A Széchenyi-egyetemen három éve indult a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ programja, az ipar és egyetem közötti kapcsolat erősítése céljával. A 6,2 milliárd forintos, jövőre záruló uniós projektben kilenc, olykor több részből álló alprojektben az egyetem oktatóival, hallgatóival és külsős kutatók bevonásával folyik kutatás-fejlesztés, így töltve meg tartalommal a FIEK épületeit. A kormányforrás biztosította az infrastruktúrát, az uniós pályázat pedig a kutatás-fejlesztési programokat.
A projekt augusztus utolsó napján ért harmadik mérföldkövéhez. Ezért tegnap az egyetemen az intézmény vezetői a szakmai felügyelőtestület, tehát a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal képviselőivel közösen nézték át az elmúlt egy évet, majd az alprojektek számoltak be a kutatások állásáról. „Vállaltuk például tizennégy piacra vihető termék, szolgáltatás, tudományos szolgáltatás megszületését – mondta lapunknak Kovács Zsolt főigazgató, projektvezető. – A kutatások eredményeit a piacon kívánjuk hasznosítani spin-off vállalkozás vagy vállalati együttműködés keretében: esetleg eladjuk vagy közösen hasznosítjuk a vállalattal – mondta a projektvezető. Azt már mi tesszük hozzá, hogy piacra jutva a mi életünket is könnyíthetik az egyetemi fejlesztések.
Néhány a kutatások közül: az egyikben olyan rendszer alapjait teszik le, amely megreformálhatja a rendőrségi bűnjelrögzítési és -tárolási folyamatokat; a másikban a kórházzal közösen fejlesztenek szoftvert, mely révén béltükrözéseknél mesterséges intelligencia segít az orvosnak, hogy az elváltozás jóindulatú avagy sem. Az egyik kutatás a mostaniaknál kisebb és jobb teljesítményű antennákat alkot, a másik gépi látásra alapozva autonóm robotkocsikat és ehhez kapcsolódó megoldásokat fejleszt, a harmadik vállalatok egymás közötti kommunikációjának sávtisztaságát javítja, ezzel segítve a gyártás folyamatosságát. Beszámolót tartott az alprojekt, amely a járműiparban használt anyagok akusztikai tulajdonságát vizsgálja vagy éppen a virtuális tér fejlesztésén munkálkodik.
Földesi Péter rektor lapunknak elmondta, hogy bár a program hivatalosan jövőre záródik, eredményei az egyetemen maradnak, és hosszú távon annak teljes működési modelljét átalakíthatják. „Intézményünk korábban is ipar- és gyakorlatorientált volt, de annak örülök a legjobban, hogy a program révén megjelentek kompetenciaközpontok és a fejekben is paradigmaváltás történt” – értékelt a rektor.
Forrás: Kisalföld - 2019.10.04. (3. oldal)