Ön itt áll: A HivatalrólSajtószobaA Hivatal a hírekbenNyomtatott sajtó
Technológiai mérföldkő
2024. június 05.
Módosítás: 2024. június 05.
Olvasási idő: 3 perc

Átadták az ország első hibrid villamosenergia-tárolóját.

VESZPRÉM Öskün villamos energia tárolására alkalmas hibrid erőművet adtak át kedden. A sajtóeseményt az Ösküi Ipari Parkban rendezték volna, ám az időjárás közbeszólt, ezért a Pannon Egyetemen számoltak be a fejleményekről az érdekeltek.

Az Ideona Zrt. a Pannon Egyetemmel, illetve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel partnerségben, konzorciumvezetőként pályázott a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett Karbonmentes, többlet-villamosenergia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő fejlesztések megvalósítása című pályázatra, melynek köszönhetően Közép-Európában elsőként helyezi üzembe hibrid erőművét. Mihalovics Péter, az Ideona Zrt. igazgatóságának elnöke elmondta, társaságuk hat éve foglalkozik villamosenergia-tárolással.

A projekt célja volt, hogy demonstrálják a vanádium-redox flow alapú akkumulátor előnyeit a konkurens technológiákkal szemben, naperőműhöz integrált modellben, valamint a gyakorlatban vizsgálják a rendszer stabilizációs képességét. Az Ideona Zrt. célja, hogy a szabadpiacra termelő naperőművek üzleti modelljeinek tárolóval kombinált, hibrid erőműként történő újradefiniálását támogassa. A most átadott energiatároló berendezés hét, 20 lábas konténeregységből áll, és összesen 250 kW névleges teljesítményű, hatórás tárolási idővel bíró 1500 kWh (kilowattórás) kapacitású, amellyel jelenleg a hazánkban található legnagyobb flow technológiás energiatároló berendezés.

A projekt lehetővé teszi a megújuló energia felhasználásának maximalizálását, miközben rendszerszintű szolgáltatások biztosítására is képes egyidejűleg. Az átadott hibrid erőmű egyedülálló a hazai piacon, ugyanis a vanádium-redox flow akkumulátor a lítiumionos rendszerekhez képest sokkal hosszabb, hatórás kitárolási idővel rendelkezik. Az erőmű ezáltal képes a napközbeni többletenergiát a reggeli és esti órákra raktározni és leadni, amikor sokkal nagyobb a lakosság energiafogyasztása. Előnye az is, hogy az elektrolitfolyadék élettartama lényegesen hosszabb, mint a lítiumion-alapú tárolóké.

A flow technológia egy valóban zöld megoldást jelent, ugyanis az elektrolitfolyadék degradációja közel nulla százalék évente, így a tároló rendszeres karbantartás mellett akár 25 éven túl is képes működni.

Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár elmondta, több tekintetben is előremutató a projekt, hiszen illeszkedik a kormányzati energiastratégiához az, hogy minél több zöldenergiát tudjunk termelni, és ezt a zöldenergiát minél szélesebb időszakban fel tudjuk használni, amikor nem süt a nap vagy nem fúj a szél. Steiner Attila. hangsúlyozta, az Energiaügyi Minisztérium egy 62 milliárd forintos pályázati konstrukció keretében fogja támogatni az ilyen típusú fejlesztéseket. Ovádi Péter országgyűlési képviselő kijelentette, jó döntést hozott Öskü polgármestere, amikor a település ipari parkot létesített, amely adóbevételt fog hozni számukra. Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja szerint a fenntarthatóság, a zöldátállás a Pannon Egyetemen régóta fontos téma, míg Kaderják Péter a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviseletében elmondta, egy olyan tudásközpont munkatársa, amely Magyarországnak a zöldenergetikai átállását szolgáló projekteken dolgozik, illetve ezt a folyamatot támogatja.

Forrás: Napló

Utolsó módosítás: 2024. június 05.
Visszajelzés
Hasznos volt az oldal információtartalma az Ön számára?