Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Robot-tengeralattjárót talált fel az év felfedezettje
2021. július 29.
Módosítás: 2021. augusztus 09.
Olvasási idő: 3 perc
STARTUP CAMPUS Kertész Domokos lett az Év Felfedezettje, ezt a díjat az idén adták át először az InnoGEN Ifjúsági Program keretében.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH), valamint a Startup Campus közös szervezésében létrejött felhívás azért született meg, hogy minél több innovatív tehetségnek adjon széles körű elismerést és láthatóságot. A 16 éves nyertes saját fejlesztésű robottengeralattjárójával győzte meg a zsűrit arról, hogy érdemes a díjra. A találmánya képes a víz minőségének monitorozását valós időben, változtatható helyről elvégezni. Kertész Domokosnak fiatal kora ellenére nem ez az első projektje, és saját diákcéget is működtet.

Műszaki érdeklődését az édesapjától kapott Arduino kezdőkészlet keltette fel, majd az iskolájában, a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnáziumban az Arduino szakkörön olyan alaptudást szerzett, amelyre már önállóan is tudott építeni, és autodidakta módon sajátította el a 3D-tervezés, valamint a programozás alapjait. Első projektje egy beléptetőrendszer volt, a saját készítésű széfjét beléptetőkóddal és mozgásérzékelőkkel ellátott szisztéma védte. A robot-tengeralattjáró ötlete tavaly nyáron merült fel egy búvárkodás után, a merülés fizikai korlátai miatt ugyanis sok minden rejtve marad a vízfelszín alatt. „A tengeri búvárkodás mellett elkezdtek érdekelni a hazai vizek is, például a Balatonban több tucat repülőgéproncs van, amely a második világháborúban süllyedt el. Majd beszélgettem néhány biológussal, akik meséltek arról, milyen perspektívák vannak a vízminőség-vizsgálatban, ezt követően az egész projektet a biológiai vizsgálatok felé vittem” – mondta a Figyelőnek Kertész Domokos. A tengeralattjárónak már van egy működő prototípusa, amelynek elkészítéséhez a Mol Alapítvány tudományos ösztöndíjpályázatának pénzügyi támogatása is hozzájárult. A korábbi versenyek során Domokos már kapcsolatba került a Budapest Innovation Grouppal, ahol sok szakmai segítség mellett felhívták a figyelmét az InnoGEN Programra. „Megtetszett a program szellemisége és célkitűzése, jó lehetőségnek gondolom.

Már az eredményhirdetésen és az azt követő első néhány napban nagyon sok érdekes emberrel ismerkedtem meg, ezek a kapcsolatok pedig meglátásom szerint inspirálók lesznek a későbbiekben is” – emelte ki az Év Felfedezettje. Hozzátette, a program szervezőinek kapcsolati hálója segítheti őt műszaki megoldások kivitelezésében, illetve egy jövőbeli cégalapításban. Diákvállalkozása jelenleg is van: barátaival közösen kerékpárszervizt működtet. Kertész Domokos a műszaki tudományok mentén képzeli el a jövőjét, az űrkutatásba is mindenképp szeretne belekóstolni, illetve érdekli a startupok világa, így későbbi tanulmányai során az üzleti világban való eligazodáshoz szükséges gazdasági tudást is szeretné megszerezni.

A díj

Az Év Felfedezettje díjra olyan 14–21 éves hazai és határon túli magyar fiatalok jelentkezhettek, akik innovatív ötletükkel a digitalizáció, a művészetek, a tudomány, az üzlet, a fenntarthatóság vagy a sport és egészség témakörében alkottak valami újat, egyedit, és inspiráló példát mutatnak. A verseny során az Év Felfedezettjét mint abszolút nyertest, valamint a közönségszavazás győztesét díjazták.

Forrás: Figyelő

Utolsó módosítás: 2021. augusztus 09.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?