Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Rehabilitáció: esély az újrakezdésre
2018. január 03.
Módosítás: 2022. január 04.
Olvasási idő: 5 perc
A rehabilitáció a fogyatékossággal élő embereknek nyújtott segítség az orvostudomány eszközeivel, míg a betegnek tanulási folyamat a baleset, betegség vagy műtét következtében elvesztett képességek helyreállítására, illetve helyettesítésére. És amit a fogyatékossággal élő emberért megtesz a társadalom, az megkönnyíti az életet mindannyiunk számára.
A rehabilitáció tervezhető, személyre szabott, egymásra épülő kezelések sorozata.
A felvételt rehabilitációs konzílium előzi meg, a szakértők azt mérlegelik, hogy az érintett személy fogyatékossága javítható vagy kompenzálható-e, a beteg fizikailag és szellemileg alkalmas-e a rehabilitációra, az aktív részvételre, az együttműködésre. Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben (OORI) gerinc és végtagsérült, bénulásokkal élő, protézisekre szoruló betegeket kezelnek. ÖSSZETETT FELADAT A diagnózis, a terápia személyre szóló, a kitűzött rehabilitációs célt szolgálja. – A fogyatékosság alapvetően baleset vagy betegség következtében alakul ki, emiatt bizonyos funkciók zavart szenvednek, a mindennapi élet, a szociális kapcsolatok, készségek nehézzé válnak.
A rehabilitáció célja e funkciók helyreállítása addig a fokig, mint korábban volt, illetve ameddig lehetséges, például a munkáját el tudja látni vagy nagymama szerepét újra be tudja tölteni – mondja dr. Fazekas Gábor szakorvos, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet Hemiplégia Osztályának vezető főorvosa. – Azért fogyatékos, mert megbomlott az egyensúly, amely korábban fennállt, és újra meg kell tanítani például lépcsőn járni, buszra felszállni. A feladat kettős, egyrészt az egyéni képességek javítását jelenti, másrészt a környezet alakítását az igényeknek megfelelően, adott esetben lépcsők mellett rámpák vagy lift építésével.
A betegeket akkor bocsátják el, ha a rehabilitációs tervben kitűzött célokat elérték, vagy ha bebizonyosodik, hogy a kitűzött célok nem érhetők el, legalábbis a betegség adott szakaszában és a rendelkezésre álló időkeretben.
GYÓGYÍTÓ TEAM Az egyéni képességek helyreállításához szükség lehet mozgásterápiára, a beszédzavar, a neurológiai, pszichológiai problémák kezelésére. Az összetett feladat ellátására gyógyító team – orvos, gyógypedagógus, logopédus, gyógytornász, konduktív, zene-, sport és ergoterapeuta, szociális munkások, ápolók – munkájára egyaránt szükség lehet az osztályokon. – Előfordul, hogy sikerült helyreállítani a korábbi állapotot, és ha nem, akkor pedig meg kell tanítani együtt élni a féloldali bénulással. Akkor lehet eredményt elérni, ha a beteg képes a tanulásra, az együttműködésre, és fizikailag terhelhető – magyarázza a főorvos. – Egyén és környezet viszonyában fontos feladat az akadálymentesítés is. A mozgásukban korlátozott személyeknek megfelelő környezet jó a kismamáknak, a nehezen mozgó időseknek, a bevásárláskor nehéz csomagokat cipelő embereknek, lényegében mindenkinek. A környezet alakítására nemcsak a mozgásukban korlátozottaknak, hanem a látás és hallássérülteknek is szükségük lehet, egyéni igényüknek megfelelően.
FEJLETT TECHNOLÓGIA A számítástechnika, az okos eszközök, a fejlett technológia bevonása a rehabilitációba izgalmas kutatási terület, és sok esetben már a munkát megkönnyítő valóság. Ilyen a nagyízületek mozgathatóságát fejlesztő robot, a felső végtagot mozgató REHAROB-rendszer vagy a kéz finom manipulációit gyakoroltató számítógépes eszköz és program. – Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben nemzetközi együttműködés keretében teszteljük például az okos WC-t, amely megkönnyíti a mozgásszervi fogyatékossággal élő személyek életét, növeli önállóságuk, függetlenségük szintjét. Az Európai Unió, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott iToilet projekt célja olyan WC létrehozása, amely alkalmazkodik az egyén szükségleteihez. Beállítja az ülés magasságát, dőlésszögét, segíti leülni és felállni, ellát bidé funkciókat is. Az alaptípust a projekt keretein belül olyan infokommunikációs modulokkal lehet kiegészíteni, mint az egyensúlyvesztés, illetve az elesés érzékelése, vagy a beszéddel való irányíthatóság. Az egyéni beállításokat kártyán lehet rögzíteni, amit a leolvasóhoz illesztve az iToilet reprodukálja a személyre szabott helyzetet, így igény szerint, például egy kórházi osztályon önállóan többen is használhatják az intelligens WC-t.
SZűKÖS FINANSZÍROZÁS Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben a terápiák mellett jelentős tudományos munka is folyik, nemzetközi együttműködések keretében. – Magyarországon a mozgásszervi típusú, neurológiai betegek ellátására 6–7000 ágy van, ami bőven elegendő lenne, de sok esetben szociális indokból nem tudjuk hazabocsátani a beteget. A finanszírozás nagyon szűkös. Látjuk a nemzetközi együttműködések keretében tesztelésre vagy tartós használatra kapott eszközök alkalmazásával, hogy ezekkel még eredményesebben lehet kezelni a betegeket – sorolja a rehabilitációt hátráltató tényeket dr. Fazekas Gábor. – Korszerű ellátási forma a nappali kórház. Fogadásukra országosan 300 ágy van, de sokkal több lehetne, mert csak a szükséges kezelésekre jár be a beteg. Ez egyben a szakemberhiányt is enyhítené, mivel a nappali kórházban kevesebb ápolóra van szükség. Az is probléma, hogy a finanszírozás az ágyat finanszírozza, nem a beteget, a gyógyszerés ápolási igényt – teszi hozzá a főorvos.
Mert mást igényel például a Hemi plégia Osztályon 40 ágyon ellátott, sztrókon átesett, féloldali bénult betegek kezelése, és megint mást az amputált betegeké, amely komolyabb költséggel járhat. De az önellátás képességét visszanyerő, ápolásra nem szoruló ember összességében kisebb kiadást jelent. Az életkedv visszatérése pedig megfizethetetlen.
A jövő kapujában Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetben folyó tudományos programok egyike volt a DOMEO-projekt. Célja olyan otthoni robotok kifejlesztése és klinikai kipróbálása, amelyek elsősorban egyedül élő idősek számára nyújthatnak segítséget. A rendszer három elemből áll, ebből kettő robot: az egyik szóbeli kommunikációra (ezáltal a kognitív funkciók fejlesztésére) alkalmas, egy másik a felállás és járás támogatására (fizikai segítség), míg a harmadik a telemedicinális központ és a robotok közötti kommunikáció fenntartását biztosítja.
Támogató: Európai Unió Active and Assisted Living, Joint Programme, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal. www.rehabint.hu
Forrás: NŐK LAPJA - 2018. 01. 03. (56. OLDAL)
Utolsó módosítás: 2022. január 04.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?