Amivel azonban muszáj szembenéznünk: egyik sikeres vállalkozás sem kötődik szorosan a hazai egyetemekhez. És ez nem csak az informatikai profil sajátossága, a biotechnológiától kezdve a robotikán át az önvezető járművekig számos példát lehet még felsorakoztatni. Ennek nem tudásbeli, hanem működési okai vannak. Ha a hazai egyetemeken „termelődik” kiemelkedő és potenciálisan piacképes – netán világszinten is élen járó – szellemi teljesítmény, annak termékesítése és későbbi sikere szinte biztosan elválik az egyetemtől. Néhány kivételtől eltekintve megállja a helyét az az állítás, hogy ma az egyetemek nem rendelkeznek olyan inspiratív környezettel, amely kedvezne a startupok létrejöttének, elindításának és üzleti pályára állításának. Bár az egyetemisták többsége vállalkozóként is tervezné a jövőjét, töredékük képes kiforrott üzleti elképzelés vázolására, üzleti terv megalkotására. A változáshoz a recept ismerős: a hallgatók vállalkozói ismereteinek gyarapítása, mentorok, innovációs terek és közösségi irodák létesítése, egyetemi spinoff vállalkozások ösztönzése, üzleti angyalok részvételének biztosítása.
Ezt a hiányt próbálja áthidalni a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szakmai támogatásával 2020 szeptemberében elindult Hungarian Startup University Program is, amely a fiatal magyar vállalkozókat és startuppereket szeretné felkarolni. Ennek keretében tavaly már 21 egyetemen 2100 egyetemista kezdte el a kétszemeszteres képzést. A hallgatók az alapoktól jutnak el addig, hogy miként lehet létrehozni és működtetni egy vállalkozást. Eddig 1400 projektötlet született, és közel száz startup projektcsapat alakult a megvalósításukra.
Az eddigiek alapján látszik, hogy az első lépések megtörténtek, leginkább állami segítséggel, de vajon elég lehet ez a paradigmaváltáshoz? Hosszú távon fontos lenne, hogy Magyarországon egyre több fiatal tudjon sikeresen vállalkozni, és úgy céget alapítani, hogy az életképes maradjon, hiszen a szerepük elvitathatatlan a gazdaság növekedése és a munkahelyteremtés szempontjából. Jó hír, hogy az állami segítség mellett az egyetemek saját forrásaik és lehetőségeik mozgósításával is sokat tehetnek a változásért. A stratégiai szándék, a motiváció és a megfelelő humán erőforrás az elsődleges, és jól tudjuk, csak másodlagos a „vasbeton”. Természetesen jó, ha mindezeken túl jelen van az adózási ösztönzés a startupok és az üzleti angyalok esetében egyaránt, illetve rendelkezésre áll megfelelő mennyiségű és minőségű kockázati tőke. Előnyös lenne az is, ha további modern hazai „zászlóshajó cégek” is megtermékenyítően járulnának hozzá a hazai egyetemi startup-ökoszisztéma felépítéséhez, kölcsönös előnyökre épülve. Per ardua ad astra – a kihívásokat leküzdve a csillagok felé.
Forrás: Világgazdaság