrást nem jelent. Belső feltétele a munkatársak nyitottsága egy új módszer iránt. 

Felelős és a környezet fenntarthatóságára irányuló innovációk AGROVA Kft. „Phylazonit Technológia a precíziós mezőgazdaság szolgálatában" Oktatási szférában működő szervezetek Miskolci Egyetem „Teljes hallgatói életciklust lefedő tanulástámogatási rendszer a régió szolgálatában" A Phylazonit készítmények a növények számára olyan fontos baktériumokat tartalmaznak, amelyek elősegítik azok fejlődését, tápanyagokkal történő ellátását. A Phylazonit termékek használatával megvalósulhat egy környezetkímélő, mégis gazdaságos és biztonságos mezőgazdasági termelés, amelynek eredményeként nagyobb terméshozamot és a táplálkozás szempontjából kedvezőbb beltartalmi értékeket érhetünk el. 

A Phylazonit technológia célja a talaj szerkezetének javítása, a tápanyagfelvétel hatékonyságának fokozása és a növény ellenálló képességének növelése. A kezelések sorrendje különböző készítményekkel: talajjavítás (Phylazonit Tarlóbontó) gyökérzóna kezelés (Phylazonit Talajoltó, Talajregeneráló), végül pedig a kiegyensúlyozott tápanyagellátás biztosítása (Energia Plusz; Energia Humin). 

Mint az Észak-Magyarországi régió szellemi tudásközpontja, a Miskolci Egyetem igyekszik magasabb hozzáadott értékű szolgáltatást nyújtani a hallgatói számára, ezáltal fokozva a régió versenyképességét. A Miskolci Egyetem, mint Zöld Campus ezt a tevékenységet a társadalmi felelősségvállalás jegyében végzi, ún. belső és külső társadalmi értéket állítva elő. A rendszer elemei a különböző kompetenciák (hallgatói motiváció és elégedettség mérés, duális partnerekkel való együttműködés képessége stb.) fejlesztésére fókuszálnak. Kategória Közszféra és non-profit szervezetek Mikro- és startupvállalkozások Kis- és közép-vállalkozások Szervezet Pályázat címe Gödöllői Városi Könyvtár és Innovációs Központ „OLVASÓK DIADALA - Online olvasás-fejlesztési játék 12-16 éves fiataloknak" STE Sprout Technologies Kft. „Prémium minőségű, biztonságos állati eredetű élelmiszerek termelése a STE takarmányozási rendszerrel" Hexán Vegyianyag Finomító, Töltő és Kér. Kft. „MÓL Racing Fuel HI5 verseny-üzemanyag" Pályázat lényegének rövid leírása Az Olvasók Diadala egy több hónapos, digitális olvasásfejlesztési vetélkedő, ami a kamasz korosztály olvasás iránti igényét igyekszik felkelteni. Ez a 2015-ben kezdett újszerű digitális olvasásfejlesztési játék nem csak a tinédzserek szövegértési és anyanyelvi kompetenciáját fejleszti, hanem a digitális és kulturális jártasságukat is. Az átfogó cél a fiatalok olvasási kedvének növelése digitális eszközök használatával. Egy online játékfelület segítségével a résztvevők több mint 200 könyvet olvastak el, s ezek képezik a Könyvsú-go! Válassz könyvet könnyen! - könyvválasztó oldal adatbázis alapját (www. konyvsu-go.gvkik.hu). A digitális vetélkedők mellett egy új Kamaszkönyvtár is létesült az intézményen belül. 

Hatékony megoldás, amely megszünteti az összetett gyógyszer-vegyszer-toxin-patogén kórokozók problémakörét minden állati termék előállítási folyamatban. Egy lépésben jelentősen csökkenti az önköltséget, a termelési kockázatot és a veszteséget, kiemelkedő mértékben javítja a jövedelmezőséget és a termékek minőségét. A csíráztatott magkeverékkel sikerült kiváltani a takarmányt részben vagy egészen, termelési mérettől függetlenül. A minőség-innováció a csíráztatási folyamat teljes megújítása, hiszen infrastruktúramentesen, nagy tételben (10-15 t/hét/egység), vegyszermentesen, patogén gomba és toxin kockázat nélkül, közvetlenül a raktári tételből előtisztítás nélkül, olcsón, külön képzettséget nem igényelve, munkaerő és vízfelhasználás takarékosan, összekevert magokat illesztenek a termelésbe. A STE csírarendszer állatfajoktól és az alkalmazott technológiai rendszerektől függően a termelésben 25-40% önköltség megtakarítást eredményez, a kiváló minőség teljesen egészséges élelmiszert eredményez a fogyasztóknak. A technológia alkalmas speciális étrendi igények, funkcionális és gyógyhatású élelmiszerek termelésére is. Nem elhanyagolhatók a környezetvédelmi szempontok sem. 

A Hexán Kft. a felhasználói elvárások alapján megalkotta a piacon elérhető legmagasabb kigyorsítási értékeket biztosító, rally R5 kategóriás versenyautókra tökéletesen optimalizált üzemanyagot. A maximális teljesítményben a termék a nemzetközileg elismert csúcskategóriás termékek szintjén van, azonban a kigyorsítási tulajdonságai azokénál magasabbak. Ez az eredmény a közép-kelet-európai gyártók között egyedülálló, ráadásul a termék ár-érték aránya is rendkívül kiemelkedő. A tesztelt terméket megvizsgálták külföldi FIA akkreditált laboratóriumban is, és megkapta a FIA nemzetközi minősítést Kategória Nagyvállalatok Szervezet Pályázat címe HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. „Contingency Remote Tower - Készenléti távoli repülőtéri légiforgalmi irányítási központ" Pályázat lényegének rövid leírása A világon először a HungaroControl Zrt. alakította ki a Contingency Remote Tower (cTWR) rendszert, amely lehetővé teszi egy közepes méretű repülőtér légiforgalmának kezelését távoli toronyirányítási technológiával. A repülőtéri toronyépülettől függetlenül, de az onnét megvalósuló szolgáltatások aktuális kapacitásértékeivel akár növelni is lehet a repülésbiztonsági szintet. A repülőtéri irányítási szolgáltatások kiesése ugyanis jelentős anyagi és egyéb károkhoz vezethet, amelyek jól megelőzhetők a készenléti távoli toronyirányítási központ kiépítésével. Az innováció egyik legfontosabb eleme a fix kamerákból álló elosztott kamerarendszer által biztosított, a repülőtéri állapotokat megjelenítő ábrázolás. 

Elismerő Oklevelet nyertek a nemzetközi felsorolás szerint, a kategóriák meghirdetés sorrendjében:
Mikro- és startupvállalkozások Plukkido Kft. „Plukkido IDEKI Játszótéri és Óvodai Projekt"
Az IDEKI Program a szülők, a pedagógusok és a gyerekek pszichés jólétéhez játékos megoldásokkal járul hozzá. A program a feladatokat élménnyé téve, játékosan motivál. Hatékonyabbá válik a felnőtt-gyerek kommunikáció, a konfliktusok száma csökken. Jelenleg 14 fővárosi és vidéki helyszínen sikeresen működik a program, 2017 óta forprofit módon. 

Kis- és Középvállalkozások
AGROSPRINT ZRT. „SPRINT SMOOTHIE MI- XEK - gyorsfagyasztott zöldségekből és gyümölcsökből álló mixek" Kis- és közép-vállalkozások Gremon Systems Zrt. „Trutina, súly alapú növényaktivitás értékelő rendszer" A gyorsfagyasztott Smoothie mixek háromféle ízköntösben, pozitív élettani hatásuk szerint - mint alacsony cukortartalmú, antioxidáns és gyerekeknek készült mix - kerültek kifejlesztésre. Az új termékek a magyar Spar és Interspar áruházláncokban lettek bevezetve, valamint Romániában is (nemzetközi jelenlét). A Smoothie mixek olyan összetevőkből készülnek, hogy a gyerekek napi C-vitamin szükséglete mellett kiváló A-vitamin, kálium, folsav és filoszterin forrást is biztosítsanak. Praktikus csomagolás.

A Trutina súlymérési rendszerével a növények, valamint egy leválasztott termelési közeg súlyát, illetve súlyváltozását lehet mérni, felfüggeszté- ses vagy alátámasztásos módszerrel. A Trutina alkalmazásával meghatározható az optimális víz- és tápoldat mennyiség, illetve azok kijuttatásának legmegfelelőbb időpontja, összhangban a növények számára elérhető fény mennyiségével. Követhetővé válik a növények pillanatnyi és kumulált szervesanyag-termelése, így a mikroklíma biztosításához szükséges energiafelhasználás optimalizálhatóvá válik. A megtakarításon túlmenően a Trutina rendszer lehetővé teszi a termékminőségjavítását és a hozam növelését. Kis- és Középvállalkozások Ilcsi Szépítő Füvek Kft. „Natúrkozmetikai termék, mely a sugárterápiás kezelés során fellépő bőr imitációját gátolja/ csökkenti" A gyógynövényekből készített, a sugárterápia mellékhatásait effektív módon csökkentő gyógyhatású natúrkozmetikai készítmény újszerűsége a következőkben nyilvánul meg: • Természetes termék. • Magas gyógynövény tartalom. • Effektív eszköz a természet erejével. 

A levezető elnök megköszönve a pályázaton való részvételt kiemelte, hogy ebben az évben is nagyon szép eredmények születtek. Valóban büszkék lehetünk a hazai tudás és ötletesség magas színvonalára. Az Elismerő Oklevél bátorítást jelent a jövőre nézve és arra utal, hogy a pályázat megfelelő továbbfejlesztéssel 1 év múlva már Nemzeti Díjas lehet. 

Nemzetközi szinten egyre élesedik a verseny, számos ország egyre jobb pályázatokkal jelentkezik. Magyarország nagyon jó nemzetközi hírnévvel rendelkezik, amihez remélhetően az idén is sikerült hozzátennünk valamilyen pluszt.

Forrás: Minőség és Megbízhatóság - 2018.12.31. (405,406,407,408,409,410,411,412. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. január 10.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?