Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Rohamleállítás elektromos neuromodulációval
2025. május 11.
Módosítás: 2025. május 12.
Olvasási idő: 2 perc

A Neunos Zrt. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) közreműködésével, a 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00073 pályázat keretében, 2022-ben elindította a Személyre szabott idegingerlő készülék fejlesztése epilepsziás rohamok automatizált leállítására című projektjét.

A projekt keretében a Neunos Zrt. célja egy forradalmian új, epilepsziás rohamok automatikus felismerésére és megszüntetésére alkalmas, személyre szabott idegingerlő készülék technológiai kifejlesztése volt. A fejlesztés középpontjában egy olyan minimálisan invazív, implantálható technológia áll, amely képes lehet az epilepsziás rohamokat valós időben detektálni és azokat azonnali elektromos ingerléssel leállítani - mindezt a koponyacsont megnyitása nélkül.

A projektben kifejlesztett technológia alapját az Intersectional Short Pulse (ISP; Interszekcionális Rövid Impulzusú) stimuláció képezi, melyet dr. Berényi Antal neurofiziológus és dr. Buzsáki György agykutató szabadalmaztatott 2016-ban. Ez az eljárás koponyán keresztül, fájdalommentesen, célzottan avatkozik be az epilepsziás rohamokat előidéző agyi ritmusokba. A fejlesztés egyediségét az is adja, hogy elsőként alkalmaz adaptív, valós idejű ingerlési algoritmust, amely minden egyes rohamciklushoz dinamikusan igazodik.

A projekt keretében a Neunos kutatói és fejlesztői sikeresen létrehozták a SeizureStop nevű, végső funkcionalitással rendelkező miniatürizált prototípust. A készülék a fejbőr alá ültetett elektródák segítségével folyamatosan monitorozza az agyi aktivitást, és egy zártláncú algoritmust alkalmazva - a páciens egyedi rohammintázatára szabva - ingerli az agyat a roham megszakítására. Az eszköz nemcsak a rohamok számát, hanem azok súlyosságát és időtartamát is hatékonyan csökkentheti. A SeizureStop a világon egyedüliként kínál automatikus rohamleállításra alkalmas megoldást a koponyacsont megnyitása nélkül. A várakozások szerint a technológia új esélyt nyújt majd az epilepsziás betegek számára a rohammentes életre, jelentősen javítva életminőségüket. Ez az eszköz és a technológia nemcsak az epilepszia kezelésében, hanem más neurológiai rendellenességek - például depresszió vagy poszttraumás stressz szindróma (PTSD) - terápiájában is áttörést jelenthet a jövőben.

Forrás: Innotéka Magazin

Utolsó módosítás: 2025. május 12.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben