Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Ősztől csaknem ötmilliárd forint ösztöndíjhoz jutnak a fiatal kutatók
2021. június 24.
Módosítás: 2021. június 28.
Olvasási idő: 3 perc
Igencsak jól kereshetnek azok a fiatalok, akik diplomaszerzés után doktori képzésben folytatják tanulmányaikat, és tudományos kutatásra adják a fejüket. Egy új ösztöndíjprogramnak köszönhetően havonta négyszázezer forintos támogatáshoz juthatnak hozzá, ami a 140 ezer forintos normatív doktoranduszi juttatáson felül jár. Júliustól lehet jelentkezni a programba.

A most véget érő tanévben hirdették meg első ízben, de a szakminisztérium szerint máris rendkívüli népszerűségnek örvendett a Kooperatív doktori program (KDP), amelynek heteken belül megnyílik a legújabb pályázata.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszírozott felhívás lényegében egy speciális ösztöndíjprogram, amelyre azok a doktoranduszhallgatók jelentkezhetnek, akik kutatásaikat vállalati együttműködésen belül, patnercégeknél végzik.

A kormány szerint különösen fontos, hogy az egyetemisták a gyakorlatban is hasznosítani tudják a megszerzett tudásukat, a doktori iskolák és a cégek együttműködését ezért komoly pénzekkel ösztönzik: 4,9 milliárd forintos keretösszeget biztosítanak a programra.

A hallgatók fejenként havi négyszázezer forintos támogatást nyerhetnek el, ami önmagában is jelentős összeg, hát még ha hozzávesszük, hogy a doktori képzésekben tanuló fiataloknak eleve jár normatív támogatás: ez az első két évben 140 ezer forint, a komplex vizsgát követően pedig havi 180 ezer forint havonta.

A KDP-ösztöndíjat azok a doktori hallgatók kérhetik, akik a pályázat benyújtásáig még nem teljesítették a komplex vizsgát, vagy akik a 2021/2022-es tanévben kezdik meg doktori tanulmányaikat.

Fontos kitétel, hogy az ösztöndíjas jogviszony időszaka alatt az igénylőknek a választott partnerszervezetnél munkaviszonnyal kell rendelkezniük.

Nemcsak a hallgatók járnak jól, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlése szerint a program segítségével jelentős mértékű támogatásban részesül az ösztöndíjast segítő doktori iskola, sőt maga a témavezető és a vállalati szakértő is. A témavezetők és a szakértők bruttó 240 ezer forintot kapnak havonta, a doktori iskolának pedig félévente 1,3 millió forintos támogatás jár, amit elsősorban kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységre vagy ahhoz kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztésre, nemzetközi kapcsolatok kiépítésére, tudástranszferre, illetve az ezekkel összefüggő szolgáltatásokra használhat fel.

Jelentkezni július 12. és augusztus 31. között lehet. – A kormány célja, hogy a hazai kutatói utánpótlás és minőségi szakemberképzés biztosításával is növelje a magyar gazdaság versenyképességét – húzta alá közleményében Schanda Tamás, aki szerint a Magyarországon elért tudományos eredmények nemzetközi mércével mérve is jók, de gyakorlati hasznosulásuk a társadalomban és a gazdaságban további támogatást igényel.

Az idei tanévben egyébként országos szinten 8900-an tanulnak doktori képzésekben, az utóbbi időben évről évre egyre többen döntöttek úgy, hogy a diploma megszerzését követően magasabb szinten folytatják a tanulmányaikat.

A doktori fokozatot megszerzők létszámának emelése régi célkitűzés, már a 2014-es felsőoktatási stratégia is rámutatott, hogy az akadémiai utánpótlás biztosításához javítani kell a fokozatszerzési arányokat, sőt már akkor megfogalmazódott az is, hogy a doktori képzésben feltétlenül növelni kell a gazdasági partnerek részvételét.

A célokkal összhangban a kutatásfejlesztésre szánt állami források jelentősen bővültek: 2020-ban 32 milliárd forinttal (negyedével) több pénzből gazdálkodhatott az ágazat, mint 2019-ben. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint pedig 2010 óta már több mint a duplájára változott az éves ráfordítás.

A pályázatok pedig egymást érik: a napokban épp 2,2 milliárdot osztottak szét az Élvonal program segítségével.

A pénzből összesen nyolc hazai kutatási projekt részesül, az egyik kiemelkedő orvosi projekt például az emberi látás helyreállítását célozza.

Forrás: Magyar Nemzet

Utolsó módosítás: 2021. június 28.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?