Területi innovációs platform alakult a Pannon Egyetemen, amit múlt héten jelentettek be az intézményben. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke hangsúlyozta: a Pannon Egyetem már tulajdonképp egyfajta területi innovációs platformként működik jelenleg is.
Innovációs platform alakult az egyetemen.
Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke hangsúlyozta: a Pannon Egyetem már tulajdonképp egyfajta területi innovációs platformként működik jelenleg is. Hiszen úgy próbált meg talpon maradni, hogy saját környezetében innovációs, kutatás-fejlesztési szolgáltatásokat végzett, és Magyarországon az egyik legtöbb pályázati forrást megnyerni képes egyetem lett – mondta. Hálózatos felépítésével közel három megyét felölel együttműködési területként, ami mellé a platform a hatékonyságot növelő szakembereket biztosít – emelte ki.
Gelencsér András rektor hangsúlyozta: lehetőségként élik meg a platform kiépülését. A Pannon Egyetem több mint egy évtizede építi vállalati kapcsolatait és próbál az innováció és a kutatás-fejlesztés irányába elmozdulni.
Hozzátette: a vállalatok kevésbé ismerik az egyetemben rejlő potenciált, sok olyan terület van, ahol rendelkeznek kapacitással, és ehhez nyújt segítséget az innovációs platform, ami országos szintre emeli ezt a marketinget.
A rektor kiemelte: az egyetem leginkább az ipar 4.0 fejlesztéseihez kapcsolódó fejlesztésekben tud előrelépni, elsősorban a vegyipar, anyagtudomány és az informatika terén, valamint az agrárinnovációban is vannak kapacitások. Megjegyezte: az egy oktatóra jutó elnyert forrásokat tekintve országosan is az első a Pannon Egyetem, az intézmény 1 európai, 23 bejelentett, valamint 17 elfogadott szabadalommal rendelkezik.
Csillag Zsolt kancellár rámutatott: az egyetem öt karából négy tudás- és innovációintenzív abban a tekintetben, hogy számos olyan együttműködéssel rendelkezik, amire különböző kutatás-fejlesztési projekteket lehet építeni. Közülük a Georgikon Kar az agrárium terén növénytermesztés, állattenyésztés, nemesítési munkák kapcsán rendelkezik széles körű kapcsolatrendszerrel, a Műszaki Informatikai Kar az optimalizálás, fénytechnikai laboratórium, egészségügyi informatika és más területeket tizenegy kutatólaborral fog össze, a Mérnöki Kar pedig a vegyipari terület mellett környezettudományi, környezetmérnöki kutatásokat folytat.
Hangsúlyozta: minden, ami a körforgásos gazdasághoz kapcsolódik, megtalálható az egyetemen. Több mint huszonötmilliárd forint támogatást nyert el az intézmény az elmúlt 3–5 évben, de arra a legbüszkébbek, hogy a projektállomány jelentős százaléka vállalati, piaci partnerekkel közösen megvalósított kutatás-fejlesztési projekt volt – mondta.
Minden tudományos eredmény annyit ér, amennyi abból a gazdaságban és a piacon hasznosulni képes – emelte ki. Hozzátette: partnereik közt nemcsak kis- és középvállalatok, hanem multinacionális cégek is vannak és hosszú évek óta állnak kapcsolatban az egyetemmel. Ennek intenzívebbé válását várják a platformtól.
Forrás: Veszprémi 7 nap