Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Stratégiai jelentőségűek az energiatárolók
2019. szeptember 14.
Módosítás: 2019. szeptember 16.
Olvasási idő: 3 perc
Magyarország ellátása okos, tiszta és megfizethető lesz, ha Paks II. megépül, már 2030-ra az előállított áram több mint kilencven százaléka szén-dioxid-mentes lehet

Átadták az Alteo Nyrt. új energiatárolóját tegnap Budapesten, az energiaszolgáltató a régió első ilyen létesítményét fejlesztette ki. A beruházás magyar innováció, ami az egész régióban egyedülálló.

Az eseményen részt vett Áder János köztársasági elnök, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Chikán Attila vezérigazgató, aki elmondta: a projekthez a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán ötszáz millió forint támogatást kaptak, a tároló három év alatt készült el, több mint 1,1 milliárd forint értékben. Ezzel a régióban első ilyen létesítménnyel tervezhetőbb a megújuló energia felhasználása. „Magyarország kapacitásigénye naponta nagyjából hatezer megawatt. Ebből ma kétezer-kétezer ötszáz megawatt, amit az atomerőmű elő tud állítani, a többi részét szeretnénk fotovoltaikus energiából előállítani. Negyven százalék származna tehát napelemből. Itt van jelentősége a tárolókapacitásoknak, hiszen a többletet el kell tudni raktározni, a tárolónak így stratégiai jelentősége van” – válaszolta lapunknak Palkovics László. A miniszter a rendezvényen hangsúlyozta, hogy a jövő energiatermelése nem támaszkodhat egyetlen technológiára.Magyarországnak a kormány döntése szerint a nap- és az atomenergia kiegyensúlyozott felhasználása jelenti a fenntartható megoldást, ezt kiegészíti számos más technológia. Az eddigi döntések növelték a hazai naperőmű kapacitást, a tavalyi hétszáz megawattos szintről 2022-re háromezer megawatt fölé emelkedik, és 2030-ra a hétezer megawattnyi kapacitást eléri az ország. Rámutatott arra, hogy Magyarországon a gazdasági növekedés nem járt az üvegházhatású gázkibocsátás növekedésével: tavaly 0,6 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás, miközben a bruttó hazai termék öt százalékkal nőtt.

Az ország 1990 óta több mint harminc százalékkal csökkentette a széndioxid-kibocsátását.

Fontosnak nevezte, hogy az ország a régióban energiaexportőrként is megjelenjen. A kormány stratégiájának megvalósulásával Magyarország energiaellátása okos, tiszta és megfizethető lesz – mondta. Az Alteo fejlesztése fontos elemét tartalmazza a stratégiának, ami a hálózat stabilitását, irányíthatóságát jelenti, és részben árcsökkenéshez vezet.

A jövőben minél több ilyen egységet szeretnének látni a magyar energetikai rendszerben. Áder János a tegnapi eseményen elmondta: a 2050-re kitűzött, klímasemlegességi cél eléréséhez az egyik legfontosabb az áramtermelés és az energiatermelés szén-dioxid-mentességének elérése.

Ha a paksi erőmű megvalósul, és ha az elmúlt éveknek megfelelő ütemben épülnek naperőművek, akkor Magyarországon már 2030-ra az előállított áram több mint kilencven százaléka szén-dioxid-mentes lehet – mondta. Áder János az energiatárolást fontos kérdésnek nevezte, az Alteo megoldása ebben jelentős lépés.

A technikai megoldás magyar innováció, ami az egész régióban egyedülálló. Magyarország akkor tudja teljesíteni a párizsi szerződésben foglalt klímacélok elérését, ha két energiahordozóra, az ellátás stabilitását biztosító atomenergiára és a napenergiára támaszkodik.

Forrás: Magyar Hírlap - 2019.09.14. (9. oldal)

Utolsó módosítás: 2019. szeptember 16.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?