Az öntözésre alapozott fenntartható mezőgazdaság egyik legfontosabb célja a termesztéstechnológiai folyamatok optimalizálása, a minél hatékonyabb inputanyag-gazdálkodás, amit csak megfelelő eszközrendszerrel lehet elérni. Napjaink fejlett információs technológiáinak köszönhetően olyan eszközök állnak rendelkezésünkre, mint a térinformatika, a távérzékelés és a GPS-technológia, amelyek segítségével optimalizálni tudjuk az inputanyagok kijuttatását. Az űr- és drónfelvételek, az erő- és munkagépek, a meteorológiai állomások és a talajállapot változásait követő szenzorok a big data-rendszerek adatforrásaiként rengeteg információt bocsátanak rendelkezésünkre. Mindezeknek az információknak a feldolgozása lehetővé teszi a környezettudatos energia- és vízgazdálkodást, az öntözéssel járó talajdegradáció minimalizálását, valamint a versenyképes termelést.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kutatás-fejlesztési támogatásával megvalósuló, a KITE Zrt. által 2021-ben elindított „Precíziós öntözési szaktanácsadás kidolgozása a talaj-növény-atmoszféra modell alapján és beintegrálása a PGR-be (Precíziós Gazdálkodási Rendszerbe)” című program elősegíti és katalizálja a precíziós öntözési mezőgazdasági technológiák széles körű elterjedését, egyben elősegíti és biztosítja a precíziós öntözésre való átálláshoz szükséges tudás fejlesztését. A projekt keretében éves szinten több terabájt – egy-egy mezőgazdasági tábláról 4–6 naponként távérzékelési, óránként vagy még gyakrabban részletes meteorológiai, parcellánkénti talaj- és növény-mintavételezésből, valamint talajnedvesség-mérő állomásoktól származó – adat feldolgozására és megjelenítésére képes, az egyes táblák heterogenitásához igazodó szaktanácsadási szolgáltatást hoz létre a KITE Zrt. a precíziós öntözés támogatására.
A rendszer döntéstámogató moduljai (pl. a meteorológiai adatok rendszere, az öntözőgépek monitoring- és vezérlő egységeinek kifejlesztése, az energia- és vízveszteség mérése, a talaj-növény-atmoszférikus és műszaki paramétereket és az ökonómiai változókat összefoglaló rendszerek) által automatikusan szolgáltatott eredményeket interaktív webes felületen jelenítik meg, ami azonnal elérhető a termelő számára, és amely rugalmasan alakítható.
A folyamatosan bővülő adattömeg olyan szintű belső elemzést tesz lehetővé, ami lehetővé teszi a szaktanácsadás folyamatos fejlesztését, finomítását az újabb és újabb technológiai szegmensek optimalizálásával. Emellett a pályázat keretében módszertani leírást készít a vállalat, ami lehetővé teszi a precíziós öntözés műszaki és agronómiai követelményeinek megfelelő fejlesztésének és működtetésének áttekintését.
A már működő PGR rendszerbe integrálható, 2023-ra megvalósuló projekt keretében kialakított új, precíziós öntözési szaktanácsadási szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a megfelelő helyre a megfelelő időpontban a megfelelő mennyiségű öntözővizet juttassuk ki, a növény igényeinek figyelembe vételével.
A szolgáltatással a mezőgazdasági termelők táblánként, táblafoltonként vagy akár még nagyobb felbontásban is pontos képhez jutnak a precíziós öntözés beruházási és üzemelési költségeiről, a vele elért többletjövedelemről, illetve a beruházás megvalósítása után a napi öntözési teendőkről.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság