Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Projektbemutatás: Aqua Modisys, az innovatív vízrendszer-fertőtlenítő szolgáltatás
Ipari újdonság
2023. október 25.
Módosítás: 2023. október 25.
Olvasási idő: 5 perc

Az elmúlt évek ivóvízminőség-javító és komplex felszíni vízgazdálkodási programjainak, valamint az ivó- és ásványvizek minőségének megőrzését célzó kutatási programjainak előkészítésében, tervezésében és sikeres megvalósításában szerzett és szaktudás, a hozzá kapcsolódó gyakorlati tapasztalatok és a környezettudatos megoldások iránti növekvő igény segítettek minket annak a felismerésében, hogy a vízrendszerek fertőtlenítése területén is érdemes lenne környezetkímélő, ám mégis hatásos technológiát alkalmazni.

Mindezt oly módon, hogy a vízellátó rendszerhez ne kelljen további beruházásokat, költséges átalakításokat eszközölni, hanem az időszakos bakteriológiai és biológiai problémák egy mobil fertőtlenítő eszköz igénybevételével megoldhatók legyenek.

Egy olyan összetett szolgáltatásban kezdtünk el gondolkodni, amely az ivóvíz – mint termék vagy mint alapanyag – kezelésével és elosztásával foglalkozó cégeknek környezettudatos módon segíthet megoldani a rendszeresen vagy időszakosan jelentkező, biológiai, bakteriális szennyeződéssel, higiéniás problémákkal kapcsolatos feladataikat. Így a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott pályázatunkban, „Mobil fertőtlenítő berendezés és szolgáltatásfejlesztés nyomás alatti rendszerekhez” címmel, a szolgáltatás központi elemére a fertőtlenítő berendezés(ek) megalkotására kértünk támogatást. A sikeres elbírálásnak köszönhetően az NKFIH 167,8 millió forintos támogatásával 2020-ban kezdődhetett meg a projektünk. A megvalósítás 1. szakasza egybeesett a Covid19-világjárvány magyarországi terjedésének első hullámával, ekkor alkottuk meg a fejlesztési programot és a műszaki koncepciót, kiviteli terveket, miközben céges szinten próbáltunk alkalmazkodni a hirtelen megváltozott gazdasági és társadalmi környezethez. Már a kezdetektől 2 különböző technológiában gondolkodtunk, hogy minél szélesebb körben nyújthassunk környezettudatos alternatívát a vízrendszerek fertőtlenítésére. Míg a hőkezelés tartályok esetében működik kiváló hatásfokkal, addig az ózonos kezeléssel a tartályokon kívül csőszakaszok fertőtlenítése, biofilm-mentesítése végezhető hatékonyan. A projekt megvalósításának 2. szakaszában, azaz 2021-ben már a gyakorlati munka állt a középpontban: elkezdődött a kiviteli terveknek megfelelő beszerzés és a két technológia összeszerelése. A Covid19 még ekkor is éreztette a hatását, hiszen nemcsak az újabb hullám nehezítette a napi munkát, hanem a világjárvány következtében az ellátási láncok globális mértékű akadozása miatt a technológiába beépülő speciális élelmiszeripari minőségű, sav- és lúgálló rozsdamentes acél termékek, eszközök beszerzése is nehézséget okozott. A teljes beszerzési folyamat ezen külső hatások miatt időben csúszást szenvedett, de végül sikerült mindent beszereznünk a technológiák összeállításához. De hogyan is áll össze ez a 2 technológia, amelyet végül egy-egy „dobozba” zártunk?

TERMIKUS FERTŐTLENÍTŐ (T+):

A termikus technológia központi eleme egy 110 kW teljesítményű, egyedi gyártású kazán, melynek felfűtése propán gázpalackok segítségével történik. A kazán vízterében két, egyenként 130 m hosszúságú hőcserélő spirál biztosítja a hatékony hőátadást a szekunder körökre. A speciális minőségű, forró vizes keringtetőszivattyúból 2 db lett beépítve, ezek biztosítják a fertőtlenítő hatású kb. 85 °C-os víz eljutását a célterületre és keringetését a szükséges ideig. A mobil technológia és a fertőtlenítendő rendszerelem csatlakoztatása speciális hő- és nyomásálló tömlőkkel történik, így az utánfutó a fertőtlenítés helyétől távolabb is elhelyezhető. A hőveszteségek minimalizálására egyedi gyártású, moduláris szigetelőpaplanokat alkalmazunk. A folyamat végén a víz visszahűtését egy nagy kapacitású hőcserélő berendezés végzi el.

ÓZONOS FERTŐTLENÍTŐ (O3+)

Az ózonos technológia központi eleme egy egyedi tervezésű ózongenerátor-egység, melynek maximális ózonadagolási kapacitása 40 g/h. Az ózongáz megfelelő beoldódását a beépített statikus keverők biztosítják. A beépített speciális minőségű szivattyú biztosítja az ózonos víz keringtetését a rendszerben. A fertőtlenítendő rendszerelemhez való csatlakozást ózonálló tömlőkkel oldjuk meg. A technológia tartalmaz továbbá egy UV-fertőtlenítő berendezést és két vegyszeradagoló rendszert, így rugalmasan tudunk alkalmazkodni az egyedi fertőtlenítési igényekhez.

A lassabb beszerzési folyamat ellenére 2021 végére lezártuk a 2. szakaszát is a projektnek, beépültek az utánfutók, készen álltak, hogy a fejlesztés következő fázisában éles teszteknek vessük alá a működési folyamatot. Így a 2022-es évben a projekt megvalósításának 3. szakaszába léptünk: elkezdődhettek az éles tesztek. A berendezések külön-külön több teszten is átestek, amelyeknek tapasztalatai nyomán lehetőségünk nyílt arra is, hogy a működési folyamat hatékonyságát, a berendezések működésének gazdaságosságát is folyamatosan javítsuk. Az alábbiakban 1-1 kiemelt tesztet mutatunk be a 2 technológiához kapcsolódóan.

TERMIKUS (T+) FERTŐTLENÍTŐ TESZT

A termikus fertőtlenítő berendezésünket elsőként egy használaton kívüli acéltartályon teszteltük. Elvégeztük az előzetes laborvizsgálatot, ami jelentős Pseudomonas a. fertőzést mutatott a tartályban. A szennyeződés igazolását követően megvizsgáltuk az adott körülményeket a technológia csatlakoztatása, üzemeltetése szempontjából, majd felállítottuk a fertőtlenítési eljárás ütemtervét. A helyszínen a szükséges előkészületeket követően csatlakoztattuk a berendezést a fertőtlenítendő tartályhoz a speciális tömlőkkel és egyedi csatlakozó idomokkal, elláttuk a tartályt az egyedi hőszigetelő paplanokkal, majd megkezdtük a rendszer feltöltését. A rendszer feltöltését és légtelenítését követően elindult a felfűtési folyamat. A hatékony fertőtlenítéshez szükséges hőmérséklet elérésekor a rendszer automatikusan átkapcsolt hőntartás üzemmódba, majd kb. 6 órán keresztül keringtettük a 85-90 °C-os vizet. A hőntartást követően megtörtént a rendszer visszahűtése és a vízmintavétel. A labor visszajelzése alapján, ahogy a táblázat is mutatja, a fertőtlenítési eljárással sikeresen eltávolítottuk a nem kívánt szennyeződést.

ÓZONOS FERTŐTLENÍTŐ (O3+) TESZT

Az ózonos fertőtlenítő berendezés első tesztelésére egy dunántúli vízműtelepen került sor, ahol egy aktív szenes szűrőtartály mikrobiológiai szennyeződésének kezelése volt a cél. Az előzetes felmérést és vizsgálatot követően kivonultunk a berendezéssel a helyszínre, majd a szükséges előkészületeket követően rácsatlakoztattuk a fertőtlenítő egységet a szűrőtartályra. A rendszer feltöltését és légtelenítését követően elindítottuk a keringtetőszivattyút, és megkezdtük az ózonbeadagolást. Az ózonos víz keringtetését kb. 4 órán keresztül végeztük. Ezt követően megtörtént a vízmintavétel a fertőtlenítési eljárás eredményének vizsgálatához, ami, ahogy a táblázat is mutatja, igazolta az eljárás sikerességét.

Mind a termikus, mind az ózonos fertőtlenítések előtt és után végzett akkreditált laborvizsgálatok eredményei megerősítették, hogy a berendezések alkalmasak a nyomás alatti rendszerek hatékony fertőtlenítésére. Az utánfutókba épített berendezéseink nevet és saját arculatot is kaptak. Az elnevezés megalkotásánál a berendezés és szolgáltatás legfontosabb jellemzőit vettük alapul, így az angol „MObile DIsinfection SYStem”, azaz mobil fertőtlenítő rendszer összetételből és a víz szóból keletkezett az Aqua Modisys márkanév. 2023-ra elérkeztünk a projekt újabb fontos mérföldkövéhez: idén márciusban az Aqua Modisys szolgáltatásunk végre a piacra léphetett, megkezdtük a nyilvános bemutatását azoknak a vállalkozásoknak, üzemeknek, szolgáltatóknak, ahol biológiai szennyeződésektől mentes vízre van szükség bármely gyártási és előállítási folyamat során. Olyan moduláris szolgáltatáscsomagokat hoztunk létre, melyek rugalmasan illeszthetők a leendő megrendelői adottságokhoz, igényekhez. Magát a szolgáltatást a www.aquamodisys.hu honlapon mutatjuk be, itt 3D animációs filmen is megtekinthető mind a termikus, mind az ózonos fertőtlenítési folyamatok működése.

Forrás: Vízmű Panoráma

Utolsó módosítás: 2023. október 25.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?