Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Norvég-magyar kutatási és innovációs konferencia
2018. február 21.
Módosítás: 2022. január 04.
Olvasási idő: 2 perc
Kétnapos kutatási és innovációs konferenciát szervezett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) és a Norvég Kutatási Tanács (RCN) múlt hét csütörtökön Budapesten.Kétnapos kutatási és innovációs konferenciát szervezett a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) és a Norvég Kutatási Tanács (RCN) múlt hét csütörtökön Budapesten.
Az ülés célja az volt, hogy feltérképezzék azokat a tudományterületeket, nemzeti kutatásfejlesztési programokat, amelyekben ígéretesnek tűnik a két ország kutatóinak együttműködése – mondta Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke, aki bemutatta a magyar egyetemi és akadémiai kutatóhálózatot, valamint a kutatásfinanszírozási rendszert. Olav Berstad, Norvégia budapesti nagykövete kiemelte: a Norvég Alap, valamint a Norvégia, Liechtenstein és Izland által létrehozott EGT Alap 2014 és 2021 közötti finanszírozási ciklusában Magyarország összesen 214 millió euró (66 milliárd forint) támogatást hívhat le egyebek közt kutatási célokra. A támogatások felhasználásáról azonban még nem született együttműködési megállapodás a donorországok és Magyarország között.
Kristin Danielsen, az RCN nemzetközi igazgatója előadásában kiemelte: Norvégiában több mint 76 ezer kutató dolgozik, hazájában a geológia, a megújuló energiaforrások, a klímaváltozás kutatása és a klinikai gyógyszerészet is a legerősebb kutatási területek közé tartozik.
Az NKFI tájékoztatása szerint a 2014-ben indult Horizont 2020 európai uniós keretprogramban eddig 89 norvég-magyar együttműködésű projekt kezdődött meg.
Az Európai Bizottság pályázatain nyertes norvég-magyar projektek többsége az élelmiszerbiztonsághoz, a fenntartható mezőgazdasághoz, infokommunikációs technológiákhoz, valamint kutatási infrastruktúrák fejlesztéséhez kapcsolódik. A közös projektekben a magyar résztvevők eddig körülbelül 16 millió eurót, vagyis mintegy 5 milliárd forintot nyertek el. Az egyetemek közül a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem jutott a legtöbb támogatáshoz, amelyet a Debreceni Egyetem és a Szent István Egyetem követett.
Forrás: MAGYAR MEZŐGAZDASÁG - 2018. 02. 21. (4. OLDAL) 
Utolsó módosítás: 2022. január 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?